Hospodársky denník
USD42,65 Sk
EUR41,545 Sk
CHF28,318 Sk
CZK1,347 Sk
  Piatok  25.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Reliktové žiarenie vesmíru

Americkí astronómovia dlhodobými pozorovaniami v Antarktíde dokázali, že kozmické reliktové žiarenie je polarizované. Podľa nich sa tým definitívne potvrdilo, že toto všadeprítomné žiarenie je pozostatkom po tzv. veľkom tresku.

Reliktové (pozostatkové) žiarenie na vlnách od jedného milimetra po 21 centimetrov objavili skôr náhodne v roku 1965 astronómovia Robert W. Wilson a Arno Penzias. Vedci sa domnievajú, že pochádza z čias, keď mal vesmír asi 400 000 rokov a v záplave elektromagnetického žiarenia a elementárnych častíc vznikali prvé neutrálne atómy. Rozptýlením týchto atómov sa reliktové žiarenie polarizovalo.

Dôkazy o polarizácii zverejnil John Carlstrom z University of Chicago na podujatí s názvom International Workshop on Particle Physics and the Early Universe, ktoré sa konalo v Chicagu. Carlstromov tím robil výskum rádiovým teleskopom na Amundsenovej-Scottovej základni v Antarktíde. Viac ako 200 dní bol na dve miesta na nebi zameraný prístroj Degree Angular Scale Interferometer (DASI). Póly sú na takéto pozorovania najvhodnejšie, pretože v atmosfére je dlhý čas málo vodnej pary, ktorá zatieňuje osobitne reliktové žiarenie.

Len nedávno vedci zistili, že pozostatkové žiarenie je miestami teplejšie alebo chladnejšie ako 2,7 stupňa Celzia nad absolútnou nulou. Táto anizotropia ukazuje, že hmota nebola v ranom vesmíre rovnomerne rozložená, čo bol predpoklad vzniku galaxií a väčších štruktúr.

Výskum polarizácie umožní podľa niektorých vedcov ešte podrobnejší pohľad na počiatky vesmíru. John Kovac z University of Chicago tvrdí, že objem informácií získaných z reliktového žiarenia sa čoskoro zoštvornásobí. „Bude to, ako keby ste prešli od čiernobielej k farebnej televízii,“ povedal Kovac na kongrese.

Nové údaje podporujú aj takzvanú inflačnú teóriu, podľa ktorej sa mladý vesmír rýchlo rozpínal a tento proces pokračuje aj dnes. Keď sa astronómom podarí zvýšiť citlivosť ich prístrojov o desaťnásobok, možno sa podarí priamo pozorovať „odtlačky“ tohto razantného rozpínania.

Internet: http://astro.uchicago.edu/dasi/polexpert

(hy)

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno. V predpoludňajších hodinách v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Najvyššia denná teplota 9 až 13, na severe a na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou okolo 7, vo výške 1500 m 1 stupeň. Južný vietor 2 až 5 m/s.V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo prehánky. Nočná teplota 8 až 3, denná 9 až 14 stupňov. V nedeľu bude polooblačno, v horských oblastiach časom až oblačno a ojedinele prehánky. Zrána lokálne hmly. Nočná teplota 4 až 0, v údoliach okolo -2, denná teplota 8 až 13, na severe okolo 6 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 17.41 hod.

Amsterdamzamračené14
Atényjasno26
Belehradslnečno16
Berlínoblačno17
Bratislavapolojasno12
Brusel oblačno14
Budapešťpolojasno16
Bukurešť polooblačno17
Frankfurtprehánky16
Helsinkipolooblačno1
Istanbulpolooblačno17
Kodaň oblačno11
Kyjevpolooblačno12
Lisabonpolojasno21
Londýnoblačno14
Madridpolojasno25
Moskvadážď so snehom1
Oslodážď6
Paríždážď15
Prahadážď14
Rímslnečno24
Sofiapolojasno17
Štokholmdážď6
Varšavaoblačno13
Viedeňpolooblačno14
Záhrebpolojasno17
Ženevaoblačno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.