Hospodársky denník
USD42,292 Sk
EUR41,577 Sk
CHF28,398 Sk
CZK1,347 Sk
  Štvrtok  31.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













„Medzinárodný“ smog

Nad Stredozemným morom sa stretávajú vzdušné prúdy, ktoré so sebou prinášajú škodlivé látky z viacerých končín zemegule. Je to výsledok projektu MINOS (Mediterranean Intensive Oxidant Study), o výsledkoch ktorého informoval americký časopis Science.

Operačnou základňou projektu pod vedením Ústavu Maxa Plancka pre chémiu v nemeckom Mainzi bol počas šiestich letných týždňov roku 2001 grécky ostrov Kréta. Odtiaľto štartovali dve lietadlá, ktoré sledovali zloženie vzduchu nad Stredomorím. Merania sa robili aj na zemi.

Monitoring ukázal, že nad regiónom Stredomoria visí v letných mesiacoch vrstva smogu, siahajúca až do troposféry vo výške 15 kilometrov. Škodliviny v nej pochádzajú v prevažnej väčšine z iných častí sveta.

Najsilnejšie znečistenie sa zistilo v spodných štyroch kilometroch atmosféry. Pochádza z východnej i západnej Európy a spôsobuje ho priemysel, doprava, lesné požiare, ale aj malé kontrolované ohne. Aj nad odľahlou Krétou sa hodnoty ozónu pohybovali v letných mesiacoch desať percent nad hraničnými hodnotami EÚ.

Vo výškach nad štyri kilometre dominovali počas meraní vzdušné prúdy, ktoré transportovali škodliviny zo vzdialených oblastí Zeme. Vo vrstve od štyroch do ôsmich kilometrov to boli najmä emisie zo Severnej Ameriky a Ázie. Ešte vyššie sa nachádzala vrstva so škodlivinami z južnej Ázie. V dôsledku prudkých monzúnových dažďov sú tieto častice (aerosóly) vynášané vyššie, kde ich prúdenie zanesie nad Stredozemné more.

Okrem nepriaznivého vplyvu na zdravie ľudí môže byť smog nad Stredomorím zodpovedný aj za nedostatok vody v častiach južnej Európy a Afriky. Aerosóly totiž zachytávajú časť slnečného žiarenia a znižujú množstvo vody vyparovanej z mora. Nielen súčasné sucho v Izraeli, Grécku a Španielsku, ale aj ničivé sucho v oblasti sahelu v roku 1980, by mohlo súvisieť s týmto mechanizmom.

Koncentrácia aerosólov bola vtedy vyššia, pretože dnes začali platiť v niektorých regiónoch opatrenia na zníženie vypúšťania škodlivých látok do ovzdušia. Výsledky projektu MINOS však opäť ukázali, že takéto opatrenia sú málo účinné, keď ich realizuje iba zopár štátov. Pretože znečistenie je medzinárodný problém, treba ho riešiť medzinárodnou spoluprácou, konštatujú zúčastnení vedci.

Informácie o projekte MINOS: http://www.mpch-mainz.mpg.de/reus/minos/index.htm

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno a zrána hmlisto. Ojedinele slabé zrážky. Najvyššia denná teplota 7 až 11 stupňov, na horách vo výške 1500 m okolo nuly. Slabý vietor.V piatok bude prevažne malá oblačnosť, zrána lokálne hmly. Na juhozápade časom až oblačno. Nočná teplota 2 až -2, v horských dolinách okolo -4, denná 7 až 12 stupňov. V sobotu bude polooblačno až oblačno, cez deň od západu až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo prehánky. Nočná teplota 4 až 0, v údoliach okolo -2, denná teplota 9 až 14 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.39 a zapadne o 16.31 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdampolojasno11
Aténytakmer jasno20
Belehraddážď14
Berlínoblačno9
Bratislavadážď12
Bruseloblačno13
Budapešťoblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď10
Helsinkiveľká oblačnosť3
Istanbuljasno16
Kodaňpolooblačno10
Kyjevoblačno6
Lisabonoblačno21
Londýndážď9
Madridoblačno18
Moskvasnehové prehánky3
Oslooblačno5
Parížzamračené16
Prahaoblačno11
Rímpolooblačno22
Sofiajasno11
Štokholmveľká oblačnosť4
Varšavaoblačno10
Viedeňoblačno13
Záhrebdážď14
Ženevaoblačno13

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.