Hospodársky denník
USD42,508 Sk
EUR41,549 Sk
CHF28,321 Sk
CZK1,333 Sk
  Pondelok  28.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Cez nadhodnotenie výdavkov

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Údajne ročné daňové úniky z veľkého objemu tieňovej ekonomiky predstavujú hrozivý objem. Štát ich nevie ani presne vyčísliť. Čítal som, že najviac sa darí špeciálnym medzinárodným alebo cezhraničným daňovým únikom. Aké daňové úniky v SR poznáme?

- Efektívnosť daňovej sústavy a účinnosť legislatívy štátu výrazne závisí aj od toho, ako sa spoločnosť (štát) pozerá na daňovú disciplínu. Pri vymedzovaní pojmu „daňový únik“ vo svetovom meradle treba vychádzať z tradícií a legislatívy rôznych štátov. Vo všeobecnosti je možné konštatovať, že rozlišujeme v princípe dve základné formy daňového úniku:

- legálny daňový únik (tax avoidance), ktorý predstavuje únik v línii platnej legislatívy charakteristický vyhýbaním sa daňovej povinnosti šikovným využitím možností, ktoré ponúka zákon. Napríklad spotrebiteľ môže zmeniť svoje správanie (štruktúru spotreby), aby platil menšie dane.

- nelegálny daňový únik (tax evasion), ktorý znamená porušenie zákona, lebo je vykonaný nad rámec platnej legislatívy. Mechanizmus nelegálneho daňového úniku má v princípe dva základné tvary:

1. daňový únik na báze nadhodnotenia daňových výdavkov (nákladov) daňového účtovníctva

2. daňový únik na báze úplného zatajenia alebo čiastočného priznania príjmov k zdaneniu.

Nelegálny daňový únik na základe zatajenia určitých skutočností potrebných na objektívne a správne určenie dane môže mať podobu tzv. daňovej defraudácie (pri zatajení určitej časti majetku daňového subjektu) alebo podobu tzv. daňovej malverzácie (pri zatajení príjmov, napríklad nepriznaním časti tržieb).

Medzi najviac profitujúce daňové podvody patria najmä drogy, prostitúcia, vydieranie (racketing), terorizmus a únosy, ilegálne prisťahovalectvo, zbrane, kontraband, úžerníctvo, ekoobchod, hazardné hry, pašovanie cigariet, alkoholu, falšovanie a pranie špinavých peňazí, krádeže áut, komunálne podvody, výnosy z korupcie, podvody s cennými papiermi, ilegálna redistribúcia videosnímok a audiokaziet (tzv. pirátske kópie), poisťovacie podvody, privatizačné podfuky, príjmy z automatov, herní a kasín.

Cezhraničné alebo špeciálne medzinárodné daňové úniky sú najmä tie, kde sa špekulácie smerujúce k daňovým machináciám najviac koncentrujú na používanie tzv. transferových cien, manipulácie so sídlom spoločnosti a dvojitou daňovou registráciou, kapitalizácia filiálky na základe dlhu, čím sa má obísť zdanenie úrokov, ktoré inkasuje materská spoločnosť,

Ing. Emil Burák, PhD.

V roku 1997 som sa stal vlastníkom obytného domu. Predtým som z titulu reštitúcie bol vlastníkom jednej štvrtiny tohto domu, vlastníkom troch štvrtín bola moja mama. Pôvodnými vlastníkmi boli moji rodičia, a to každý v jednej polovici. Keďže môj otec sa už reštitúcie nedožil (zomrel pred 17 rokmi), jeho polovica sa v rámci reštitúcie rozdelila medzi mňa a mamu. V roku 1997 som sa ako jediný dedič na základe právoplatného rozhodnutia o dedičstve stal vlastníkom celého domu, pretože ako jediný syn som nadobudol aj jej podiel. V súčasnosti sa rozhodujem, ako budem s domom ďalej nakladať. Dom sme totiž dostali naspäť aj s nájomníkmi, ktorí naďalej platia rovnaké nezvýšené nájomné v priemere 1000 Sk mesačne. Príjem teda ledva vykryje náklady. Poraďte mi, či budem platiť daň pri predaji domu a ak, tak akú?

- Vznik právnych skutočností, ktoré predchádzali úmyslu predať dom, vám mohol vniesť niekoľko nejasností týkajúcich sa dani z prevodu a prechodu nehnuteľností a zároveň dani z príjmu. Keďže v roku 1997 ste sa stali vlastníkom celého domu ako jediný dedič, ste daňovníkom dane z dedičstva z troch štvrtín tohto domu (túto časť ste zdedili po svojej mame). Jedna štvrtina nepodlieha dani z dedičstva, pretože nebola predmetom dedenia a bola už z právneho titulu reštitúcie vo vašom vlastníctve. V prípade predaja domu sa na vás vzťahuje zákon SNR č. 318/1992 Zb. o dani z dedičstva, dani z darovania a dani z prevodu a prechodu nehnuteľností v znení neskorších predpisov, podľa ktorého v zmysle ustanovenia § 8 ods. 1 písm. a), daňovníkom dane z prevodu a prechodu nehnuteľností je prevodca, teda vy ako predávajúci budete povinný platiť daň z prevodu a prechodu nehnuteľností, a to podľa toho, komu túto nehnuteľnosť predáte. Keďže vo svojom liste neuvádzate konkrétne osobu, ktorej chcete nehnuteľnosť predať, sadzba dane bude závisieť od tejto osoby a jej stupňa príbuzenského vzťahu alebo iného osobného vzťahu k vám ako prevodcovi (predávajúcemu).

Citovaný zákon podľa ustanovenia § 11 rozdeľuje osoby do troch skupín na daňové účely. Napríklad, ak predáte nehnuteľnosť príbuznému v priamom rade (napríklad synovi), ktorý je zaradený do prvej skupiny osôb, sadzba dane z prevodu a prechodu nehnuteľností bude pri základe dane do 1 mil. Sk vo výške 1 %. Súčasne platný právny režim pozná tzv. kĺzavo-progresívne sadzby tejto dane a napríklad v prvej skupine osôb, sadzba dane z prevodu a prechodu nehnuteľností pri základe dane od dvoch do piatich miliónov Sk je 23-tisíc Sk a 1,5 % zo základu dane presahujúceho 2 mil. Sk.

Na vysvetlenie uvádzam, že základom dane z prevodu a prechodu nehnuteľností, o ktorom hovorím, je podľa ustanovenia § 10 ods. 1 zákona č. 318/1992 Zb. o dani z dedičstva, dani z darovania a dani z prevodu a prechodu nehnuteľností v znení neskorších predpisov dohodnutá cena, najmenej však cena zistená podľa osobitných predpisov platných v čase zápisu práv do katastra nehnuteľností. Z hľadiska zákona o daniach z príjmov a pokiaľ ide o príjmy z prípadného predaja uvádzanej nehnuteľnosti (domu), tieto podliehajú posúdeniu podľa zákona č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov. Z obsahu vášho listu však tieto skutočnosti nevyplývajú, preto sa touto možnosťou sa nezaoberám.

JUDr. Otto Nedveď

Počasie

Dnes bude premenlivá, na juhu občas zmenšená oblačnosť. Miestami, najmä na severe prehánky, od 1200 m snehové. Veľmi veterno. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8, na horách vo výške 1500 m klesne na -1 stupeň. Západný až severozápadný vietor 10 až 15, na horách a miestami na juhozápade až okolo 20, v nárazoch dosiahne rýchlosť vetra 30 až 40 m/s. V utorok bude jasno alebo len malá oblačnosť. Najnižšia nočná teplota 8 až 4, najvyššia denná teplota 9 až 13 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota 2 až -3, najvyššia denná teplota 7 až 11, na severe okolo 5 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.34 a zapadne o 16.36 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 24. 10. 2002: Bratislava 98,72, Sliač 97,43, Košice 98,28, Poprad 92,96, za 25. 10. 2002: Bratislava 99,99, Sliač 98,15, Košice 99,17, Poprad 93,63, za 26. 10. 2002: Bratislava 99,64, Sliač 97,49, Košice 98,44, Poprad 92,98.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamprehánky11
Atényslnečno24
Belehradjasno18
Berlínoblačno 11
Bratislavaoblačno12
Bruselprehánky13
Budapešťoblačno14
Bukurešťoblačno17
Frankfurtoblačno12
Helsinkizamračené4
Istanbuljasno19
Kodaňprehánky9
Kyjevdážď8
Lisabonpolojasno22
Londýnoblačno14
Madridslnečno19
Moskvadážď5
Osloprehánky7
Parížpolooblačno16
Prahaprehánky 11
Rímjasno22
Sofiaoblačno17
Štokholmprehánky7
Varšavaprehánky9
Viedeňpolooblačno13
Záhreboblačno18
Ženevaoblačno18

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.