Hospodársky denník
USD42,725 Sk
EUR41,997 Sk
CHF28,636 Sk
CZK1,364 Sk
  Streda  16.Októbra 2002

Virtuálny Usáma bin Ládin

Saudský terorista údajne dal opäť o sebe vedieť

Usáma bin Ládin je definitívne človekom modernej doby. Nie náhodou je práve jeho častujú prívlastkom „stelesnenie zla“ či „najhľadanejší terorista na svete“. Je všade a nikde. Je reálnou hrozbou, ale aj silným symbolom. Je živý, aj keď je možno mŕtvy. Jeho metafyzický rozmer však nie je vytvorený nasilu (nie je to komunistické „neumrel, lebo ho živí v srdciach ponesú“), ale vzniká plynule, ako legenda o Elvisovi či Bruce Leeovi. Pravda v negatívnom zmysle.

Pritom je to hlavne vec marketingu a využitia najmodernejších komunikačných kanálov. Zoberme si najnovší príklad. Cez víkend dôjde k výbuchu v dovolenkovom raji a prvé indície naznačujú, že by v atentáte mohla mať prsty skupina al-Káida. Čo urobí v takom prípade trochu zabudnutý bin Ládin, respektíve ľudia, ktorí potrebujú živiť jeho mýtus? Pošlú vyhlásenie do panarabskej televíznej stanice al-Džazíra a na islamskú internetovú schránku. O ostrove Bali v ňom nie je ani zmienka. „Gratulujeme moslimskému národu k odvážnemu a heroickému džihádu (svätej vojne) v podobe operácií jeho statočných synov proti kresťanskému tankeru v Jemene a proti americkým okupačným silám v Kuvajte. Pri útoku na ropný tanker v Jemene zasiahli útočníci pupočnú šnúru kresťanov, pripomínajúc tak nepriateľovi, že zaplatí krvavú daň za ďalšie pokračovanie agresie proti nášmu národu,“ píše sa v texte. No a k tomu ešte zopár obvinení na adresu USA a ich plánov zaútočiť na Irak.

Výsledný efekt je viac ako pôsobivý. Kumulované informácie nás presviedčajú, že Usáma bin Ládin nielenže žije, ale jeho teroristická sieť pôsobí v podstate všade, v USA, Jemene, Kuvajte, Indonézii. Celkový účinok umocňujú správy z iných zdrojov, ktoré v takýchto prípadoch zákonite zaplavia svetové médiá. Le Monde napríklad včera označil za silne pravdepodobnú možnosť teroristického úroku na európskom kontinente. Chápadlá chobotnice sa rozrastajú a čoraz silnejšie zvierajú planétu...

Samozrejme, nemožno vylúčiť možnosť, že naozaj za všetkými týmito útokmi stojí Usáma bin Ládina a al-Káida. Ale o to tu nejde. Podstatné je, že bin Ládin pristupuje na hru západných médií či politikov a využívajúc moderné komunikačné prostriedky živý vlastnú legendu. Vie, že to zvyšuje jeho autoritu medzi rovnako zmýšľajúcimi, ale aj dodáva váhu jeho vyhrážkam. A preto sa stáva najhľadanejším, najobávanejším, ale aj obdivovaným a milovaným.

Saddámovi Husajnovi , napríklad, chýba tento mediálno-globálny aspekt. V Iraku sa mu síce darí získať 99-percentnú podporu v prezidentskom referende, no pole jeho pôsobnosti sa končí na hraniciach. Nikto ho nepovažuje za všadeprítomného ani nepolapiteľného. A po jeho smrti nikto nebude hovoriť: „Saddám žije.“

Rastislav Boldocký

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.