Hospodársky denník
USD42,309 Sk
EUR41,662 Sk
CHF28,428 Sk
CZK1,346 Sk
  Streda  30.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nájdu model snov?

Taliansky futbal sa stále topí v problémoch

Zdá sa, že športovo a finančne úspešné roky talianskeho futbalu sú minulosťou. Po neúspechu na MS 2002 , keď Taliansko vypadlo v boji o osemfinále s Kórejskou republikou a v týchto dňoch sa mu nedarí v kvalifikácii na Euro 2004, trojnásobný majster sveta v rebríčku FIFA nefiguruje medzi desiatimi najlepšími mužstvami sveta. Ktovie či si dnes vôbec niekto spomenie, kedy sa Taliansko naposledy potácalo v takých problémoch, aké ho sužujú v posledných rokoch.

Posunutý začiatok

Po nezhodách so súkromnými televíznymi spoločnosťami, ktoré neboli ochotné splniť prehnané požiadavky futbalových oddielov, a kvôli ktorým sa začiatok ligy musel posunúť o dva týždne, finančná situácia v jednotlivých kluboch stále nie je ružová, ba dokonca sa dá povedať, že sa každým dňom zhoršuje. Lenže nielen peniaze sú čiernou morou talianskych futbalových klubov. V poslednom čase sa čoraz častejšie skloňujú problémy okolo používania nedovolených podporných prostriedkov.

Už aj lekári

Naposledy sa táto téma objavila na verejnosti v súvislosti s hráčom Juventusu Turín, Holanďanom Edgarom Davidsom. Ten „vyfasoval“ za použitie Nandrolomu polročný dištanc. Šesťmesačný trest sa ušiel aj hráčovi Lazia Rím, Fernandovi Coutovi. V kategórii hriešnikov sú však aj lekári. Vo februári manažér a lekár Juventusu Turín museli čeliť obvineniam, že svojim hráčom podávali zakázané prípravky, medzi inými krvný derivát EPO na zvýšenie výkonov.

Financie hrajú prím

O tom, aká vážna je súčasná situácia v talianskom futbale, sa vyjadril nedávno v novinách Gazetto dello Sport predseda talianskeho futbalového zväzu Franco Carraro: „Taliansky futbal má už dlhé roky oveľa vyššie výdavky ako príjmy. Len v minulom roku potrebovali kluby na preklenutie dlhov 700 mil eur. Nie je vylúčené, že aj ďalšie kluby zo série A a B zastihne podobný osud, ako kedysi renomovaný oddiel AC Fiorentina.“ AC Fiorentina nedostala licenciu, keďže nevedela vykryť výdavky na sezónu a nemala vyrovnané podlžnosti. V septembri súd ohlásil bankrot klubu a tím spadol až do 4. ligy, avšak aj to pod novým názvom – Fiorentina Viola.

Vysoké výdavky

„Dôvodom neradostného finančného stavu v talianskom futbale sú v prvom rade príjmy hráčov, ktoré dosiahli až amorálne sumy a nie sú ďalej akceptovateľné,“ vyjadril sa nedávno predseda vlády a čestný predseda AC Miláno, Silvio Berlusconi. V uplynulej sezóne 18 klubov série A priemerne 85 percent svojich príjmov poukázali na konto klubových hviezd, čo je o 10 percent viac ako pred rokom. Na druhej strane obraty prvo- a druholigových družstiev sa zvýšili len o 4 percentá. Tímy – 36, hrajúce v sérii A a B v sezóne 2001–2002 vykazovali dlhy v hodnote 485 mil. eur, čo je ročný nárast o 162 mil. eur. Snaha vedenia jednotlivých klubov zredukovať príjmy hráčov bola neúspešná a situáciu navyše sťažuje skutočnosť, že do konca sezóny len 16 hráčom série A vyprší platná zmluva. Bez súhlasu futbalistov je však skoro nemožné znížiť ich príjmy pred vypršaním ich zmlúv.

Nový model

Taliansky futbalový zväz po tom, čo vláda nebola ochotná podať zadlženým klubom pomocnú ruku napr. vo forme daňových úľav, sa rozhodol poveriť skupinu odborníkov vypracovaním nového, fungujúceho finančného modelu. Základom má byť zníženie príjmov hráčov v sérii A o 30 percent, a v sérii B dokonca o 50 percent. Filozofiou nového modelu je vypracovať také hráčske zmluvy, ktoré odzrkadľujú športové úspechy klubov. Do akej miery sa naplní táto predstava, ťažko dnes povedať, rovnako je ťažká otázka, či aj všetky klubu budú s daným riešením súhlasiť. Zadlženosť klubov je totiž rôzna. Tímy, ktoré sú v kurze a majú úspechy, nemajú problémy so získavaním peňazí. Dokonca aj v čase, keď mediálny trh známeho mága Kircha stroskotal, veľkých celkov, ako je AC Miláno, Inter Miláno či rímske tímy, sa to nedotklo. Tieto kluby stále dokážu uzatvárať lukratívne zmluvy s televíznymi spoločnosťami, sponzormi, a tým si môžu dovoliť nakupovať vo veľkom. A práve táto diferencovanosť možnost

í môže byť jednou z prekážok na nájdenie ideálneho finančného modelu pre talianske (a nielen talianske) futbalové tímy.

(kl)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.