Hospodársky denník
USD42,493 Sk
EUR41,437 Sk
CHF28,174 Sk
CZK1,356 Sk
  Streda  23.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Máme len jeden svet

„Festival Jeden svet nám naliehavo pripomína, že je to skutočne jeden a ten istý svet, ktorý spoločne obývame, že sme všetci obyvateľmi tejto planéty a že naše jednotlivé osudy neboli hádam nikdy tak silno zviazané do osudu jediného, ako je to teraz. Nech sa ľudské práva ponižujú kdekoľvek, ohrozuje to súčasne aj každého z nás.“ To je azda najlepšia definícia Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý organizuje občianske združenie Človek v ohrození. V poradí už tretí ročník sa koná v dňoch 23. až 27. októbra v Bratislave v kine Mladosť, Českom centre a v Univerzitnom pastoračnom stredisku (Mlynská dolina). Bratislavská prehliadka ponúka divákom to najlepšie z festivalu Jeden svět, ktorý sa konal na jar v Prahe. Celkovo 41 filmov z 18 krajín sveta (viaceré z nich uvedú osobne aj ich tvorcovia) v širokej palete individuálnych osudov ľudí rozpráva o súčasnom stave v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, na Balkáne, v Afrike, Latinskej Amerike, ale aj na Blízkom východe či v juhovýchodnej Ázii. Festival je pre našich občanov možnosťou doplniť si informácie o konfliktoch vo svete, ktorými sa nezaoberajú médiá (pretože nie sú pre ne dostatočne zaujímavé), ale dozvedieť sa aj čosi o svete, ktorý je síce ďaleko, ale súčasne i veľmi blízko. Na dôvažok bratislavská prehliadka prináša aj niečo navyše, v sekcii Rómovia včera a dnes sa zoznámia s prierezovou tvorbou slovenských i českých dokumentaristov. Výber z programu si v ďalších dňoch môžu pozrieť aj diváci v iných slovenských mestách ako Pezinok, Šamorín, Brezno, Liptovský Mikuláš či Poprad. Symbolické vstupné využije združenie Človek v ohrození na svoje humanitárne aktivity v oblastiach postihnutých prírodnými katastrofami či vojnovými konfliktmi.

Alena Gašparovičová

Text pod foto

1. Snímku Kvapka z pohára nesmrteľnosti nakrútil český dokumentarista Viliam Poltikovič, ktorý v týchto dňoch navštívi Bratislavu

Počasie

Dnes bude veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Lokálne slabé zrážky. Najvyššia denná teplota 12 až 17, vo výške 1500 m sa zvýši na 9 stupňov. Slabý južný vietor.Vo štvrtok bude premenlivá veľká, na západe cez deň zmenšená oblačnosť a početné prehánky. Veterno. Nočná teplota 7 až 3 stupne, v údoliach slabo nad nulou. Denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. V piatok bude polooblačno, zrána hmlisto, cez deň od západu ďalšie pribúdanie oblačnosti, neskôr s občasným dažďom. Nočná teplota 5 až 1 stupeň, v horských dolinách miestami slabý mráz. Denná teplota 10 až 14, na severe okolo 7 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.27 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamoblačno14
Atényjasno26
Belehradoblačno14
Berlínoblačno12
Bratislavaoblačno14
Bruselprehánky16
Budapešťoblačno16
Bukurešť oblačno15
Frankfurtprehánky15
Helsinkipolooblačno5
Istanbuljasno17
Kodaňdážď7
Kyjevoblačno8
Lisabonoblačno23
Londýndážď13
Madridpolooblačno26
Moskvaprehánky3
Oslodážď5
Parížprehánky18
Prahadážď11
Rímzamračené22
Sofiapolojasno17
Štokholmoblačno6
Varšavazamračené7
Viedeňdážď14
Záhrebdážď13
Ženevadážď14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.