Hospodársky denník
USD42,684 Sk
EUR41,619 Sk
CHF28,317 Sk
CZK1,364 Sk
  Utorok  22.Októbra 2002

Nedobytné pohľadávky a účtovanie

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Som samostatne zárobkovo činný umelec - grafik a mám aj reklamnú agentúru. Navrhujem a realizujem pre podniky grafické návrhy, plagáty, inzeráty, stránky do internetu, firemné logá a podobne. Účtujem v sústave jednoduchého účtovníctva. Objednávok mám dosť, problém spočíva v tom, že zákazníci často meškajú s platbami, prípadne objednávku vôbec nepreberú. Akú mám možnosť odpísať nezaplatené pohľadávky a ako by som mohol riešiť problém neplatičov?

- Vznik pohľadávky v jednoduchom účtovníctve nemá vplyv na hospodársky výsledok, ktorý je v tejto sústave definovaný ako rozdiel príjmov a výdavkov, ktoré ovplyvňujú základ dane. O vzniku pohľadávky sa účtuje v knihe pohľadávok a záväzkov na účte príslušného partnera, kde sa zapisuje aj jej vyrovnanie. Účtovná jednotka sleduje stav svojich pohľadávok a pri tých, kde nedošlo k vyrovnaniu v dohodnutom termíne, robí opatrenia na jej inkaso (urgencie upomienky, pokusy o zmier, prípadne súdne vymáhanie). Ak je jednoznačne jasné, že na vyrovnanie pohľadávky nie je nádej, môže ju účtovná jednotka odpísať.

Pre podnikateľa, ktorý účtuje v sústave podvojného účtovníctva a vznik pohľadávky zvýšil jeho hospodársky výsledok a základ dane, je odpis pohľadávky nákladom. Zákon č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov (ZDP) umožňuje tento náklad uplatniť ako daňový výdavok, ak je splnená niektorá z podmienok, stanovených v § 24 ods. 2 písm. s).

Podnikateľ, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, skutočnosť, že sa pohľadávka stala nedobytnou, nemá za bežných podmienok vplyv na hospodársky výsledok a základ dane. Táto skutočnosť sa zapíše len v knihe pohľadávok a záväzkov. Nedobytné pohľadávky sú rozhodujúce u podnikateľa účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva len pri skončení činnosti alebo pri zmene spôsobu uplatňovania výdavkov, keď je povinný podľa ustanovenia § 23 ods. 12 písm. a) ZDP upraviť základ dane o evidované pohľadávky. V tom prípade do sumy týchto pohľadávok nezahŕňa tie, ktoré plnia kritériá nedobytných pohľadávok podľa § 24 ods. 2 písm. s) ZDP.

Neplnenie záväzkov je v súčasnom podnikateľskom prostredí dosť častým javom. Ak ide o dodávku, ktorej splnenie si vyžadovalo prevažne prácu podnikateľa, stratou je len strávený čas. Horšie je na tom podnikateľ, ktorý na splnenie objednávky musel obstarať materiál alebo cudzie služby, do ktorých vložil vlastné prostriedky. Preto možno odporúčať ako jediné korektné riešenie pri väčšej objednávke uzavrieť s objednávateľom písomnú zmluvu, vyžadovať primeraný preddavok a v zmluve určiť aj sankcie pri jej nesplnení zo strany odberateľa.

Som neštátna lekárka, účtujem v sústave jednoduchého účtovníctva. Od mája platím na sestričku doplnkové dôchodkové poistenie, na ktoré prispieva aj ona. Ako mám zatriediť tieto platby v peňažnom denníku?

- Postupy účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva (opatrenie MF SR č. 65/396/1994 v znení neskorších predpisov) neriešia v čl. VI výslovne zatriedenie výdavkov na doplnkové dôchodkové poistenie. Treba konštatovať, že tento predpis je v súčasnosti už na viacerých miestach neaktuálny, a preto sa pri účtovaní treba riadiť najmä aktuálnym znením zákona o daniach z príjmov. Zatrieďovanie príjmov a výdavkov do položiek druhového členenia má predovšetkým daňový účel, a preto je najdôležitejšie správne zatriediť finančné operácie do štyroch základných skupín: príjmy zahrňované do základu dane, výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, príjmy, ktoré nesmú ovplyvniť základ dane z príjmov, a výdavky, ktoré nesmú ovplyvniť základ dane z príjmov.

Hlbšie členenie v rámci týchto skupín má skôr štatistický význam. Doplnkové dôchodkové poistenie má podobný charakter ako dôchodkové zabezpečenie podľa zákona o Sociálnej poisťovni, a preto sa zdá metodicky správne zatrieďovať ho rovnakým spôsobom. Príspevok, ktorý platí sestrička, je súčasťou jej hrubej mzdy, preto sa spolu s ostatnými príspevkami zamestnanca, preddavkom na daň z príjmov a čistou mzdou zapíše do položky druhového členenia „mzdy“. Príspevok, ktorý platí lekárka za seba a za sestričku, potom patrí vecne do položky druhového členenia „platby do fondov“. Postupy účtovania umožňujú, aby účtovná jednotka podľa svojej potreby niektoré položky druhového členenia ešte hlbšie členila, podmienkou je, aby toto členenie bolo sumarizovateľné do položiek výkazu o príjmoch a výdavkoch v rámci účtovnej závierky.

Podnikatelia s viacerými zamestnancami členia položku druhového členenia „mzdy“ podľa položiek výplatnej listiny a položku druhového členenia „fondy“ na sumy platené za zamestnancov a zamestnávateľa a v rámci toho podľa jednotlivých fondov. Pri jednom zamestnancovi sa takéto členenie zdá zbytočné. Do položiek druhového členenia, ktoré ovplyvňujú základ dane, možno zatriediť len zákonom o daniach z príjmov uznané výdavky. Ich výška, pokiaľ ide o doplnkové dôchodkové poistenie, je limitovaná v zákone o daniach z príjmov v § 6 ods. 12 písm. b) pre príspevok zamestnanca, v § 24 ods. 3 písm. i) pre príspevok zamestnávateľa za zamestnanca a v § 24 ods. 3 písm. p) pre príspevok podnikateľa za seba.

Ing. Tatjana Pecháčová

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.