Hospodársky denník
USD42,493 Sk
EUR41,437 Sk
CHF28,174 Sk
CZK1,356 Sk
  Streda  23.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Zaujímavý objav

Nápis na schránke na kosti mŕtvych, ktoré vedci nedávno našli v Izraeli, je pravdepodobne najstarším dochovaným dôkazom fyzickej existencie Ježiša Krista. Objav oznámil v odbornom časopise Biblical Archeology Review francúzsky odborník na staré nápisy z francúzskej Vyššej školy aplikovaných štúdií André Lemaire.

Odborníci o Kristovej fyzickej existencii väčšinou nepochybujú, ale zatiaľ nebol nájdený a dôsledne preverený ako pravý jediný hmotný artefakt z prvého storočia spojený s jeho životom. Terajší významný objav vyvoláva veľké nádeje, že dôkaz je na svete, i keď podľa expertov zostáva otázka, kde sa schránka na kosti nachádzala po uplynulých devätnásť storočí.

Nápis v aramejčine na prázdnej schránke znie „Jakub, syn Jozefov, brat Ježišov“ a francúzsky odborník ho datuje do roku 63 po narodení Krista, teda do doby tridsať rokov po jeho ukrižovaní. Štýl nápisu a fakt, že Židia praktizovali pochovávanie v schránkach iba v rokoch 20 pred naším letopočtom až 70 rokov nášho letopočtu, poskytuje vysokú pravdepodobnosť, že sa zmieňuje skutočne o Ježišovi, povedal Lemaire.

Všetky tri mená na zachovanom nápise, Ježiš, Jakub i Jozef, však boli v Jeruzaleme mimoriadne rozšírené. Podľa bádateľov, na druhej strane, menovanie brata a otca na kostnej schránke je veľmi neobvyklé a vyskytuje sa iba v jednom ďalšom prípade. Nález preto naznačuje, že takýto človek požíval nezvyčajnú slávu, a Ježiš Nazaretský, ako vieme z histórie, túto podmienku spĺňal, napísal vo svojich záveroch Lemaire.

Preukázať a absolútne odstrániť pochybnosti, že ide naozaj o Ježiša, však nemožno, tvrdia vedci. Lemaire dodal, že vo vtedajšom Jeruzaleme bolo dvadsať mužov nosiacich meno Jakub, ktorí mali zároveň brata Ježiša a otca Jozefa. S odvolaním sa na izraelských vedcov, ktorí urobili podrobný mikroskopický prieskum patiny na objavenej schránke, archeologický časopis poznamenal, že tam v žiadnom prípade nie sú stopy po falšovaní.

Staroveký židovský historik Josephus napísal, že muž, ktorý sa volal „Jakub, brat Ježiša nazývaného Kristus“, bol ukameňovaný k smrti za odpadlíctvo od židovskej viery v roku 62 nášho letopočtu. V prípade, že boli jeho kosti uložené do schránky, muselo sa tak stať práve v roku 63.

Počasie

Dnes bude veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Lokálne slabé zrážky. Najvyššia denná teplota 12 až 17, vo výške 1500 m sa zvýši na 9 stupňov. Slabý južný vietor.Vo štvrtok bude premenlivá veľká, na západe cez deň zmenšená oblačnosť a početné prehánky. Veterno. Nočná teplota 7 až 3 stupne, v údoliach slabo nad nulou. Denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. V piatok bude polooblačno, zrána hmlisto, cez deň od západu ďalšie pribúdanie oblačnosti, neskôr s občasným dažďom. Nočná teplota 5 až 1 stupeň, v horských dolinách miestami slabý mráz. Denná teplota 10 až 14, na severe okolo 7 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.27 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamoblačno14
Atényjasno26
Belehradoblačno14
Berlínoblačno12
Bratislavaoblačno14
Bruselprehánky16
Budapešťoblačno16
Bukurešť oblačno15
Frankfurtprehánky15
Helsinkipolooblačno5
Istanbuljasno17
Kodaňdážď7
Kyjevoblačno8
Lisabonoblačno23
Londýndážď13
Madridpolooblačno26
Moskvaprehánky3
Oslodážď5
Parížprehánky18
Prahadážď11
Rímzamračené22
Sofiapolojasno17
Štokholmoblačno6
Varšavazamračené7
Viedeňdážď14
Záhrebdážď13
Ženevadážď14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.