Hospodársky denník
USD43,025 Sk
EUR42,167 Sk
CHF28,756 Sk
CZK1,378 Sk
  Štvrtok  10.Októbra 2002

Írska neistota naďalej trvá

Podpora Zmluvy z Nice medzi írskymi voličmi v súčasnosti stúpa, tvrdia prieskumy verejnej mienky. Podľa agentúry Millward Brown za prijatie dokumentu by v súčasnosti hlasovalo 44 percent írskych voličov, čo je značný nárast oproti 29 percentám z podobnej ankety z minulého mesiaca. Proti zmluve sa v najnovšom prieskume vyslovilo 22 percent a počet nerozhodnutých voličov klesol zo 44 na 27 percent.

Spoločnosť Citygroup, ktorá si prieskum objednala, vo svojom komentári usudzuje, že najpravdepodobnejším výsledkom referenda bude súhlas Írov s prijatím zmluvy. Dodáva však, že takýto výsledok „ešte stále nie je istý“, pretože aj prieskum vykonaný tesne pred minuloročným prvým referendom o tejto otázke naznačoval podobný výsledok, pričom realita potom bola úplne iná. Kľúčovú úlohu pritom zohrá voličská účasť, keď odporcovia Zmluvy z Nice sú spravidla disciplinovaní voliči, zatiaľ čo nie všetci z táboru zástancov sa vyberú k urnám.

Britský denník Financial Times však včera prišiel s názorom, že ani írske nie nemusí znamenať neprekonateľnú prekážku pre rozšírenie EÚ. „Podľa právnikov ani írske odmietnutie zmluvy nemusí znamenať stop rozšíreniu, keďže Európska komisia môže navrhnúť alternatívne riešenia, napríklad doplniť niektoré body do dohôd o pristúpení. Diplomati EÚ hovoria, že v prípade írskeho „nie“ bude možné nájsť nové riešenia, bolo by však veľmi ťažké dodržať stanovený termín rozšírenia - rok 2004,“ tvrdí FT.

Noviny s väčším znepokojením poukazujú na ďalšie neuralgické body rozšírenia - poľnohospodárstvo a prostriedky z rozpočtu únie určené pre nových členov. „Kandidátske krajiny už odmietli ako nedostatočné návrhy komisie, podľa ktorých miestni roľníci dostanú iba 25 percent z výšky priamej pomoci, ktorú dostávajú roľníci v západnej Európe. Protestovali tiež proti tomu, že navrhované kvóty pre produkciu obilnín, mlieka a hovädzieho mäsa, teda najdôležitejších dotovaných produktov, sú príliš nízke. Je nepravdepodobné, že EÚ by pristúpila na zvýšenie navrhovanej výšky subvencií, môže však súhlasiť so zvýšením kvót,“ zdôrazňuje FT a dodáva: „Únia je tiež rozhodnutá obmedziť regionálnu pomoc pre nových členov na omnoho nižšiu úroveň, ako je tá, ktorú vypláca chudobným regiónom súčasných členských krajín. Argumentuje pritom tvrdením, že nový členovia by viac financií využiť nevedeli. Kandidátske krajiny budú pravdepodobne - i keď neochotne - súhlasiť s týmito podmienkami.“

Rastislav Boldocký

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.