Hospodársky denník
USD42,493 Sk
EUR41,437 Sk
CHF28,174 Sk
CZK1,356 Sk
  Streda  23.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Supermarket nápadov

Konfrontácia toho najlepšieho, čo sa vo sfére bývania deje, je aj výstava MODDOM. A nepochybne je aj dobrou inšpiráciou pre stavebníkov, ale aj pre tých, ktorí o výstavbe nového obydlia zatiaľ iba snívajú. Architekti veľmi razantne vravia, že stavať treba v súlade s prírodou. Vyžaduje si to výrobu stavebných materiálov bez obsahu škodlivín alebo aspoň takých, v ktorých je ich veľmi málo. Vedzte, že stavanie v súlade s prírodou si vyžaduje uplatniť najmodernejšiu techniku a tomu zodpovedajúce metódy projektovania. Odborníci pripomínajú, že ekologická výstavba domu nemusí byť vôbec zbytočne nákladnou záležitosťou.

Ohľaduplnosť stavebníkov a architektov k životnému prostrediu by sa nemalo obmedziť iba na voľbu stavebných materiálov, ako to často býva, ale už pri projektovaní domu treba uvažovať o modernom technickom vybavení. Stavebná biológia spolu so stavebnou ekológiou tak vytvárajú presvedčivý celkový koncept.

Stačí zobrať drevo, silu, pestré nátery, a keď si ešte v blízkosti vytvoríme mláčku - máme biologicko-ekologický dom? Veľký omyl. Pochopiteľne, že všetko sa dá zjednodušiť a dom môže dostať pseudoekologický charakter. Našťastie sú aj takí architekti a stavebníci, ktorí k ekologickým požiadavkám pristupujú vážnejšie a pokúšajú sa tak dôsledne, ako je to len možné, doviesť projekt a výstavbu až do konca podľa príslušných kritérií. Pri stavaní treba mať aj trochu šťastia, a to nielen pri hľadaní stavebnej parcely. Vzhľadová prostota je nielen štýlovo vyrovnaná, ale znamená aj finančnú úspornosť. Ekologicky stavať znamená okrem iného stavať ekonomicky. Teda normálne stavebné náklady a nízke prevádzkové náklady.

Pochopiteľne, na dosiahnutie pomerne priaznivých nákladov treba vypracovať veľmi presný projekt, ktorý by vylúčil všetky nepotrebné výdavky. Prečo napríklad nezvoliť jednoduchú palubovku s doskami na pero a drážku namiesto plávajúcej podlahy s vlyskami? Prečo nepoužiť neopracované drevo namiesto ohobľovaného? Prečo sa nevzdať šikmých alebo zaoblených okenných tabúľ? Alebo aké by to bolo s murovanými kachľami namiesto vymazovanej alebo kachľovej pece?

Stavebníci môžu napokon osloviť viacero stavebných firiem, a potom angažovanou spoluprácou prispieť k udržaniu nákladov na prijateľnej úrovni - čím je viac ponúk, tým väčší je priestor na dohodu. Dôležité je postarať sa o dokonalú remeselnú prácu, aby sa neskôr neprejavili žiadne nedostatky alebo aby ich bolo aspoň menej a bola zaručená dlhodobá trvácnosť výsledného diela.

(buj)

Počasie

Dnes bude veľká, miestami prechodne zmenšená oblačnosť. Lokálne slabé zrážky. Najvyššia denná teplota 12 až 17, vo výške 1500 m sa zvýši na 9 stupňov. Slabý južný vietor.Vo štvrtok bude premenlivá veľká, na západe cez deň zmenšená oblačnosť a početné prehánky. Veterno. Nočná teplota 7 až 3 stupne, v údoliach slabo nad nulou. Denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. V piatok bude polooblačno, zrána hmlisto, cez deň od západu ďalšie pribúdanie oblačnosti, neskôr s občasným dažďom. Nočná teplota 5 až 1 stupeň, v horských dolinách miestami slabý mráz. Denná teplota 10 až 14, na severe okolo 7 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.27 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamoblačno14
Atényjasno26
Belehradoblačno14
Berlínoblačno12
Bratislavaoblačno14
Bruselprehánky16
Budapešťoblačno16
Bukurešť oblačno15
Frankfurtprehánky15
Helsinkipolooblačno5
Istanbuljasno17
Kodaňdážď7
Kyjevoblačno8
Lisabonoblačno23
Londýndážď13
Madridpolooblačno26
Moskvaprehánky3
Oslodážď5
Parížprehánky18
Prahadážď11
Rímzamračené22
Sofiapolojasno17
Štokholmoblačno6
Varšavazamračené7
Viedeňdážď14
Záhrebdážď13
Ženevadážď14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.