Hospodársky denník
USD42,545 Sk
EUR41,824 Sk
CHF28,577 Sk
CZK1,383 Sk
  Utorok  1.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Od elektriny k rýchlej informácii

Prvé svetlo zažal Siemens na Slovensku pred sto rokmi

Siemens sa na území Slovenska etabloval už v roku 1902 vybudovaním elektrického osvetlenia pre vtedajšiu Bratislavu. Ďalšie úspešné projekty čoskoro nasledovali, a tak v roku 1908 začala premávať elektrická tatranská železnica na trase Poprad - Starý Smokovec, v roku 1914 električka do Viedne. V tomto období už Siemens zamestnával na Slovensku 1400 pracovníkov. Podieľal sa na elektrifikácii miest a obcí. Vyrábal širokú škálu silnoprúdových zariadení

pre elektrárne

a priemyselné podniky, elektromotory, čerpadlá, inštalačný materiál, elektrické vybavenie žeriavov, ako aj domáce spotrebiče. Po druhej svetovej vojne sa spolupráca na dlhé roky utlmila, no neprerušila. Značka bola zastúpená prostredníctvom medicínskej a výpočtovej techniky a napríklad aj dynamom vyrobeným firmou Siemens koncom 19. storočia s výrobným číslom 00002, ktoré bolo v roku 1977 ešte stále v prevádzke. Po roku 1989 sa znovu rozbehli výrobné a obchodné aktivity. K tým najväčším patria energetické projekty Jaslovské Bohunice a Mochovce, dodávky informačných a komunikačných riešení, automatizačných systémov pre priemysel, ale aj špičkovej medicínskej techniky. Širokej verejnosti je značka známa vďaka produkcii mobilných telefónov, ktorých sa za posledný polrok predalo takmer 200-tisíc kusov. Siemens je lídrom v technických inováciách, výskume a vývoji a pre Slovensko „otvára dvere“ do sveta špičkovej technológie a moderného know-how. Veď len v roku 2000 navrhli zamestnanci Siemensu celosvetovo 8200 vynálezov, čo je v priemere 33 na jeden pracovný deň. Cena Werner von Siemens Excellence Award, ktorou každoročne odmeňuje najlepších študentov a vedeckých pracovníkov, umožňuje mladým ľuďom vzájomné spoznávanie a výmenu skúseností, poznatkov, ako aj spoluprácu v globálnom svete informácií. Okrem tejto ceny venuje Siemens každoročne viac ako

3 mil. Sk

na vybavenie laboratórií technických univerzít na Slovensku najmodernejšou technikou. „Spoločnosť Siemens oslavuje jedinečné okrúhle výročie, ktorým sa môže pochváliť len veľmi málo moderných spoločností pôsobiacich na slovenskom trhu,“ uviedol generálny riaditeľ Siemensu, s. r. o., Ing. Peter Kollárik.

Niekoľko zaujímavých faktov…

3. 7.1902

Do Živnostenského registra zapísali podnik Uhorské Schuckertove závody, ktoré sa zlúčili s firmou Siemens a ďalej pôsobili pod názvom Uhorské Siemens-Schuckertove závody.

1902

Objednávka od bratislavskej mestskej správy na zabezpečenie elektrického osvetlenia pre vtedajších 65-tisíc obyvateľov mesta podnietila firmu Siemens vybudovať elektrotechnickú továreň priamo v Bratislave.

1908

Začiatok premávky Tatranských elektrických vicinálnych železníc (Poprad - Starý Smokovec)

1914

Viedenská električka - populárne spojenie medzi Viedňou a Prešporkom - sa nezaobišla bez produktov firmy Siemens.

1928

Siemens dodal elektrické zariadenie pre plne elektrifikovaný hotel Carlton vrátane elektrárne na jednosmerný prúd. Následne presťahoval do hotela svoju obchodno-technickú kanceláriu.

1929

Výrobný program od silnoprúdových zariadení cez elektromotory, domáce spotrebiče až po neónové reklamy. Siemens zamestnával 1400 pracovníkov.

1931

V čase hospodárskej krízy organizuje Siemens montážne skupiny na elektrifikáciu miest a obcí.

1941

Obnovenie trolejbusovej dopravy v Bratislave (Siemens dodával elektrickú výzbroj vozidiel, napájacie vedenie, trolejové vedenie, meniareň)

1945

Po trojmesačnom úsilí dňa 18. júla 1945 začal závod na Račianskej ulici, zničený vojnovými udalosťami, opäť pracovať.

1950

Po znárodnení v roku 1948 vzniklo z bratislavského Siemensu najprv ČKD Kriváň Praha a v roku 1953 Bratislavské elektrotechnické závody (BEZ).

1953

V prvých rokoch po vojne sa našla v skladoch továrne elektrická výzbroj pre 15 električiek, dodaná firmou Siemens ešte v roku 1944.

1968

K najstarším výrobkom patrili generátory. V roku 1903 ich Siemens dodal na výstavbu Bratislavskej elektrárne. Aj v roku 1968 boli generátory vo výrobnom programe podniku Bratislavské elektrotechnické závody.

1977

Dynamo vyrobené firmou Siemens koncom 19. storočia má výrobné číslo 00002. V roku 1977 bolo stále v prevádzke.

1989

Opäť vzniklo oficiálne zastúpenie v Prahe a rozbehli sa výrobno-obchodné projekty.

1993

Vzniká Siemens, s. r. o., Bratislava ako dcéra Siemens AG Nemecko.

1994

Podpísané kontrakty na veľké energetické projekty Jaslovské Bohunice a Mochovce.

1996

Siemens dodal pre VSŽ Košice, divízny závod Teplá valcovňa, systém laminárneho chladenia na širokopásmovej trati.

1997

Pred sto rokmi priviedla Siemens na územie Slovenska elektrifikácia verejného osvetlenia Bratislavy. V roku 1997 sa k tejto úlohe Siemens vrátil s projektom modernizácie a rekonštrukcie verejného osvetlenia v hlavnom meste.

1998

Začala prevádzku elektráreň Paroplynový cyklus Bratislava. Dodávka na kľúč od firmy Siemens.

2000

Malženice - začiatok prípravy výstavby prvej súkromnej elektrárne s paroplynovým cyklom na Slovensku. Siemens sa stáva dodávateľom zabezpečovacieho systému pre Železnice Slovenskej republiky.

2002

Siemens má záujem zohrať v časti priemyselného parku Záhorie úlohu developera, investovať do infraštruktúry a pritiahnuť investorov. Energetické projekty pre Slovenskú uhoľnú elektráreň Nováky a Slovalco Žiar nad Hronom.

Ak minulé storočie bolo postavené dominantne na elektrine a jej využití, súčasné bude o informáciách a rýchlosti distribúcie. Siemens je pripravený reagovať na všetky výzvy, ktoré prinesie budúcnosť, v prospech Slovenska a jeho občanov. Hlavnou hodnotou je zodpovednosť k prostrediu, v ktorom pôsobí, a neustále inovácie. V 14 spoločnostiach s podielom Siemensu na Slovensku je 8913 zamestnancov a z 15,9 miliardového obratu v minulom roku tvoril takmer tri štvrtiny export.

Tibor Bucha

Počasie

Počasie prevládajúce na našom území má priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na toleranciu telesnej a duševnej námahy a schopnosť sústredenia - zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Spánok v oddychových fázach je občerstvujúci a pomáha dobrému zotaveniu organizmu. Osoby s kardiovaskulárnym postihnutím však nemajú preceňovať svoje sily, lebo pri väčšej námahe a stresoch by sa mohol zhoršiť ich zdravotný stav. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, reagujúci na počasie, majú zvýšený sklon k bolestiam hlavy, zväčša migrenózneho pôvodu a k pocitom Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu v pôsobení počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 14 až 19 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 7 stupňov. Slabý, prevažne severný vietor. n V stredu bude polojasno, zrána miestami hmla. Cez deň na severe a východe časom oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 4 až 0, v horských dolinách okolo -2 stupňov, denná teplota 12 až 16, na juhu stredného a západného Slovenska okolo 18 stupňov. Vo štvrtok bude v noci oblačno a miestami prehánky, asi od 1300 m snehové. Cez deň polooblačno a ešte ojedinele prehánky v okolí hôr. Nočná teplota 7 až 2 stupne, denná teplota 12 až 16 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.54 a zapadne o 18.27 hod.

Amsterdam polooblačno20 
Aténypolojasno24
Belehradoblačno17
Berlínpolojasno17
Bratislavaslnečno18
Bruseljasno17
Budapešťpolojasno19
Bukurešť občasný dážď14
Frankfurtjasno18
Helsinkiobčasný dážď8
Istanbuloblačno20
Kodaň prehánky12
Kyjevpolojasno16
Lisabonoblačno23
Londýnpolooblačno18
Madridpolojasno26
Moskvaoblačno9
Oslooblačno13
Parížpolooblačno21
Prahapolojasno17
Rímslnečno24
Sofiaobčasný dážď12
Štokholmoblačno13
Varšavapolojasno14
Viedeňjasno19
Záhrebpolojasno17
Ženevajasno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.