Hospodársky denník
USD42,292 Sk
EUR41,577 Sk
CHF28,398 Sk
CZK1,347 Sk
  Štvrtok  31.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nedostatočne chránení

Napriek úsiliu vedcov vyvinúť lepšie ochranné štíty proti kozmickému žiareniu je posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) vystavená rovnakému zaťaženiu, ako jej predchodkyne na ruskom Mire.

K tomuto záveru prišli podľa časopisu New Scientist odborníci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a tím európskych vedcov. Denná dávka na ISS je jeden milisievert, čo zodpovedá ročnému zaťaženiu prirodzeným žiarením na Zemi.

Toto zaťaženie vzniká vtedy, ak energetické častice kozmického žiarenia dopadajú na hliníkový plášť stanice. Následne vzniká mrak sekundárnych častíc, ktorý sa dostane do obytných a pracovných modulov. Trojmesačný pobyt v takomto prostredí zvýši riziko vzniku rakoviny štatisticky na desatinu dlhodobého rizika, ktorému sú vystavení fajčiari. Aj preto toľká pozornosť výskumom v tejto sfére, pretože každé riziko vyvoláva ďalšie následné reakcie.

Uvedené hodnoty sú síce ešte v norme, ale konštruktéri ISS hľadajú aj tak možnosti ďalšieho zníženia rizika. Stanicu vybavili dodatočnými ochrannými štítmi z polyetylénu, ktorý vplyvom kozmického žiarenia uvoľňuje menej sekundárnych častíc. Zaťaženie sa však ani potom neznížilo v očakávanom rozsahu.

Zlá ochrana pred žiarením nie je iba problémom posádky ISS. Ešte väčším rizikám budú vystavení astronauti, ktorí sa ocitnú mimo ochranného magnetického poľa Zeme, napríklad počas letu k iným planétam. Tu narazia na neporovnateľne silnejšie žiarenie, pred ktorým ich existujúce štíty neochránia.

„Keď pošleme dvoch astronautov na Mars, jeden z nich zomrie,“ tvrdí Marco Durante z univerzity v Neapoli.

Durante je expertom na poli vesmírnej medicíny. Okrem iného vyšetroval bývalých členov posádok Miru a u niektorých objavil abnormality v chromozómoch, ktoré avizovali začínajúce rakovinové ochorenie. Na základe týchto zistení sú podľa neho astronauti na ISS vystavení o 20 percent väčšiemu riziku úmrtia na rakovinu, čo je výrazne nad prognózami NASA.

Tieto skutočnosti by mali zohľadniť aj plánovači projektu vesmírnej stanice v blízkosti Mesiaca. Na vybranej pozícii stanice by bežné ochranné mechanizmy zachytili nanajvýš 30 percent kozmického žiarenia. Predtým treba vyvinúť úplne nové ochranné štíty. Ako dlho to potrvá, sa v súčasnosti nedá povedať.

(hy)

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno a zrána hmlisto. Ojedinele slabé zrážky. Najvyššia denná teplota 7 až 11 stupňov, na horách vo výške 1500 m okolo nuly. Slabý vietor.V piatok bude prevažne malá oblačnosť, zrána lokálne hmly. Na juhozápade časom až oblačno. Nočná teplota 2 až -2, v horských dolinách okolo -4, denná 7 až 12 stupňov. V sobotu bude polooblačno až oblačno, cez deň od západu až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo prehánky. Nočná teplota 4 až 0, v údoliach okolo -2, denná teplota 9 až 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.39 a zapadne o 16.31 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdampolojasno11
Aténytakmer jasno20
Belehraddážď14
Berlínoblačno9
Bratislavadážď12
Bruseloblačno13
Budapešťoblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď10
Helsinkiveľká oblačnosť3
Istanbuljasno16
Kodaňpolooblačno10
Kyjevoblačno6
Lisabonoblačno21
Londýndážď9
Madridoblačno18
Moskvasnehové prehánky3
Oslooblačno5
Parížzamračené16
Prahaoblačno11
Rímpolooblačno22
Sofiajasno11
Štokholmveľká oblačnosť4
Varšavaoblačno10
Viedeňoblačno13
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno13

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.