Hospodársky denník
USD42,602 Sk
EUR41,501 Sk
CHF28,275 Sk
CZK1,343 Sk
  Utorok  29.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Briti nechcú vstúpiť do EMÚ

Japonská mena sa oslabila oproti piatkovému zatváraniu takmer o jeden jen, keď sa kotácie priblížili k úrovni 125 jenov/1 USD po tom, čo šéf zahraničného výboru japonského ministerstva financií uviedol, že vláda odsúhlasila 7-percentný pokles domácej meny oproti doláru za posledné tri mesiace. Mizogučiho slová naznačujú, že vláde neprekáža slabý jen, ktorý podporuje exportérov, keď ich tovar sa v zahraničí stáva viac konkurencieschopný. V podobnom duchu znel aj komentár Haruhika Kurodu, viceministra pre medzinárodné záležitosti, že jen je stále vo „fáze korekcie zo svojich extrémne silných úrovní“. Podľa Takašiho Nakatu, hlavného menového analytika BNP Paribas, je samozrejmé, že japonské ministerstvo financií chce mať slabý jen. Počas európskej seansy dochádzalo pri hranici 125 jenov/1 USD k vyberaniu ziskov a obchodovanie sa počas predpoludňajšieho obchodovania presunulo do pásma 124,50 - 124,90 JPY/USD.

Slabé čísla

Jen utrpel straty aj z dôvodu vyskytujúcich sa príznakov oslabenej domácej ekonomiky. Maloobchodný obrat v septembri klesol už tretí mesiac v poradí. Za kvartál to predstavovalo pád o 0,7 %. „Zohľadňujúc reálny stav japonskej ekonomiky, nie je dôvod nakupovať jeny, uvádza Noriaki Masuda z UFJ Bank. Podľa neho je tento týždeň možnosť depreciácie jenu až k hranici 125,50 jenu/1 USD. Na druhej strane strata hodnoty jenu môže byť limitovaná víťazstvom vládnucej koalície vo včerajších komunálnych voľbách, čo by mohlo znamenať podporu pre premiérov plán na odstránenie nedobytných úverov bánk vo výške 420 mld. USD.

Menový pár EUR/USD bol počas včerajšieho obchodovania ohraničený pásmom 0,9725 - 0,9765, nevyznačoval sa vysokou volatilitou, poznačený absenciou akýchkoľvek správ z obidvoch strán Atlantiku. Reakcia po zverejnení nemeckého Ifo indexu, ktorý zaznamenal v októbri opäť nižšiu úroveň (87,7 bodu), nebola taká zlá, ako by mohla byť, uvádza Hans Redeker z BNP Paribas. „Ak nič iné, tak pri zverejnení Ifo indexu sa uplatnila zásada: sell-on-rumour, buy-on-fact,“ dodáva H. Redeker.

Zvýšia sadzby?

Investori netrpezlivo očakávajú správy uverejnené tento týždeň (americký HDP za tretí kvartál, októbrová nezamestnanosť, októbrový ISM, Chicago PMI), ktoré by mohli naznačiť ďalší postup americkej centrálnej banky na jej mítingu 6. novembra. V prípade horších ako očakávaných výsledkov je vysoká pravdepodobnosť, že banka do konca roka zníži hlavné úrokové sadby na dolár, ktoré sú momentálne na 41-ročnom minime.

Oproti predpoludňajším úrovniam, keď sa menový cross GBP/USD kótoval okolo hranice 1,5450 USD/1 GBP, pridala libra vyše pol centa. Dôvod treba hľadať za posledným prieskumom KPMG, podľa ktorého sa 54 % respondentov vyjadrilo proti vstupu Veľkej Británie do EMÚ, čo, samozrejme, zvýšilo dopyt po nákupoch libry.

Pri menovom páre USD/SKK došlo k výrazným nákupom slovenskej koruny pri úrovni 42,60 SKK/1 USD, čo spôsobilo posilnenie koruny o 40 halierov. Na dolár negatívne vplývalo aj otvorenie akciových trhov, ktoré sa už počas prvej hodiny obchodovania dostali do červených čísel.

Jarmila Závacká

BFX

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.