Hospodársky denník
USD42,309 Sk
EUR41,662 Sk
CHF28,428 Sk
CZK1,346 Sk
  Streda  30.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Keď dom slúži na podnikanie

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Sme firma, ktorá vyrába kartóny. Na ich prenášanie, uskladňovanie a predaj sa používajú drevené palety, ktoré sa používaním znehodnocujú. Evidujeme ich na skladovej karte. Akou formou je možné takéto palety zo skladovej evidencie vyradiť?

- V konkrétnom prípade ide o predmety postupnej spotreby, ktoré zrejme nespĺňajú kritériá na zaradenie do hmotného investičného majetku. Podľa Postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva pre fyzické osoby, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť, ustanovené Opatrením MF SR č. 65/396/1994 v znení neskorších predpisov, sa takéto predmety považujú za zásoby až do doby, keď sa vydajú do použitia. Podnikateľ zrejme pravidelne obstaráva palety a postupne ich vydáva do používania. Kým palety nie sú vydané do používania, evidujú sa na skladovej karte ako zásoba podobne ako iný drobný inventár, ktorý sa v produkčnom procese nespotrebuje naraz. Po vydaní určitého počtu paliet do používania sa zapíše v skladovej karte úbytok zásob.

Palety a iné predmety predstavujúce drobný inventár v používaní sa naďalej neevidujú ako zásoba, z hľadiska účtovníctva sa považujú za spotrebované. Drobný inventár má často značnú hodnotu, a preto starostlivý podnikateľ eviduje aj veci v používaní v osobitnej operatívnej evidencii, ktorá však nie je súčasťou účtovníctva. Pri účtovnej závierke sa hodnota drobného inventára v používaní nezahŕňa do hodnoty zásob. Je však užitočné, keď narábanie s takýmito predmetmi je upravené vnútropodnikovou smernicou, prípadne vo väčších podnikoch sú zverené do hmotnej zodpovednosti, zapísané na osobných kartách a pod. Ak sa predmet pri používaní zničí, neopraviteľne pokazí alebo stratí, zapíše sa jeho vyradenie len v operatívnej evidencii, ktorej vedenie nie je upravené nijakým všeobecne záväzným predpisom.

Som živnostník, účtujem v jednoduchom účtovníctve. V roku 1997 som kúpil dom so záhradou, ktorý som opravil a čiastočne upravil. Ako mám zaúčtovať jeho kúpu a náklady na opravy na dome a v záhrade, kúpu trávového semena na zatrávnenie záhrady, kúpu okrasných stromčekov, kúpu potrebného pracovného náradia? Kedy môžem dom predať?

- Na posúdenie prípadu je dôležité, v akom odbore živnostník podniká. Ak predmetom podnikania je obchod s nehnuteľnosťami, potom sa kúpa domu posudzuje ako kúpa tovaru s cieľom jeho ďalšieho predaja. Všetky výdavky, ktoré sa uskutočnili na zveľadenie domu a priľahlého pozemku, sú výdavkami na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov a budú zakalkulované do predajnej ceny. Príjem z predaja bude mať charakter tržby za tovar alebo výrobok. Dom môže obchodník s nehnuteľnosťami predať hocikedy a príjem z tohto predaja bude príjmom z podnikateľskej činnosti (obchodu s nehnuteľnosťami), ktorý v celej výške ovplyvní jeho základ dane z príjmov. Výdavky spojené s opravami a úpravami sú výdavkami na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmu.

Ak živnostník nepodniká v obchode s nehnuteľnosťami a dom nechce používať na prevádzkovanie svojej podnikateľskej činnosti ako hmotný majetok, prípadne ho prenajímať, potom kúpa, úpravy a predaj domu s podnikaním živnostníka nesúvisia, ale patria do sféry nakladania so súkromným majetkom. Dom nemožno zaradiť do obchodného majetku živnostníka, pretože neslúži na podnikanie podľa živnostenského oprávnenia, nebude teda o ňom vo svojom účtovníctve podnikateľa účtovať. Úhrady za kúpený dom, všetky opravy a materiál na zveľadenie záhrady, ako aj za nástroje sú výdavky na osobnú potrebu, nie výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov z podnikania. Dom môže jeho vlastník predať.

Ak doba medzi nadobudnutím nehnuteľnosti s predajom presiahla päť rokov, príjem z predaja je oslobodený od dane z príjmov (§ 4 ods. 1 písm. b) ZDP). Inak daňovník príjem z predaja uvedie vo svojom priznaní k dani z príjmov v kategórii „ostatných príjmov“ (§ 10 ods. 1 písm. d) zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov - ZDP). Ako výdavok uplatní kúpnu cenu, ktorú za dom preukázateľne zaplatil. Ako výdavok môže uplatniť aj finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na opravu, údržbu alebo technické zhodnotenie, opravy a údržbu domu a pozemku vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom s výnimkou výdavkov na osobné účely vlastníka. Napokon môže ako výdavok uplatniť zaplatenú daň z prevodu a prechodu nehnuteľností (§ 10 ods. 5 písm. a), e) a f) ZDP).

Ak živnostník kúpil dom s cieľom jeho využívania na podnikanie, potom začal o ňom účtovať ako o majetku využívanom na podnikanie. Mohol uplatňovať odpisy a mohol dom aj technicky zhodnotiť pri rešpektovaní ustanovení § 26 - § 33 ZDP. Výdavky na opravy mohol uplatňovať ako výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Aj v takomto prípade sa môže rozhodnúť dom predať. Príjem z takéhoto predaja je príjmom z podnikania, pretože ide o príjem z nakladania s majetkom, o ktorom daňovník účtuje ako o majetku využívanom na podnikanie (§ 7 ods. 3 písm. a) ZDP). Takýto príjem je od dane oslobodený až po piatich rokoch od skončenia činnosti (§ 4 ods. 1 písm. b) ZDP). Ako výdavok môže uplatniť zostatkovú cenu, pretože ide o vyradenie predajom (§ 24 ods. 2 písm. b) ZDP) a zaplatenú daň z prevodu a prechodu nehnuteľností (§ 24 ods. 3 písm. d) ZDP). Okrem toho môže v roku predaja uplatniť odpis vo výške jednej polovice z vypočítaného ročného odpisu (§ 26 ods. 11 písm. a) bod 1 ZDP).

Ing. Tatjana Pecháčová

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.