Hospodársky denník
USD42,493 Sk
EUR41,437 Sk
CHF28,174 Sk
CZK1,356 Sk
  Streda  23.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Lietate často? Riskujete!

Poruchy pamäti a malá schopnosť sústredenia, to je podľa vedcov dôsledok častej zmeny časových pásem. Dlhé medzikontinentálne lety môžu mať veľmi nepriaznivý vplyv na ľudské zdravie. Časté prekračovanie viacerých časových zón počas krátkeho času môže poškodiť mozog. Navyše cestujúci a členovia posádok, ktorí pravidelne lietajú na medzikontinentálnych linkách nad severným polom, sú vystavení mimoriadne vysokej kozmickej a slnečnej radiácii. Tvrdia to vedci, ktorí sa touto problematikou zaoberajú už niekoľko rokov a urobili niekoľko komplexných výskumov. Doteraz sa domnievali, že častá zmena časových pásem spôsobuje iba problémy zapríčinené narušením tzv. biologických hodín človeka. Išlo najmä o nespavosť, pocit vyčerpania a dezorientáciu. Doktor Kwangwook Cho z univerzity v britskom Bristole predčasom zistil, že to môže dokonca viesť k zmenšeniu určitých častí ľudského mozgu a k jeho dlhodobému poškodeniu. Vedecký tím pod jeho vedením skúmal 20 žien vo veku do 28 rokov, ktoré minimálne päť rokov pracovali v leteckých spoločnostiach a pravidelne prelietavali približne sedem časových pásem. Ženy totiž tieto zmeny znášajú podstatne horšie ako muži. Polovica zo sledovaných žien mala medzi cestami minimálne dvojtýždenný odpočinok, druhá iba týždenný. Výsledky ukázali, že ženy s kratším odpočinkom mali zreteľne menšiu časť mozgu nazývanú spánkový lalok než tie v druhej skupine. Doteraz sa na „pásmový syndróm“ pozeralo iba ako na určitý druh problémov. Štúdia však ukázala, že môže mať vážne následky.

Závažné je aj ďalšie zistenie vedcov zaoberajúcich sa radiáciou. Podľa nich napr. ľudia, ktorí päťkrát do roka letia na linke z New Yorku do Hongkongu a späť cez severný pól, sú vystavení rovnakému množstvu radiácie, aké je Medzinárodnou komisiou pre rádiologickú ochranu v Štokholme označované za maximálne prípustnú ročnú dávku. Bolo by teda dobré, keby tí, ktorí často lietajú, boli o tomto riziku veľmi dôkladne informovaní, upozorňujú vedci.

(buj)

Do plošky

* intenzita radiácie rastie od rovníka smerom k pólom, tá je na oboch póloch dvakrát silnejšia než na rovníku

* *miera radiácie rastie s pribúdajúcou nadmorskou výškou, pretože sa zároveň stenčuje ochranná vrstva atmosféry

Počasie

Dnes bude veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Lokálne slabé zrážky. Najvyššia denná teplota 12 až 17, vo výške 1500 m sa zvýši na 9 stupňov. Slabý južný vietor.Vo štvrtok bude premenlivá veľká, na západe cez deň zmenšená oblačnosť a početné prehánky. Veterno. Nočná teplota 7 až 3 stupne, v údoliach slabo nad nulou. Denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. V piatok bude polooblačno, zrána hmlisto, cez deň od západu ďalšie pribúdanie oblačnosti, neskôr s občasným dažďom. Nočná teplota 5 až 1 stupeň, v horských dolinách miestami slabý mráz. Denná teplota 10 až 14, na severe okolo 7 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.27 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamoblačno14
Atényjasno26
Belehradoblačno14
Berlínoblačno12
Bratislavaoblačno14
Bruselprehánky16
Budapešťoblačno16
Bukurešť oblačno15
Frankfurtprehánky15
Helsinkipolooblačno5
Istanbuljasno17
Kodaňdážď7
Kyjevoblačno8
Lisabonoblačno23
Londýndážď13
Madridpolooblačno26
Moskvaprehánky3
Oslodážď5
Parížprehánky18
Prahadážď11
Rímzamračené22
Sofiapolojasno17
Štokholmoblačno6
Varšavazamračené7
Viedeňdážď14
Záhrebdážď13
Ženevadážď14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.