Hospodársky denník
USD43,047 Sk
EUR41,863 Sk
CHF28,503 Sk
CZK1,363 Sk
  Pondelok  21.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Miklošovský prístup

V piatok predstavil nový minister financií Ivan Mikloš nový návrh štátneho rozpočtu. V porovnaní s návrhmi z predchádzajúcich rokov v ňom došlo k mnohým úpravám, najmä čo sa týka sprehľadnenia toku príjmov a výdavkov. Vskutku ambiciózny plán, ktorý ráta s príjmami v budúcom roku na úrovni 232,1 miliardy korún a výdavkami v celkovej sume 283,7 miliardy, však možno nakoniec prejde niekoľkými „kozmetickými“ úpravami, na čo upozornil aj samotný minister. Mnohým rezortom a verejnosti sa totiž určite nebudú páčiť škrty, ktoré I. Mikloš navrhuje. A tak už dnes hovorí, že zo strany niektorých skupín očakáva silný nátlak.

Pri vyčíslených príjmoch a výdavkoch by mal deficit štátneho rozpočtu (už po zohľadnení výdavkov na reštrukturalizáciu bánk) dosiahnuť 51,6 mld. Sk, čo predstavuje 4,47 % predpokladaného HDP na budúci rok. Hoci návrh štátneho rozpočtu výrazným spôsobom posúva vpred reálne vyčísľovanie tokov vo verejných financiách, ešte stále existujú isté medzery. Podľa ministra financií bude najprv potrebné zmeniť zákon o rozpočtových pravidlách, čo je podľa neho technicky náročná vec. „Chceme však urobiť všetko pre to, aby štátny rozpočet na rok 2004 bol zostavený už plne v metodike ESA 95,“ povedal novinárom I. Mikloš. Výška deficitu celého verejného sektora (teda nielen štátneho rozpočtu, ale aj štátnych fondov, fondov sociálneho zabezpečenia a obcí) by mala v roku 2003 podľa metodiky ESA 95 dosiahnuť 57,7 mld. Sk, čiže asi 5 % HDP. Porovnať tieto čísla s predchádzajúcimi rokmi je pritom veľmi ťažké. Vláda totiž v minulosti publikovala výrazne skreslené údaje (v istom zmysle nadhodnocoval príjmy a podhodnocovala výdavky). Napríklad po schválení zákona o štátnom rozpočte na rok 2002 v decembri minulého roka Ivan Mikloš vyhlásil, že „štátny rozpočet (na rok 2002) síce počíta s deficitom verejných financií na úrovni 3,5 % HDP, za posledné štyri roky sa však tento schodok znížil“. Na porovnanie, oficiálne štatistiky OECD (podľa metodiky ESA 95) hovorili o schodku verejných financií v roku 2002 na úrovni 6,3 %. Na porovnanie, v roku 1999 uvádza OECD schodok na úrovni 6,6 %, v roku 2000 6,1 % a v roku 2001 na úrovni 6,4 %.

Navrhovaný schodok verejných financií (5 % podľa ESA 95) by mal byť preto jasnou správou západnému svetu, že sa slovenská vláda konečne rozhodla urobiť poriadok vo verejných financiách. Najprv však treba zrušiť niektoré zákony, ktoré schválila vláda na sklonku svojho predchádzajúceho mandátu a ktoré jej teraz (v prípade ich realizácie) kladú takpovediac polená pod nohy. „Ak by nedošlo k žiadnym zmenám existujúcej legislatívy, tak z dôvodu rastúceho objemu obligatórnych výdavkov by deficit nebol 5 %, ale až okolo 7,5 % HDP. Aj to ilustruje dôvody, pre ktoré bude nevyhnutné prijímať úsporné opatrenia a prijímať aj novely mnohých zákonov,“ uviedol na margo chystaných krokov Mikloš. Navrhovanými zmenami v mzdovej oblasti (presun termínu účinnosti novely zákona o verejnej službe, ako aj jednoročný odklad účinnosti zákona súvisiaceho s presunom správnych agend z Policajného zboru na krajské a okresné úrady či niektoré zmeny vo valorizácii platov sudcov, prokurátorov a ústavných činiteľov), by vláda chcela ušetriť 6,7 mld. Sk. Zmeny by sa mali dotknúť aj bytovej výstavby, kde chce vláda v budúcom roku ušetriť najmenej 2 miliardy korún. Dotkne sa to teda pravdepodobne aj štátnych prémií v stavebnom sporení (navrhuje sa pokles na 3500 Sk) či štátnych príspevkov k hypotekárnym úverom (od roku 2003 by mohol klesnúť na 3,5 %). Rozsiahle škrty chce nový minister robiť aj v sociálnej oblasti. „Ak by nedošlo k žiadnym legislatívnym zmenám v sociálnej sfére, tak by štát musel štát v budúcom roku z dôvodu obligatórnych výdavkov vynaložiť až 38 mld. Sk. Tento návrh štátneho rozpočtu predpokladá nižšie výdavky v sociálnej oblasti o 6 až 7 mld. Sk,“ uviedol I. Mikloš. K zmenám dôjde aj v príjmovej oblasti, kde chce ministerstvo financií presunúť niektoré tovary a služby do základnej sadzby DPH či zvýšiť daň z benzínu, nafty, ako aj z krátkych cigariet.

Konečnú podobu zákona o štátnom rozpočte by mala vláda schváliť ešte v polovici novembra, pričom v parlamente by sa mal zákon objaviť ešte pred Vianocami.

Ivana Sedliaková

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.