Hospodársky denník
USD49,155 Sk
EUR42,254 Sk
CHF28,712 Sk
CZK1,327 Sk
  Streda  30.Januára 2002

Koniec recesie už aj v eurozóne?

Presne šesť dní uplynulo od chvíle, keď prezident americkej centrálnej banky Alan Greenspan pred Kongresom Spojených štátov naznačil možnosť zotavenia najväčšej svetovej ekonomiky. Aj keď jeho prejav bol viac-menej diplomatický, analytici si jeho slová vysvetlili jednoznačne. Všeobecne sa prijal názor, že recesia USA bude čoskoro patriť minulosti.

Zdá sa, že niektorí predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) sa „nakazili“ prejavom Alana Greenspana a podobne ako on v USA oznamujú blízke hospodárske oživenie v krajinách Európskej menovej únie (EMÚ). Včera sa v podobnom duchu pre španielske médiá vyjadril hlavný ekonóm ECB Otmar Issing. Podľa neho sa už objavujú prvé náznaky oživenia v eurozóne, ktorého rozsah zatiaľ nie je jasný. „ECB zrejme podcenila minuloročný nárast cien ropy a stagnáciu v sektore informačných technológií, ale posledné signály naznačujú uzdravenie ekonomiky,“ povedal v utorok Otmar Issing.

Posledné vyjadrenie šéfekonóma ECB je zaujímavé, pretože Európu nepostihla recesia a napriek tomu sa čaká na jej koniec. Centrálna banka ani iná podobná inštitúcia doteraz oficiálne neoznámili, že hospodárstvo eurozóny zasiahla recesia, tak ako to urobili koncom novembra v USA. Aj napriek tomu obchodníci a analytici v poslednom roku hodnotia ekonomiku EMÚ a USA rovnako. Hrubý domáci produkt 12 krajín eurozóny sa v treťom kvartáli minulého roka už druhýkrát za sebou priblížil k nulovej hodnote (0,1 %). Hospodársky rast najväčšej svetovej ekonomiky v tom istom období vykázal po viac ako 10 rokoch pokles o 1,3 %.

Issing predpokladá, že hospodársky rast eurozóny sa nebude výraznejšie odlišovať od súčasných čísel. Všeobecne sa oživenie v tomto regióne očakáva až v druhej polovice roka. Klaus Liebscher, člen bankovej rady ECB a šéf rakúskej centrálnej banky sa prikláňa k názoru, že sa tak stane už po prvom kvartály 2002. „Po trochu stagnujúcom prvom štvrťroku tohto roka môžeme očakávať návrat,“ povedal včera na tlačovej konferencii vo Viedni Klaus Liebscher. Zároveň dodal, že hospodársky rast nie je otázkou len monetárnej politiky. Liebscher však nie je najväčším optimistom 18-člennej bankovej rady Európskej centrálnej banky, ktorá rozhoduje o monetárnej politike v EMÚ. Tým je podľa médií šéf portugalskej centrálnej banky Vitor Constancio, ktorý predikuje v druhej polovici roku 2002 rast HDP v eurozóne na úrovni 2,5 %.

Dôvera investorov v ekonomickú silu krajiny sa dá vyjadriť aj v devízovom kurze. Spoločná mena 12 krajín v posledné dni po januárovom útoku Európanov na bankomaty akosi stráca dych. V pondelok sa spoločné euro oproti americkému doláru ocitlo na polročnom minime 86,20 USc /1 EUR oproti hodnote 87,37 USc/1 EUR z 2. januára. Investori zrejme veria viac v oživenie amerického hospodárstva. Issing sa vyjadril, že na základe mnohých analýz je hodnota eura na devízovom trhu podhodnotená a jeho kurz je závislý od budúcich ekonomických reforiem. „Menový kurz spoločnej meny ovplyvní implementácia Lisabonského programu a zlepšenie rastového potenciálu v eurozóne,“ povedal pre španielske médiá hlavný ekonóm ECB Otmar Issing.

Marcel Laznia

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.