Hospodársky denník
USD42,493 Sk
EUR41,437 Sk
CHF28,174 Sk
CZK1,356 Sk
  Streda  23.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Podstatné: odbúranie bariér

V ankete Hospodárskeho klubu (NEF) a Hd, ktorej cieľom je takpovediac preveriť očakávania podnikateľskej sféry od novej vládnej garnitúry, od seba samej a od svojich zamestnávateľských, resp. brandžových zväzov, odpovedá Jozef Csáky, predseda predstavenstva, prezident poisťovne Kooperativa a podpredseda Zväzu bánk a poisťovní.

Hd: Ako hodnotíte vývoj svojho zväzu od roku 1998 dodnes?

J. Csáky: Zväz bánk a poisťovní, ktorý vznikol roku 1993 ako zamestnávateľské združenie právnických osôb, pôsobiacich v slovenskom bankovníctve a poisťovníctve a jeho členskú základňu tvorí 19 najvýznamnejších bánk a poisťovní. V uplynulých štyroch rokoch postupoval veľmi aktívne, najmä cez účasť na príprave a tvorbe príslušnej legislatívy, podieľal sa tiež na procese reštrukturalizácie a transformácie bankového a poisťovacieho sektora. Zároveň zväz udržiaval aktívnu pozíciu v sociálnom dialógu pri kolektívnom vyjednávaní a uzatváraní kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, podieľal sa na práci Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR v oblasti prípravy zásadných materiálov ekonomického a sociálneho charakteru a mal svojho zástupcu aj v Rade hospodárskej asociálnej dohody SR, ktorej úlohou je presadzovať oprávnené požiadavky zamestnávateľskej sféry v sociálnom dialógu s Konfederáciou odborových zväzov SR a vládou SR.

Hd: Ako sú zástupcovia zamestnávateľov pripravení na tripartitnú pozíciu?

J. Csáky: Pozíciu a činnosť zástupcov zamestnávateľskej sféry v tripartite možno v rámci možností, ktoré im dáva zákon o tripartite, hodnotiť pozitívne. Ide o najskúsenejších predstaviteľov zamestnávateľských združení, takže majú vysoký predpoklad odborného posúdenia prerokúvaných problémov a zaujatia kompetentných stanovísk, čo už dokázali aj

pri obhajovaní

záujmov celého podnikateľského spektra v konkrétnych tripartitných rokovaniach. Rezervy v tejto oblasti vidím v zabezpečení včasnej vnútornej komunikácie medzi jednotlivými záujmovými skupinami zamestnávateľov a na druhej strane v nedobudovanosti profesionálneho odborného aparátu vrcholovej zamestnávateľskej organizácie. Náš zväz , ako aj celá Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR budú aj v budúcom období prostredníctvom svojich zástupcov v tripartite zohrávať v zamestnaneckej oblasti a sociálnom dialógu pozitívnu úlohu a som presvedčený, že v nej budú stále posilňovať aj svoje postavenie a vplyv.

Hd: Ktoré problémy z hľadiska podmienok na podnikanie považujete za súrne, neodkladné?

J. Csáky: Ak mám hovoriť o oblasti poisťovníctva, tak predovšetkým je to väčšia podpora vlády komerčnému poisťovníctvu. Práve táto podpora je dôležitá pre jeho ďalší rozvoj, zvlášť v oblasti životného a dôchodkového poistenia. Komerčné poisťovníctvo ako významná súčasť finančnej sféry môže významne zasiahnuť aj do procesu reformy sociálneho poisťovníctva. Poistné krytie

rizikovej zložky,

ktorá je súčasťou životného i dôchodkového poistenia, znásobuje efekt finančnej podpory sociálne postihnutých jednotlivcov. Považujem preto za oprávnenú požiadavku daňových úľav v prípade platenia týchto druhov poistení, a tým aj zrovnoprávnenie podmienok doplnkových dôchodkových a komerčných poisťovní.

Hd: Ako vôbec vnímate pozíciu podnikateľov v spoločnosti?

J. Csáky: Mohol by som odpovedať, že podnikatelia sa necítia spoločensky docenení (a bola by to pravda), ale rovnako spoločensky nedocenení sa určite cítia napríklad aj lekári, učitelia, spoločenské uznanie chýba možno aj mnohým iným profesiám. Za podstatnejšie však považujem čo najrýchlejšie odbúranie rôznych bariér, legislatívnych, ale rovnako aj administratívnych, ktoré zbytočne, často až nezmyselne brzdia podnikanie. Až skutočne nehatený rozvoj podnikania (ktoré nám sľubujú všetky ponovembrové vlády) ukáže aj skutočnú váhu a pozíciu podnikateľa v spoločnosti.

Hd: Predvolebné vyhlásenia zväzov, združení a celého radu organizácii zamestnávateľov sú takpovediac silné, ale podľa výsledku volieb sa ich podpora nesústredila na jeden subjekt. Alebo je to inak?

J. Csáky: Odpoviem otázkou, a prečo by sa mala sústrediť na nejaký konkrétny politický subjekt? Ak už niečo podporiť, a nielen pred voľbami, tak snahu vytvoriť stabilné ekonomické prostredie, riešenie otázok zamestnanosti, vytvorenie rozvojových programov a pod. A to, myslím, nemožno očakávať len od podpory jedného subjektu.

Hd: Aké šance dávate vláde Mikuláša Dzurindu?

J. Csáky: Veľké šance sa novej vláde ponúkajú akoby samy: čoskoro nás pozvú do NATO, patríme k nespochybniteľným kandidátom na vstup do EÚ. A zároveň bude mať Dzurindova vláda na stole mnoho doteraz neriešených problémov, nedotiahnutých reforiem a deficitov. Jej šancu preto vidím v ich vyriešení.

Hd: Čo vaše podnikanie dnes a potom s odstupom roku-dvoch?

J. Csáky: Prioritou Kooperativy v predchádzajúcich rokoch bolo udržanie si druhého miesta na poistnom trhu. Po úspešnom zvládnutí demonopolizácie pri zavádzaní povinného zmluvného poistenia motorových vozidiel, kde Kooperativa dosiahla takmer 24-percentný

trhový podiel,

sa našou prioritou stáva zvyšovať celkový podiel na poistnom trhu, kde je naším cieľom dosiahnuť v najbližšom období 15-percentný podiel. Zároveň je naše úsilie nasmerované na vytvorenie takých podmienok, ktoré budú viesť k zvýšenej spokojnosti klientov so službami a s produktmi našej poisťovne.

Peter Kasalovský

Počasie

Dnes bude veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Lokálne slabé zrážky. Najvyššia denná teplota 12 až 17, vo výške 1500 m sa zvýši na 9 stupňov. Slabý južný vietor.Vo štvrtok bude premenlivá veľká, na západe cez deň zmenšená oblačnosť a početné prehánky. Veterno. Nočná teplota 7 až 3 stupne, v údoliach slabo nad nulou. Denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. V piatok bude polooblačno, zrána hmlisto, cez deň od západu ďalšie pribúdanie oblačnosti, neskôr s občasným dažďom. Nočná teplota 5 až 1 stupeň, v horských dolinách miestami slabý mráz. Denná teplota 10 až 14, na severe okolo 7 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.27 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamoblačno14
Atényjasno26
Belehradoblačno14
Berlínoblačno12
Bratislavaoblačno14
Bruselprehánky16
Budapešťoblačno16
Bukurešť oblačno15
Frankfurtprehánky15
Helsinkipolooblačno5
Istanbuljasno17
Kodaňdážď7
Kyjevoblačno8
Lisabonoblačno23
Londýndážď13
Madridpolooblačno26
Moskvaprehánky3
Oslodážď5
Parížprehánky18
Prahadážď11
Rímzamračené22
Sofiapolojasno17
Štokholmoblačno6
Varšavazamračené7
Viedeňdážď14
Záhrebdážď13
Ženevadážď14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.