Hospodársky denník
USD42,309 Sk
EUR41,662 Sk
CHF28,428 Sk
CZK1,346 Sk
  Streda  30.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ropou hýbe rezolúcia a zásoby

Ceny ropných kontraktov sa včera v Európe a v USA mierne oslabili. Díleri netrpezlivo očakávali dve významne udalosti. Tou prvou je pravidelné zverejnenie zásob v hospodárstve Spojených štátov a tou druhou je rokovanie Bezpečnostnej rady OSN nad rezolúciou o Iraku.

Odhady analytikov

Ešte včera večer zverejnila svoju správu prvá z amerických ropných agentúr (API). Keďže sa tak stalo až po zatvorení trhov v Londýne a New Yorku, utorkového obchodovania sa táto správa vôbec nedotkla. Trh pracoval len z prognózami analytikov, ktorí pravidelne odhadujú stav amerických zásob. Podľa ich odhadov vzrastie množstvo oboch najviac sledovaných komodít - surovej ropy aj benzínu. V prípade ropy sa zvýšenie odhaduje na 2,5 mil. barelov a pri benzíne o 500 000 barelov. Ak sa potvrdia tieto predikcie, znamenalo by to pre trh malé vydýchnutie. V posledných týždňoch sa totiž výrazne stenčili zásoby benzínu. Bol to dôsledok septembrového vyčíňania hurikánov Isidora a Lilli. Práve vďaka nim sa znížil dovoz surovej ropy do Spojených štátov amerických, keď na viac ako dva týždne boli mimo prevádzky hlavné námorné prekladiská na juhu krajiny. Po opadnutí pravidelnej sezóny tropických búrok zaznamenali zásoby ropy zvýšenie. Prekvapením pre trh však počas posledných dvoch týždňoch boli klesajúce zásoby benzínu. To len potvrdzuje, že rafinérie počítajú s pomalším oživovaním americkej ekonomiky. Tohtotýždňové optimistickejšie predikcie analytikov vychádzajú zo skutočnosti, že v posledných týždňoch sa v plnej výške obnovili dodávky čierneho zlata do Spojených štátov.

Irak chce iných

Kým najnovšie odhady zásoby čierneho zlata a ostatných derivátov v USA vytvárajú tlak na pokles cien ropy na svetovom trhu, správy zo Stredného východu vykonávajú presný opak. Nervozita o možnej vojenskej intervencii proti Iraku sa stále znižuje. Aj napriek tomu sa Spojené štáty nevzdávajú myšlienky použiť silu na zvrhnutie režimu Saddáma Husajna, keď sa Irak nepodrobí požiadavkám Bezpečnostnej rady OSN. Takéto myšlienky sú zakomponované aj v novom návrhu rezolúcie, o ktorom v súčasnosti rokuje Bezpečnostná rada. Jej členovia okrem Veľkej Británie však s návrhom USA nesúhlasia. Rusko, Francúzsko a Čína sú za riešenie irackej krízy bez použitia vojenskej sily. Tieto krajiny navrhujú vyslanie inšpektorov do Iraku s cieľom monitorovať prípadné aktivity Iraku pri vývoji a výrobe zbraní hromadného ničenia. Irak však v utorok vyhlásil, že inšpektorom nedôveruje a žiada kontrolu jeho vojenských zariadení nezávislou treťou stranou. Decembrový kontrakt na ropu Brent na londýnskej burze IPE včera pod vplyvom odhadov amerických zásob stratil 11 USc a v druhej polovici seansy sa pohyboval okolo úrovne 25,57 USD za barel. Na newyorskej burze si rovnako datovaný kontrakt odpísal 12 USc a predával sa pri cene 27,17 USD za barel.

Zlato si po včerajšku pripísalo ďalšie plusové body, keď celý trh drahých kovov ťažil z oslabenia sa akcií. V Londýne zlato zatváralo na úrovni 317,40 USD za uncu, čo oproti pondelku predstavuje nárast takmer o 2 USD.

(M. Laznia/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.