Hospodársky denník
USD42,309 Sk
EUR41,662 Sk
CHF28,428 Sk
CZK1,346 Sk
  Streda  30.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Deflácia postupuje

Čína exportuje defláciu (znižovanie cenovej hladiny, opak inflácie) a Peking sa musí pripraviť na jej návrat na svoje územie. Čína zaplavuje spotrebné trhy lacným tovarom, ale nie je zodpovedná za tento fenomén. Uviedol to popredný americký ekonóm Stephen Roach z banky Morgan Stenley.

Čínsky export za deväť mesiacov tohto roka vzrástol o 19,4 %. V kombinácii s poklesom dopytu v hlavných ekonomikách sveta sa vytvára tlak na podnikateľské subjekty, aby znižovali ceny svojich tovarov a služieb, čo už teraz vedie k spúšťaniu mechanizmu deflácie. Roach tvrdí, že do nej upadne ako prvé hospodárstvo Spojených štátov amerických, a to najneskoršie na začiatku budúceho roka. Deflácia je ako nenásytná kobylka, ktorá znižovaním cien stenčuje zisk spoločností a brzdí ďalšie investovanie a expanziu.

Čína by mohla podľa ekonóma uľahčiť situáciu ostatnému svetu, keby v nej rástla spotreba. Obrat čínskeho vnútorného obchodu však v tomto roku zatiaľ vzrástol len o 8,7 %, kým vláda plánovala jeho vzostup o 10 %. Roach pochválil Čínu za spôsob hospodárskych reforiem, ktoré aj po roku 1998 pokračujú mimoriadne úspešne. Domnieva sa, že vedenie krajiny nastúpený kurz nezmení. Roach je presvedčený o zrelosti a pripravenosti Číny na ďalšie reformy, ich rozšírenie a prehĺbenie, a to je skutočne chvályhodné. Čína vraj dobre odštartovala proces zvládnutia obrovských nedobytných úverov, ktoré v minulom období poskytli štátne banky. Problém, ktorý bol spolu faktorom ochromenia japonskej ekonomiky, bude na svoje rozuzlenie potrebovať ešte veľa času.

(TASR)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.