Hospodársky denník
USD42,725 Sk
EUR41,997 Sk
CHF28,636 Sk
CZK1,364 Sk
  Streda  16.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Šanca prežiť 4-ročný mandát

Dnes pokračujeme odpoveďami Jozefa Uhríka, prezidenta Združenia priemyselných zväzov SR a člena predstavenstva Volkswagen Slovakia, a. s., v ankete Hospodárskeho klubu a Hd. Jej cieľom je preveriť, čo očakáva podnikateľská sféra od nastupujúcej vlády, seba samej a od svojich zamestnávateľských, resp. brandžových organizácií. Má snahu naznačiť aj potreby slovenskej ekonomiky a spoločnosti vôbec.

Hd : Ako hodnotíte vývoj svojho zväzu, resp. združenia zamestnávateľov od roku 1998 dodnes?

J. Uhrík: Jednoznačne môžeme povedať, že tak ako v priebehu týchto rokov zaznamenala celá naša spoločnosť určitý vývoj, vyvíjali sa i skupiny jednotlivých záujmových a podnikateľských organizácií. Tie sú konštituované v Asociácii zamestnávateľských zväzov a mimo nej, a tým sa vlastne vytvorila štruktúra organizácii od čisto odvetvových zoskupení, akým je napríklad Združenie automobilového priemyslu SR, Zväz strojárskeho priemyslu SR, Združenie priemyselných zväzov SR až po medzirezortné ako SOPK, Asociácia zamestnávateľských a združení zväzov SR. Ak by som hodnotil ako predstaviteľ automobilového priemyslu činnosť ZAP SR za posledné štyri roky, stalo sa toto združenie skutočným motorom nielen rozvoja automobilového priemyslu, strojárstva, ale i celej ekonomiky. Napríklad za prvých deväť mesiacov tohto roka zaznamenalo až takmer 25-percentný podiel na exporte krajiny. V tomto združení sme museli takisto riešiť niekoľko korektúr našich hlavných aktivít. Ide o koordinačnú činnosť pri rozvoji subdodávateľov s cieľom využiť to, že na Slovensku sa etablovala organizácia finálnej produkcie, ktorá už v tomto roku prekročí vysoko dvestotisíc vyrobených vozidiel, a tým vytvára skutočne priestor na ďalší rozvoj subdodávateľov. Na druhej strane sa dnes už 25 % produkcie automobilových dodávateľov orientuje do veľkých automobilových komplexov mimo koncernu VW.

Naznačil som, že toto zoskupenie pomohlo i rozvoju strojárskeho priemyslu. Je však potrebné zdôrazniť, že nie sme spokojní s tým, že tieto výsledky by mohli zakryť celkový stav v strojárstve, v ktorom nám chýbajú popri „veľkých hráčoch“ malé a stredné podniky, ktoré by tvorili takú istú silu, ako je v priemyselne vyspelých krajinách štandardné, kde podiel malých a stredných podnikov svojou produkciou znamená až 80 % výsledkov v odbytových činnostiach. Čiže to je priestor, v ktorom musíme analyzovať situáciu a prijať určité opatrenie tak, aby sme za účasti jednotlivých štátnych inštitúcií a rezortných ministerstiev urobili nápravu tohto stavu.

Na podnet priemyselných zväzov vznikol v roku 1999 nový subjekt: Združenie priemyselných zväzov SR. Myslím si, že toto zoskupenie v poslednom období vstúpilo v štruktúre mimovládnych organizácii do povedomia tým, že pripravilo analýzy niekoľkých tematických okruhov súvisiacich s rozvojom priemyslu a hospodárstva vôbec, ako napríklad racionálne využívanie pracovnej ; zabezpečenie kvalifikačnej úrovne populácie nevyhnutnej na to, aby sme zvládli náročné úlohy priemyslu; dodržiavanie zákonnosti; iniciovalo vypracovanie prvej časti dosahovej štúdie po vstupe SR do EÚ a v konečnom dôsledku pripravilo prvý komplexný materiál o názoroch podnikateľskej sféry k národohospodárskej stratégii. Tento dokument bol prerokovaný v hospodárskej rade vlády SR, ako i na známom stretnutí v Žiari nad Hronom, a to za účasti prezidenta, predsedu vlády, predsedu Národnej rady SR, za účasti všetkých predstaviteľov zamestnávateľských zväzov, ZPZ SR a SOPK. V nadväznosti na to sa podarilo sformulovať predstavy o tom, aká je poloha nášho priemyslu i v čom sú jeho hendikepy. Zároveň sa sformulovali niektoré strategické problémy, ktoré by bolo potrebné v najbližšom období riešiť.

Vzhľadom na vývoj v poslednom období, keď sme boli svedkami prijatia kontraproduktívnych zákonných noriem parlamentom, sa ukázalo, že v Asociácii zamestnávateľských zväzov SR musíme dôjsť k organizačnému usporiadaniu tak, aby táto svojou organizovanou činnosťou bola skutočne schopná presadzovať záujmy podnikateľských subjektov s cieľom vytvoriť optimálne podnikateľské prostredie. Takže otázka spoločného postupu SOPK, AZZZ SR, Združenia priemyselných zväzov, SPPK a Živnostenskej komory je skutočne aktuálna a treba na tejto téme pracovať ďalej, čím môže byť vytvorený základ spoločného postupu v rámci tripartity.

Hd: Ako sú zástupcovia zamestnávateľov pripravení na tripartitnú pozíciu?

J. Uhrík: Ako som už naznačil, otázku tripartity by sme mali brať skutočne veľmi vážne, pretože pri rozumnej koordinovanej činnosti ňou môžeme zabezpečiť i počas komplikovaného transformačného procesu sociálny zmier. Zdravá atmosféra môže byť len vtedy, keď dobre funguje komunikácia. Vývoj za posledné obdobie ukázal, že by sa činnosť tripartity z hľadiska formy a obsahu mala meniť. Na program tripartity sa pripravilo desiatky materiálov, ktorých prerokovanie bolo potom poznačené formálnosťou a povrchnosťou. V rámci týchto rokovaní by sa malo skôr pristupovať k rozhodujúcim materiálom, ktoré zaujímajú všetkých troch partnerov, teda vládu, zamestnávateľov i odborárov. Jednotlivé otázky musia byť dobre rozanalyzované a na základe toho pripravené návrhy opatrení. Myslím si, že všetky tri subjekty chápu nevyhnutnosť takejto formy komunikácie a sú na túto tému i pripravené rokovať.

Hd: Ktoré problémy z hľadiska podmienok na podnikanie považujete za súrne, neodkladné?

J. Uhrík: V rámci prípravy na vstup do EÚ bol predchádzajúci vývoj poznačený prijatím množstva nových tzv. eurozákonov. Ich spracovatelia pracovali pod časovým tlakom a táto skutočnosť so sebou prinášala i to, že zákony, ktoré vychádzali z parlamentu, neboli na takej kvalitatívnej úrovni, ako by si to žiadal podnikateľský život. Na druhej strane je potrebné povedať, že za posledné štyri roky, ktoré boli poznačené nestabilitou vládnej koalície, sa v parlamente vytváral stav umožňujúci prerokovávané zákonné normy prispôsobovať tlaku lobistických skupín. A tak bolo len ťažko predvídateľné, v akej podobe zákon parlament opustí. Tým bola kvalita týchto zákonných noriem poznačená a niekedy pôsobili navzájom kontraproduktívne. Preto máme názor, že sa musíme vrátiť k niektorých zákonom (zamestnávatelia, obchodná komora, združenie priemyselných zväzov a poľnohospodárska komora vytypovali viac ako dvadsať takýchto noriem), ktoré by bolo potrebné prerokovať s kompetentnými inštitúciami, definovať problémy, ktoré sa tam vyskytujú a navrhnúť postup, ako by sa tieto problémy v budúcnosti mali odstraňovať. Stručne povedané, podnikatelia potrebujú stabilnú vládu, stabilný parlament, ktorý je schopný akceptovať názory podnikateľskej sféry, a to nie v selankovej atmosfére, ale v atmosfére pracovnej a tvorivej diskusie.

Hd: Ako vôbec vnímate pozíciu podnikateľov v spoločnosti?

J. Uhrík: Úloha podnikateľských subjektov a podnikateľov v systéme trhového hospodárstva je nenahraditeľná. Myslím si, že je potrebné si uvedomiť, že ďalší rozvoj spoločnosti, vytváranie zdravých sociálnych vzťahov, ktoré budú mať znaky rastu i pozitívneho vývoja, sa nedá riešiť oddelene, bez súčinnosti podnikateľov. Čiže na jednej strane sa musia vytvárať na podnikanie zdravé podmienky. Na druhej strane sa musí zaviesť do podnikania vysoký stupeň etiky, aby toto prostredie, ktoré bude vytvorené, bolo efektívne a eticky využívané. Je veľmi nepríjemné, že v súčasnom období sa stalo už všeobecným konštatovaním, že vymožiteľnosť práva, i toho, ktoré my dnes kritizujeme, je skutočne na minimálnej úrovni. Vymožiteľnosť práva považujeme ako predstavitelia zväzov, i ja osobne, za jednu z najkritickejších a najproblematickejších oblastí nášho hospodárskeho a spoločenského života. Táto skutočnosť spôsobuje, samozrejme, i určité obavy u partnerov, s ktorými vyjednávame v prístupových rokovaniach o vstupe do EÚ. Myslím si, že táto zložitá a náročná úloha stojí pred súčasnou vládou, ako i pred mimovládnymi a podnikateľskými organizáciami. Zároveň táto téma nemôže byť len predmetom záujmu jedného rezortu, ale musí byť na jej riešenie vytvorená celospoločenská klíma, aby sme dosiahli štandardnú úroveň priemyselne vyspelých krajín.

Hd: Predvolebné vyhlásenia zväzov, združení a celého radu organizácií zamestnávateľov sú takpovediac silné, ale podľa výsledku volieb sa ich podpora nesústredila na jeden subjekt. Alebo je to inak?

J. Uhrík: Na túto otázku je odpoveď dosť zložitá. Na jednej strane je dobré, že podnikatelia sa výrazným spôsobom neangažovali v prospech tej alebo onej strany. Myslím si, že toto je zdravý moment, keď ponechali súťaživosti jednotlivých politických strán voľný priebeh. Na druhej strane výsledky volieb potvrdili, že úspech môžu mať len stranícke štruktúry, ktoré dokážu v rámci svojich organizácií riešiť problémy. Delenie a dezintegrácia sú v každej organizácii cestou do pekla a myslím si, že výsledky týchto volieb v plnej nahote potvrdili škodlivosť tejto tendencie. To platí v každej organizácii, a to nielen v politike, ale i v oblasti mimovládnych inštitúcií, ako i v oblasti hospodárskeho života. Zdravá integrácia názorov a postupov je vlastne jedným z fenoménov, ktoré môžu zefektívniť činnosť v každej oblasti.

Hd: Aké šance dávate vláde M. Dzurindu?

J. Uhrík: V tejto súvislosti je potrebné povedať, že po voľbách sa vytvorila situácia, v ktorej sa určité predstavy o rozvoji spoločnosti dajú razantne presadzovať. Strany, ktoré sú dnes vo vládnej koalícii, majú relatívne rovnaký názor na mnohé problémy. Nehovorím, že na všetky, ale na tie rozhodujúce otázky áno, čo je dobrým základom. Preto majú v rukách nástroj, ktorým sa zanedbané reformy v oblasti školstva, zdravotníctva, sociálneho zabezpečenia môžu rýchlejšie presadiť. Z tohto dôvodu si myslím, že táto vláda je niečo iné, než boli predchádzajúce vlády, ktoré začali od roku 1989 a pokračovali po vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Na druhej strane je potrebné brať do úvahy aj opozičné strany, ktorých sila počtom mandátov v parlamente nie je zanedbateľná. Štvorkoalícia ich musí brať ako partnerov. Pokiaľ táto vláda neurobí nejakú zásadnú chybu, má veľkú šancu na prežitie a nielen to. Má možnosť uskutočniť celý rad opatrení, ktoré v budúcnosti budú znamenať veľký pokrok v rozvoji slovenskej spoločnosti.

Hd: Čo vaše podnikanie dnes a potom s odstupom roka-dvoch?

J. Uhrík: Mám to šťastie, že pracujem vo vedení podniku, ktorý sa stal v poslednom období symbolom hospodárskeho úspechu na Slovensku. Za týmto úspechom stoja nielen naše celkové hospodárske výsledky, ale i úspešná spolupráca s celým radom subdodávateľov, s vysokým školami a v neposlednom rade i s mnohými vládnymi a mimovládnymi organizáciami. Výsledky našej spoločnosti v uplynulých rokoch sú skutočne viac než dobré. V tomto roku presiahne produkcia objem 100 mld. Sk a v budúcom roku, vďaka novej štruktúre náročného výrobného programu, očakávame nárast objemu výroby o niekoľko desiatok percent. Takže, keď to posudzujem z tohto hľadiska, výsledky sú skutočne priaznivé. Na druhej strane musím povedať, že za týmito výsledkami je skrytá náročná a permanentná práca. Každý deň a po celý deň musíme bojovať za dosiahnutie a udržanie dobrých výsledkov v oblasti kvality, nákladov a efektívnosti. A to nielen v rámci vnútrokoncernovej súťaže, kde už dnes zaujímame dôstojné postavenie, ale i v podmienkach tvrdej konkurencie na celosvetovom automobilovom trhu. Dôležité však je, že sa nám podarilo popri vybudovaní výrobnej základne pre náš podnik vytvoriť širokú subdodávateľskú sieť, ako i realizovať veľký projekt priemyselného parku. Práve tento projekt môže byť v budúcnosti základom pre ďalší rozvoj spolupráce subdodávateľov, a to predovšetkým vo vzťahu k menším výrobným organizáciám na Slovensku, ktoré by sa mohli tiež integrovať do takého zaujímavého odvetvia, akým je automobilový priemysel.

Peter Kasalovský

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabý dážď. V nižších polohách ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Najvyššia denná teplota 11 až 15, na juhu západného Slovenska 15 až 18 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na horách juhozápadný až západný 10 až 15 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 9 stupňov. Vo štvrtok bude polojasno až oblačno. Nočná teplota 10 až 6, na juhozápade okolo 12, denná teplota 13 až 17, na juhu miestami okolo 18 stupňov. V piatok bude premenlivá veľká oblačnosť, na viacerých miestach prehánky, od 1200 m snehové. Nočná teplota 8 až 4, denná teplota 8 až 13, na severozápade okolo 6 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.16 a zapadne o 17.57 hod.

Amsterdamdážď14
Aténypolojasno23
Belehradjasno22
Berlíndážď13
Bratislavapolooblačno16
Bruseldážď13
Budapešťpolooblačno16
Bukurešť polooblačno16
Frankfurtdážď17
Helsinkipolojasno8
Istanbulpolooblačno21
Kodaňdážď8
Kyjevoblačno10
Lisabonprehánky19
Londýndážď8
Madridoblačno23
Moskvasneženie0
Osloprehánky3
Paríždážď12
Prahadážď14
Rímjasno25
Sofiajasno16
Štokholmpolojasno12
Varšavaoblačno13
Viedeňpolooblačno17
Záhrebpolooblačno21
Ženevapolooblačno17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.