Hospodársky denník
USD42,292 Sk
EUR41,577 Sk
CHF28,398 Sk
CZK1,347 Sk
  Štvrtok  31.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Akí sme? Na čo sme predurčení?

Akí sme, v čom sa mýlime, čo by sme mohli zlepšiť? Prečo niektorí ľudia dosiahnu svoje ciele, avšak iní nie? Podľa znalcov to, čo nazývame osobnosťou človeka, je súhrn určitých charakterových prvkov, intenzitu a množstvo ktorých možno zmerať rôznymi

Viacerí renomovaní experti sa oddávna pokúšali zostaviť akúsi tabuľku rôznych typov ľudskej osobnosti. Švajčiarsky psychológ a psychiater Carl Gustav Jung stanovil už v dvadsiatych rokoch určité archetypy, charakterizujúce všetky osobnosti. Prvými, ktorí sa pokúsili osobnosť ako takú zmerať testom, boli Američania Costa a Mac Rae. Odvtedy sa psychológia osobnosti stala prioritou pre množstvo špecialistov z celého sveta. Medzi najaktívnejších v tomto smere patria holandskí a nemeckí experti.

Jedným v série testov osobnosti je Personal Potential Analysis (PPA), ktorý je k dispozícii aj na internete a záujemcom slúži ako profesionálna orientácia. Tento test je založený na štyroch charakterových faktoroch, ktorými možno merať úspech človeka, a na zobrazení rôznych typológií osobností. Autorom jedného z najúspešnejších a pravdepodobne aj najpoužívanejších modelov je taliansky profesor psychológie osobnosti na univerzite La Sapienza v Ríme Gian Vitttorio Caprara. Podľa jeho testu možno z piatich faktorov definovať osobnosť väčšiny ľudí. Týmto faktorom sa vraví Big Five (veľká päťka). Každý z nich sa delí na dva ďalšie podfaktory a osobnosť človeka je v tomto teste teda definovaná desiatimi charakteristikami. Tento test osobnosti hodnotí energiu (s podfaktormi, dynamizmus a dominantnosť), vľúdnosť (spolupráca a srdečnosť), húževnatosť (svedomitosť a vytrvalosť), citovú stabilitu (kontrola citov a kontrola podnetov) a duševnú otvorenosť (otvorenosť kultúre a otvorenosť skúsenostiam).

Test Big Five Questions (BFQ) obsahuje skupinu všeobecných tvrdení o správaní človeka, s ktorými sa testovaná osoba môže stotožniť celkom, čiastočne alebo len celkom málo. Každému stupňu hodnotenia patrí určitý počet bodov. Body sa v jednotlivých skupinách zrátajú a podľa výsledku možno definovať, ktoré z iatich faktorov u testovaného človeka prevládajú. Vedzte však, že žiaden test neposkytuje absolútne úsudok o osobnosti jednotlivca. Pretože sa človek zvyčajne stotožňuje s určitou spoločenskou vrstvou, výsledky testu vypovedajú skôr o spoločenskej skupine, do ktorej testovaná osoba patrí. Big Five Questions test je východiskovým bodom pre ďalšie metódy rozboru osobnosti. Sám Caprara navrhol jeho dodatok, tzv. Big Five Observer, v ktorom musí testovaný človek voliť zo štyridsiatich dvojíc prídavných mien opačného významu. Musí sa napr. rozhodnúť, či sa k jeho osobnosti, tak ako ju on sám vníma, hodí skôr charakteristika daná adjektívami živý alebo zakríknutý. Body sa i v tomto prípade zbierajú do piatich hlavných skupín a desiatich podskupín. Niekto môže byť „horkokrvný“ a predsa mať plnú kontrolu nad emóciami a nepodliehať depresiám.

Znalci pripomínajú, že spomínané testy majú mnohonásobné využitie a veľa vám môžu napovedať, akým smerom by ste sa pri ceste za úspechom mali vyberať. Poskytujú aj dostatok údajov o tom, či charakteristika testovanej osoby zodpovedá spoločenskej skupine, ku ktorej patrí. Keď človek pozná svoj psychologický profil, zvyčajne ho zaujíma, ktorý z jeho osobných faktorov je kľúčom k úspechu.

Keby na túto otázku existovala jednoznačná odpoveď, žiadny človek by nezažil neúspech. Znalci nazvali umenie poznať svoje schopnosti a čo najlepšie ich používať a zároveň maximálne využiť možnosti, ktoré sa mu ponúkajú, termínom účinná autovnímavosť. Nezabudnite, že čím nižšia je účinná autovnímavosť, tým ťažšie dosiahnete určité ciele. Ide o dôveru vo vlastnú osobu, ktorá závisí od skúseností z vlastných úspechov i neúspechov a pôsobia na ňu kladné i záporné príklady iných ľudí.

Najdôležitejšia je otázka: je možné sa poučiť zo skúseností a zmeniť jednu alebo viac z našich piatich hlavných vlastností? Môže byť niekto strojcom svojho šťastia a vypestovať si osobnosť? Odpoveď znie: Áno. Niektorí experti sa síce domnievajú, že charakteristické rysy človeka sa v dospelosti takmer nemenia, ale nie je to celkom tak. Osobnosť je daná spôsobom, akým človek čelí rôznym životným situáciám, a je pravdou, že tento spôsob sa vyvíja a časom mení tak, ako sa vyvíjajú a menia ciele, názory, presvedčenie a záujmy človeka. Významnú rolu pre zmenu osobnosti hrá i zmena prostredia, v ktorom človek žije. Znalci radia nepodceňovať osobnostné testovanie seba samého - vraj je to začiatok hviezdnej kariéry.

(bj)

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno a zrána hmlisto. Ojedinele slabé zrážky. Najvyššia denná teplota 7 až 11 stupňov, na horách vo výške 1500 m okolo nuly. Slabý vietor.V piatok bude prevažne malá oblačnosť, zrána lokálne hmly. Na juhozápade časom až oblačno. Nočná teplota 2 až -2, v horských dolinách okolo -4, denná 7 až 12 stupňov. V sobotu bude polooblačno až oblačno, cez deň od západu až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo prehánky. Nočná teplota 4 až 0, v údoliach okolo -2, denná teplota 9 až 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.39 a zapadne o 16.31 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdampolojasno11
Aténytakmer jasno20
Belehraddážď14
Berlínoblačno9
Bratislavadážď12
Bruseloblačno13
Budapešťoblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď10
Helsinkiveľká oblačnosť3
Istanbuljasno16
Kodaňpolooblačno10
Kyjevoblačno6
Lisabonoblačno21
Londýndážď9
Madridoblačno18
Moskvasnehové prehánky3
Oslooblačno5
Parížzamračené16
Prahaoblačno11
Rímpolooblačno22
Sofiajasno11
Štokholmveľká oblačnosť4
Varšavaoblačno10
Viedeňoblačno13
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno13

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.