Hospodársky denník
USD42,493 Sk
EUR41,437 Sk
CHF28,174 Sk
CZK1,356 Sk
  Streda  23.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Keď komora nesedí v kúte

Komentuje Tibor Bucha

S prichádzajúcou pestrofarebnou jeseňou sa aj zahranično-obchodná bilancia SR začala ukazovať v príjemných veselších kontúrach. Obchodovanie so zahraničím sa naďalej zlepšuje. Deje sa tak napriek tomu, že na tradičných trhoch pre slovenské výrobky nenastalo očakávané hospodárske oživenie a zatiaľ sa nepodarilo znížiť spotrebu štátu a obyvateľstva. Tá najviac tlačí na rast dovozu. V auguste slovenský obchodný deficit, rozdiel medzi dovozom a vývozom, klesol na 4,2 mld. Sk, čo je takmer dvojročné minimum. Dobrý trend pokračuje. No, nekrič hop, kým zimný deficit nevyskočí!, dvíhajú varovný prst opatrní analytici. Mieria na zvýšený dovoz energonosičov, ktorý pri tuhej zime aj celoročnú bilanciu dokáže obrátiť naruby. A vieme dobre, že stačí, aby obchodné väzby Volkswagenu Slovakia „dostali defekt“, a z jesenného koloritu sme razom v čiernej diere prehlbujúceho sa obchodného deficitu. Mierime však teraz skôr na doterajšiu nízku schopnosť zástupcov štátu efektívne zasiahnuť do diania. Exminister hospodárstva Ľ. Harach predložil návrh na optimalizáciu obchodno-ekonomických oddelení pri zastupiteľských úradoch SR z pohľadu exportných záujmov SR. Zohľadnil aspekt ekonomický, personálny a materiálno-technický. S tým, že symbióza skúseného obchodníka-ekonóma a diplomata môže citeľne pomôcť slovenskému exportérovi včas sa zorientovať v danom teritóriu, prípadne zareagovať na novinky v obchodnom priestore.

Nástup kabinetu spôsobuje v nejednom prípade ďalekosiahle turbulencie. Tlaková politická vlna minimálne v štvorročných cykloch vyplaví na povrch kompetenčné otázky medzi ministerstvami hospodárstva a zahraničných vecí, komu majú patriť obchodné zastupiteľstvá a kto má „ukočírovať“ harmonizáciu obchodno-ekonomických aktivít štátu. V skutočnosti koordinácia hapruje. Vedúci stálej reprezentácie Hospodárskej komory Rakúska v Bruseli Stefan Pistauer minulý týždeň v Bratislave v odpovedi na túto otázku vysvetlil, že obchodných zástupcov v tej-ktorej krajine nevysielajú ministri, ale Rakúska obchodná komora. Majú dlhodobo zakotvené v systéme, že obchodné oddelenia sú obsadzované obchodnou komorou a podliehajú komore. Avšak v Rakúsku je povinné členstvo v komore. Na základe toho majú voči vláde podstatne inú pozíciu. Sám S. Pistauer bol takto doteraz asi na desiatich miestach a jeho znalosť ekonomicko-podnikateľských a obchodných problémov sa osvedčila najmä pri „otváraní dverí“ pre rakúskych exportérov.

Počasie

Dnes bude veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Lokálne slabé zrážky. Najvyššia denná teplota 12 až 17, vo výške 1500 m sa zvýši na 9 stupňov. Slabý južný vietor.Vo štvrtok bude premenlivá veľká, na západe cez deň zmenšená oblačnosť a početné prehánky. Veterno. Nočná teplota 7 až 3 stupne, v údoliach slabo nad nulou. Denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. V piatok bude polooblačno, zrána hmlisto, cez deň od západu ďalšie pribúdanie oblačnosti, neskôr s občasným dažďom. Nočná teplota 5 až 1 stupeň, v horských dolinách miestami slabý mráz. Denná teplota 10 až 14, na severe okolo 7 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.27 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamoblačno14
Atényjasno26
Belehradoblačno14
Berlínoblačno12
Bratislavaoblačno14
Bruselprehánky16
Budapešťoblačno16
Bukurešť oblačno15
Frankfurtprehánky15
Helsinkipolooblačno5
Istanbuljasno17
Kodaňdážď7
Kyjevoblačno8
Lisabonoblačno23
Londýndážď13
Madridpolooblačno26
Moskvaprehánky3
Oslodážď5
Parížprehánky18
Prahadážď11
Rímzamračené22
Sofiapolojasno17
Štokholmoblačno6
Varšavazamračené7
Viedeňdážď14
Záhrebdážď13
Ženevadážď14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.