Hospodársky denník
USD42,58 Sk
EUR42,063 Sk
CHF28,818 Sk
CZK1,385 Sk
  Piatok  4.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ekonomika USA potrebuje čas

V stredu počas neskorších podvečerných hodín vystúpili v Spojených štátoch poprední predstavitelia federálneho rezervného systému FED, aby prezentovali svoje odhady a prognózy súčasnej situácie a budúceho vývoja najväčšej svetovej ekonomiky. Keďže sa páni z americkej centrálnej banky vďaka svojim zásluhám o stabilitu globálnej ekonomiky a všeobecne uznávaným zásahom pri odvracaní a riešení krízových situácií tešia nevídanej vážnosti, sústredila sa pozornosť odbornej verejnosti na scénu za "veľkou mlákou“. To, čo však malo odznieť počas ich prejavu síce neprinieslo odpoveď na v súčasnosti pravdepodobne najkladenejšiu otázku - Kedy naštartuje hospodárstvo Spojených štátov svoje motory a povedie globálnu ekonomiku k novému rastu? - no zaujalo pozornosť odborníkov.

Vládne neistota

Najväčšou hrozbou pre ekonomiku USA predstavuje podľa reprezentantov FED-u neutíchajúci prepad cien akcií na kapitálových trhoch, ako aj stála neistota z geopolitických konfliktov vo svete. Tou najaktuálnejšou a pre Spojené štáty kľúčovou je hrozba nového militantného konfliktu v Perzskom zálive. Tá neutícha ani napriek pokrokom v rokovaniach Iraku s Organizáciou Spojených národov (OSN) a plánovanému návratu zbrojných inšpektorov do krajiny. Požiadavky najväčšej svetovej superveľmoci sú totiž rezolútnejšie než požiadavky OSN a Irak sa k naplneniu priveľmi nemá. Všetci traja predstavitelia FED-u sa však vo svojich prognózach zhodli v jednom bode - neistota je kľúčovým faktorom vo všetkých odhadoch budúceho vývoja.

Nádych optimizmu

Podľa prezidenta Richmondskej federálnej banky A. Broaddusa bude musieť centrálna banka veľmi pozorne sledovať všetky riziká ohrozujúce oživenie domácej ekonomiky. K vytúženému návratu oživenia bude pritom hospodárstvo Spojených štátov potrebovať podľa prezidenta Atlantskej federálnej banky J. Guynna najmä trpezlivosť. „Existuje mnoho rizík, ktoré sa budú musieť v budúcnosti sledovať extrémne pozorne,“ konštatuje J. Guynn. V rovnakom tóne sa niesli aj slová prezidenta federálnej banky v San Francisku R. Parryho, podľa ktorého je v momentálnom obchodnom svete kľúčovým slovom opatrnosť. Aj napriek určitej dávke opatrnosti našli predstavitelia FED-u vo svojom príhovore priestor aj pre niekoľko pozitívnych faktorov - ako napríklad výstavbu nových bytových jednotiek a spotrebiteľské výdavky, ktoré zotrvali na vysokej úrovni aj napriek prepadu cien akcií a poklesu spotrebiteľskej dôvery.

Vyhliadky amerického hospodárstva sú podľa A. Broaddusa a J. Guynna nádejné, keď ekonomika sa opäť dostane na cestu oživenia, pričom by mala byť schopná absorbovať aj neočakávané a nepriaznivé udalosti. Vyhlásenia predstaviteľov s nádychom optimizmu tak čiastočne upravili očakávania väčšiny investorov počítajúcich so znížením kľúčových úrokových sadzieb ešte v tomto roku. Ako zhodnotil situáciu prezident Atlantskej federálnej banky J. Guynn, potrebuje ekonomika USA aj pri súčasnej monetárnej politike centrálnej banky trpezlivosť a čas na vyriešenie aktuálnych problémov.

Peter Machala

Počasie

Dnes bude prevažne oblačno, na severe miestami, inde len ojedinele slabý dážď. Najvyššia denná teplota 13 až 17, na Orave, v Liptove a Spiši okolo 11 stupňov. Na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Severozápadný vietor 2 až 5 m/s, na strednom a východnom Slovensku slabý premenlivý vietor.

V sobotu bude prevažne veľká oblačnosť a miestami prehánky alebo občasný dážď, postupne od 1300 m sneženie. Nočná teplota 7 až 3, v horských dolinách slabo nad nulou. Denná teplota 12 až 16, na severe okolo 10 stupňov. V nedeľu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo prehánky, asi od 1300 m snehové. Nočná teplota 7 až 2, denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 6.58 a zapadne o 18.21 hod.

Amsterdampolooblačno21
Atényslnečno24
Belehradpolooblačno21
Berlínoblačno17
Bratislavaoblačno16
Bruselpolooblačno21
Budapešťpolooblačno19
Bukurešť polooblačno21
Frankfurtdážď16
Helsinkipolojasno10
Istanbulpolojasno19
Kodaňoblačno14
Kyjevprehánky11
Lisabonoblačno22
Londýnpolooblačno21
Madridpolooblačno22
Moskvaoblačno7
Oslodážď10
Parížpolooblačno23
Prahadážď15
Rímpolooblačno23
Sofiapolooblačno17
Štokholmdážď12
Varšavadážď14
Viedeňoblačno17
Záhrebpolooblačno21
Ženevadážď16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.