Hospodársky denník
USD42,804 Sk
EUR42,01 Sk
CHF28,602 Sk
CZK1,359 Sk
  Štvrtok  17.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Aj pravidlá štátnej pomoci

Pozoruhodný obsah listu občianskej komunity z Poník

Centrum pre podporu miestneho aktivizmu (CEE) so sídlom v Ponikách poslalo 14. októbra t. r. list viacerým členom Európskej komisie, členom vlády SR a poslancom NR SR, ako aj vysokým predstaviteľom - úradníkom Európskej komisie, v ktorom sa o. i. píše: Opakovane sa na Vás obraciame v súvislosti s rokovaniami medzi Európskou komisiou a vládou SR o predvstupovej kapitole Hospodárska súťaž. Za súčasných okolností to považujeme za posledný pokus občanov riešiť vážne problémy, na ktoré vo svojom podnete upozorňujeme. S počudovaním sledujeme doterajší postup, a to z dvoch dôvodov:

1. Rokovania o jednej z najdôležitejších kapitol v celom predvstupovom procese sa vedú netransparentným spôsobom, mimo akejkoľvek účasti a kontroly verejnosti.

2. Vláda SR, ako aj Európska komisia pristupujú k procesu zlaďovania a skvalitňovania ekonomickej legislatívy a praktickej politiky na Slovensku s pravidlami a so zásadami platnými v EÚ formálne a byrokraticky.

Ako občianska organizácia sme doteraz využili všetky možnosti, ktoré nám dnešný systém ponúkal, na odstránenie závažných systémových deformácií podnikateľského prostredia, ktoré do praxe na Slovensku zaviedla legislatíva jednostranne zvýhodňujúca veľké zahraničné spoločnosti na úkor malých a stredných domácich podnikateľov a regionálneho rozvoja. Opakovane sme upozorňovali na nedostatky tejto legislatívy a jej uplatňovania v praxi vo forme poskytovania štátnej pomoci a navrhovali sme opatrenia na ich odstránenie. V našej iniciatíve sme neboli osamotení, podobné názory zastávajú nielen mnohé ďalšie mimovládne organizácie, ale aj nezanedbateľná časť medzinárodných inštitúcií a odbornej verejnosti.

Už počas prípravy zákonov, ktoré s neopodstatnenou štátnou pomocou v prospech súkromných firiem súviseli (zákon o podpore na zriadenie priemyselných parkov, zákon o investičných stimuloch, zmeny zákona o daniach z príjmov), sme upozorňovali na potrebu rovnoprávneho prístupu ku všetkým podnikateľom ako príjemcom štátnej pomoci a podávali sme konkrétne návrhy s cieľom predísť netransparentnej kanalizácii verejných prostriedkov v prospech veľkých zahraničných spoločností a namiesto toho vytvoriť účinné mechanizmy na rozvoj znevýhodnených regiónov, väčšiu transparentnosť poskytovania verejných dotácií a zlepšenie kontroly ich použitia. Naše pripomienky boli ignorované a zákony boli prijaté vo vládou navrhovanej podobe.

Po schválení týchto zákonov sme monitorovali ich implementáciu a sledovali sme ich reálne využívanie. Opakovane sme upozorňovali vládu SR aj Európsku komisiu na závažné porušovanie pravidiel štátnej pomoci, žiaľ, ani vtedy zodpovedné inštitúcie nevenovali našim upozorneniam žiadnu pozornosť. Po tom, čo sme upozornili na prekvapujúce vyjadrenia vládnych činiteľov o tom, že sa budú snažiť udržať nezákonné zvýhodnenia, najmä daňové prázdniny, čo najdlhšie aj napriek rozporu s asociačnou dohodou a že vláda SR bude príjemcom týchto nezákonných a neférových zvýhodnení kompenzovať ich prípadné obmedzenie inou formou štátnej pomoci v tej istej výške, sme boli šokovaní reakciou predstaviteľov Európskej komisie, podľa ktorých návrh na „konverziu“ daňových prázdnin vzišiel z pôdy Európskej komisie.

V marci 2002 sme predložili vláde SR aj Európskej komisii analýzu systémových aj personálnych nedostatkov Úradu pre štátnu pomoc (ÚŠP). Na množstve príkladov (potvrdených aj vládnymi kontrolami) sme dokladovali, že táto inštitúcia, ktorá by mala dohliadať na súlad poskytovania štátnej pomoci so zákonom, trpí vážnymi problémami, pre ktoré nielenže nie je schopná napĺňať svoje základné funkcie - posudzovanie, hodnotenie a kontrolu štátnej pomoci, ale vo viacerých prípadoch sa ÚŠP dokonca stal nástrojom na schvaľovanie štátnej pomoci v rozpore so zákonom. Na tieto nedostatky sme upozorňovali vládu SR aj Európsku komisiu a opäť sme navrhovali konkrétne riešenia. Napriek tomu, že vláda SR prostredníctvom podpredsedníčky M. Kadlečíkovej potvrdila oprávnenosť našich výhrad, neurobila žiadne praktické kroky, ktoré by viedli k zásadnej náprave.

Medzitým, čo sme očakávali konštruktívne reakcie a konkrétne činy, ktoré naznačil generálny riaditeľ Európskej komisie pre rozšírenie E. Landaburu vo svojej odpovedi na náš podnet, sa vláda SR a Európska komisia v tichosti a opäť izolovane od akejkoľvek verejnej diskusie dohodli na potrebe urýchleného uzavretia rokovaní o kapitole Hospodárska súťaž. To naostatok potvrdil aj E. Landaburu, keď sa nedávno pre médiá vyjadril, že kapitola o hospodárskej súťaži bude uzavretá pred 24. októbrom 2002. To znamená, že všetky doterajšie pokusy upozorniť na nedostatky v legislatíve a praxi sa celkom minuli účinkom.

Ako občianske organizácie sme považovali predvstupové rokovania za príležitosť na pomoc a usmernenie kandidátskych krajín na dôsledné uplatňovanie princípov platných v EÚ, ale aj na aktívne zapájanie angažovanej verejnosti do diskusie o možných zmenách a zlepšeniach v jednotlivých oblastiach predvstupových rokovaní. Reálna prax je však pre nás veľkým rozčarovaním. Počas celého niekoľkoročného procesu neprejavila Európska komisia ani vláda SR aktívny záujem o konzultácie s verejnosťou. Všetky kroky oboch strán boli iba záležitosťou úradníkov a politikov a občianska ani odborná verejnosť nemali možnosť prispieť svojimi návrhmi k výsledkom rokovaní. Takéto neverejné a netransparentné rokovania znižujú legitimitu dosiahnutých výsledkov a naštrbujú dôveru v celý prístupový proces.

Považujte tento list za posledný pokus občianskych organizácií prispieť k potrebným zmenám v pravidlách aj praxi poskytovania štátnej pomoci. V každom prípade však budeme aj naďalej sledovať kroky vlády SR a Európskej komisie v oblasti štátnej pomoci a chceme veriť, že sa dočkáme nielen vysvetlenia doterajšieho postupu z oboch strán, ale aj konkrétnych krokov garantujúcich väčšiu transparentnosť, efektívnosť a účelnosť štátnej pomoci poskytovanej Slovenskou republikou. V tejto oblasti opakovane ponúkame vláde SR našu spoluprácu.

* Šéfredaktor Hd sa obrátil dnes na hlavného vyjednávača SR s EÚ Jána Figeľa so žiadosťou o stanovisko.

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno. Ráno miestami hmlisto. Neskôr od západu pribúdanie oblačnosti a k večeru dážď. Najvyššia denná teplota 13 až 18, na juhu západného a stredného Slovenska miestami okolo 20 stupňov. Juhozápadný až západný vietor 3 až 6, na juhozápade a na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 12 stupňov. V piatok bude premenlivá, na západe časom zmenšená oblačnosť a početné prehánky, asi od 1400 m snehové. Nočná teplota 9 až 4, denná teplota 9 až 13, na severe miestami okolo 6 stupňov. V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené, na viacerých miestach občasný dážď alebo prehánky, od 1200 m snehové. Nočná teplota 7 až 3, v údoliach miestami slabo nad nulou, denná teplota 7 až 11, na severe okolo 4 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.18 a zapadne o 17.56 hod.

Amsterdamdážď10
Atényslnečno25
Belehradpolooblačno26
Berlíndážď11
Bratislavaoblačno20
Bruseldážď11
Budapešťoblačno22
Bukurešť polooblačno20
Frankfurtdážď10
Helsinkizamračené2
Istanbuljasno23
Kodaňdážď10
Kyjevpolooblačno17
Lisabonpolojasno19
Londýnoblačno11
Madridpolojasno18
Moskvazamračené4
Oslooblačno2
Paríždážď10
Prahadážď13
Rímpolooblačno26
Sofiajasno18
Štokholmprehánky4
Varšavadážď16
Viedeňoblačno16
Záhrebpolooblačno24
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.