Hospodársky denník
USD42,493 Sk
EUR41,437 Sk
CHF28,174 Sk
CZK1,356 Sk
  Streda  23.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Spolu to má logiku

„Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) zásadne nesúhlasí so zámerom odčleniť potravinárstvo z riadiacej kompetencie Ministerstva pôdohospodárstva SR do pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR. Vychádza pritom z ohlasov a zo stanovísk väčšiny svojich členov, Únie podnikateľov a zamestnávateľov v potravinárskom priemysle na Slovensku i profesijných zväzov a združení. Tie v záujme zvýraznenia jeho postavenia žiadajú vytvorenie samostatnej Sekcie potravinárstva v rámci organizačných štruktúr MP SR,“ uvádza vo svojom vyjadrení predseda SPPK Ivan Oravec, ktoré poskytol našej redakcii.

„Poľnohospodárska prvovýroba a spracovateľský priemysel sú vzájomne previazané dodávateľskými a odberateľskými vzťahmi a vo viacerých prípadoch aj majetkovo. Spoločne pristupujú k riešeniu problematiky organizácie agropotravinárskeho trhu a proexportných podpôr poľnohospodárskych i potravinárskych výrobkov, pričom za rozhodujúce považujú zvládnutie integračného procesu v prvovýrobe a potravinárstve.“

I. Oravec pripomína, že začlenenie poľnohospodárstva a potravinárskeho priemyslu pod jedno ministerstvo má význam aj z hľadiska riešenia kľúčových otázok v zahraničnom obchode s Českou republikou, kde tieto výrobné odbory zastrešuje ministerstvo poľnohospodárstva. Podobná situácia je v Poľsku a Maďarsku, s ktorými má SR takisto úzke obchodné kontakty a spolupracuje aj v rámci agropotravinárskeho komplexu. Poľnohospodári a potravinári sú začlenení do jedného rezortu tiež v krajinách Európskej únie - napríklad v Rakúsku, Dánsku, vo Francúzsku alebo v Taliansku - čo potvrdzuje, že spoločné riadenie agrokomplexu má vnútornú logiku a opodstatnenie.

Vladimír Turanský

Počasie

Dnes bude veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Lokálne slabé zrážky. Najvyššia denná teplota 12 až 17, vo výške 1500 m sa zvýši na 9 stupňov. Slabý južný vietor.Vo štvrtok bude premenlivá veľká, na západe cez deň zmenšená oblačnosť a početné prehánky. Veterno. Nočná teplota 7 až 3 stupne, v údoliach slabo nad nulou. Denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. V piatok bude polooblačno, zrána hmlisto, cez deň od západu ďalšie pribúdanie oblačnosti, neskôr s občasným dažďom. Nočná teplota 5 až 1 stupeň, v horských dolinách miestami slabý mráz. Denná teplota 10 až 14, na severe okolo 7 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.27 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamoblačno14
Atényjasno26
Belehradoblačno14
Berlínoblačno12
Bratislavaoblačno14
Bruselprehánky16
Budapešťoblačno16
Bukurešť oblačno15
Frankfurtprehánky15
Helsinkipolooblačno5
Istanbuljasno17
Kodaňdážď7
Kyjevoblačno8
Lisabonoblačno23
Londýndážď13
Madridpolooblačno26
Moskvaprehánky3
Oslodážď5
Parížprehánky18
Prahadážď11
Rímzamračené22
Sofiapolojasno17
Štokholmoblačno6
Varšavazamračené7
Viedeňdážď14
Záhrebdážď13
Ženevadážď14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.