Hospodársky denník
USD49,155 Sk
EUR42,254 Sk
CHF28,712 Sk
CZK1,327 Sk
  Streda  30.Januára 2002

Čakanie na dôležité impulzy

Včerajšie obchodovanie na svetových devízových trhoch bolo celkom pokojné, na trhu sa neobjavili žiadne trendotvorné správy alebo vyhlásenia a po výrazných pohyboch predchádzajúci týždeň investori naberali sily na nové útoky. Pohyby kurzov boli obmedzované aj existenciou silných objednávok či už na nákupy alebo predaje konkrétnych mien. Tak napríklad pri obchodovaní eura oproti doláru sa kurz nedokázal vymaniť z úrovní 0,86 - 0,8630. Dôvodom boli silné objednávky na nákupy eura pod figúrou 0,86 a potom pod 0,8580, na druhej strane nad úrovňami 0,8630 sa snažili dobehnúť zameškané investori, ktorí nestihli predať minulý týždeň.

Prekonali očakávania

Popoludní boli uverejnené US čísla o decembrových objednávkach na statky trvalého charakteru a neskôr spotrebiteľská dôvera za január. Obidva tieto ukazovatele boli lepšie ako očakávania, napriek tomu neovplyvnili obchodovanie. Pokojnému obchodovaniu s dolárom pomohol aj začiatok dvojdňového zasadnutia US FED-u, keď dnes v noci sa očakáva rozhodnutie o zmene sadzieb a tiež vyhlásenie, akým smerom by sa mohol poberať ich vývoj v nasledujúci mesiac. Počas dňa sa vyjadril aj hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky Issing, jeho výroky však príliš nezaujali, keď povedal, že štúdie naznačujú, že euro je podhodnotené. Vyslovil sa aj o HDP krajín eurozóny, keď predpokladá, že nulový rast od leta bude pokračovať aj prvý kvartál, zároveň však poznamenal, že znaky oživenia sa začínajú objavovať a môže sa stať, čo neskôr zopakoval aj člen ECB Liebscher, že následný rast bude vyšší ako sa predpokladá. Včera sa vyjadril aj Hayami z Bank of Japan, a to tak, ako sa vyjadroval v predchádzajúcich prípadoch, to znamená, že na rozdiel od rôznych politických predstaviteľov kritizoval oslabovanie jenu a špekulácie o zámerných snahách Japonska manipulovať devízové kurzy. Jeho výroky, že slabší jen problémy Japonska nevyrieši, pohyb kapitálu nemôže nejako ovplyvňovať a zámerné manipulovanie kurzami by nebolo dobré pre reputáciu Japonska, pomohlo jenu. Čo tiež podporilo vážnosť jeho vyjadrení bolo to, že vyslovil varovanie, že oslabovanie jenu výrazne ovplyvní meny okolitých štátov. Po tom všetkom sa jenu podarilo posilniť zo 133,60 až k 131,10. Popoludní po nástupe US trhov sa doláru aj po uverejnení lepších US čísel podarilo pokryť svoje straty až k 133,50. Oproti euru sa jen pohyboval v pásme 114,40 až 115,10, podľa vývoja EUR/USD a USD/JPY.

Rozkolísaná libra

Celkom zaujímavé bolo obchodovanie s librou, ráno sa oproti doláru pohybovala okolo figúry 1,41, po nástupe Európy sa libra oslabila až pod 1,4050, na tejto úrovni však boli silné nákupy, ktoré obrátili trend a dostali kurz až na popoludňajšie úrovne nad 1,4110. Podobne sa libra správala aj oproti euru, ráno sa najskôr oslabila z 0,61 k 0,6130, popoludní kurz útočil na figúru 0,61, tá sa však ukázala ako silný support a do neskorých popoludňajších hodín sa libre nepodarilo posilniť pod ňu. Podobne ako euro aj švajčiarsky frank sa oproti doláru pohyboval menej volatilne ako minulý týždeň. Nedokázal sa oslabiť nad 1,7120 a posilniť pod 1,7050.

Ladislav Benedek

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.