Hospodársky denník
USD43,025 Sk
EUR42,167 Sk
CHF28,756 Sk
CZK1,378 Sk
  Štvrtok  10.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Iracký režim je na spadnutie

Tajné služby naznačujú, že Saddáma Husajna opúšťajú verní

Vari najželanejší scenár Západu - zvrhnutie Saddáma Husajna jeho vlastným ľudom - sa môže stať realitou. Ak teda možno veriť údajom britských a amerických tajných služieb. Včera britské noviny Times uviedli na titulnej strane, že najvyššie zložky irackého režimu sú demoralizované a mnohí vysokí predstavitelia režimu irackého prezidenta si snažia nájsť cestu, ako si v súčasnej situácii, keď Iraku hrozí vojenská intervencia pod americko-britskou taktovkou, zachrániť kožu. A to všetko sa dozvedáme pred 15 októbrom, kedy viac ako 11,5 milióna Iračanov bude hlasovať v referende o zotrvaní Saddáma Husajna v prezidentskom úrade ďalších sedem rokov. Že by bol iracký režim naozaj na spadnutie? Vo svetle týchto správ utorková výzva prezidenta USA Georga W. Busha irackým generálom, aby neuposlúchli rozkazy „vražedného tyrana“, dostáva novú dôležitosť. Bush z dôvodu svojej funkcie poznal, pravdaže, skôr ako novinári a verejnosť, správy tajných služieb, takže mal o čo oprieť svoju argumentačnú bázu. Odpadlícki generáli - ak sa dozvedia Bushovo vyhlásenie z Cincinati - majú záruku, že v postsaddámovskom Iraku nebudú prenasledovaní, skôr naopak, ak dostatočne dokážu - čo aj v poslednej chvíli -, že obrátili zbrane proti svojmu terajšiemu chlebodarcovi, môže sa im dostať vysokých pôct (a možno aj funkcií). Americko-britský tlak na iracké vnútorné sily odporu rastie a samotných Iračanov nahlodáva ako nepoddajný červ pokušenia.

Zdroje z prostredia irackej opozície a Kurdi zo severného Iraku podľa tajných služieb tvrdia, že zo Saddámových bezpečnostných služieb, na ktoré sa krutovládca spolieha, už zbehlo veľa ľudí. Ako včera uviedol denník Times, vysokí americkí a britskí velitelia začínajú veriť tomu, že nimi plánovaný útok na Irak odštartuje práve domáce povstanie proti Husajnovi. Aj keď sa o tom nehovorí, ráta sa s tým, že iracký režim, verný svojej povesti o represáliách, sa bude snažiť kruto potlačiť povstalecké sily - iracká armáda má vyše 2000 tankov, a ak niektoré z nich vyrazia do boja, povstalci ich nebudú môcť poraziť -, čo náležitou medializáciou v západnom svete a vo svete vôbec by malo vzbudiť vôľu medzinárodnej verejnosti pomôcť utláčaným a ospravedlniť vojenský zásah USA a Veľkej Británie v Iraku na „ochranu ľudských práv“ irackého národa. A možno by sa tak terajšie nezhody medzi členmi BR OSN zmenili na totálnu zhodu. V prospech zmeny irackého režimu.

K tomu všetkému majú ako ospravedlnenie invázie slúžiť aj správy o priamych kontaktoch Bagdadu s teroristickou sieťou al-Káida, proti ktorej je do boja zaangažovaná značná časť (západného) sveta, a viac ako vrelých stykoch s palestínskymi samovražednými atentátnikmi. S najnovšími indíciami v tomto smere prišiel Izrael, ktorého tajné služby vraj disponujú hodnovernými dôkazmi o tom, že Saddám Husajn za posledné dva roky poukázal na účet rodinných príslušníkov palestínskych atentátnikov-mučeníkov sumu v hodnote asi 15 miliónov USD.

Možno aj preto - vďaka činnosti tajných služieb - Bush v utorok po prvý raz povedal, že vojna s Irakom nie je bezprostredná. Okamžite to zlepšilo náladu na amerických a západných burzách, kde sa kótované spoločnosti pre možnú vojnu dosť obávali o svoje budúce zisky. Namieste je však otázka, čo je to bezprostredná vojna? Deň, dva, týždeň, mesiac, polrok? Britský denník Independent sa pochválil, že disponuje harmonogramom vojny proti Iraku od plánovačov z Washingtonu a Londýna, podľa ktorých sa vzdušná kampaň začne koncom novembra tohto roka. Britské sily sú zasa údajne prichystané bojovať v druhej vojne v Zálive už koncom októbra, pričom pozemné jednotky vedia o nástupe do akcie začiatkom januára. Niektorí politickí analytici zasa poukazujú, že najideálnejším časom na útok na Irak je február, podľa ďalších pozorovateľov do novembrového rozširovacieho summitu NATO v Prahe - aby sa neodstrašili noví členovia? - intervencia určite nebude. Pravdaže, ak medzitým nevypukne už spomínané povstanie...

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené a neskôr na viacerých miestach dážď. Najvyššia denná teplota 9 až 13, na horách vo výške 1500 m teplota stúpne na 4 stupne. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5, na juhozápade popoludní 5 až 8 m/s. V piatok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď, na severe spočiatku ešte zmenšená oblačnosť. Nočná teplota 7 až 3, na severe miestami okolo 0, denná teplota 10 až 14 stupňov. V sobotu bude oblačno až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď. Nočná teplota 8 až 3, denná teplota 9 až 13 stupňov, na juhu miestami teplejšie.Slnko vyjde zajtra o 7.07 a zapadne o 18.09 hod.

Amsterdamoblačno10
Atényslnečno25
Belehradoblačno20
Berlínpolojasno13
Bratislavaoblačno13
Bruseloblačno12
Budapešťdážď12
Bukurešť polojasno16
Frankfurtoblačno12
Helsinkislnečno6
Istanbuljasno22
Kodaň jasno9
Kyjevpolojasno8
Lisabonpolooblačno22
Londýnzamračené16
Madridpolooblačno19
Moskvaoblačno4
Osloslnečno5
Parížoblačno17
Prahaoblačno11
Rímdážď19
Sofiaoblačno16
Štokholmslnečno7
Varšavapolojasno7
Viedeňzamračené13
Záhreboblačno15
Ženevaoblačno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.