Hospodársky denník
USD42,526 Sk
EUR41,963 Sk
CHF28,719 Sk
CZK1,383 Sk
  Pondelok  7.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Jubilujúce sondy Voyager

Dvojica amerických kozmických sond Voyager 1 a 2 už brázdi vesmír celé štvrťstoročie. Po vypustení v roku 1977 sa od Zeme dostali ďalej, než predstavuje vzdialenosť medzi Slnkom a planétou Pluto a postupne sa blíži k hranici našej slnečnej sústavy.

Hlavným cieľom misie bol pôvodne výskum planét Jupiter a Saturn na prelome 70. a 80. rokov, NASA však vesmírnu výpravu rozšírila. Zatiaľ čo Voyager 1 sa následne vydal priamejšou cestou k hranici slnečnej sústavy, Voyager 2 pokračoval v preskúmavaní Uránu a Neptúnu, ku ktorým sa najviac priblížil v rokoch 1986 a 1989, a dodnes je jedinou zemskou sondou, ktorá navštívila tieto planéty.

Do výpočtu najväčších objavov „dvojčiat“ patrí viac než dve desiatky satelitov okolo Jupiteru, Saturnu, Uránu a Neptúnu. Zábery sond ukázali, že Jupiter má prstence a na jednom z jeho mesiacov Io sú vulkány. Mnoho nových podrobností vedci zistili pri výskume prstencov jednotlivých planét.

Podľa predbežných výpočtov by sa „životnosť“ Voyageru 1 mala skončiť v závere roku 2003. NASA však počíta s ďalším pokračovaním výskumov v rámci Voyager Interstellar Mission (Medzihviezdne cestovateľské misie). Pätica vedeckých tímov sa teraz sústreďuje na výskum magnetického poľa, nízkoenergeticky nabitých častíc, ultrafialového spektra, kozmického žiarenia a plazmovej vlny. V priebehu troch rokov by Voyager 1 mal ako prvý pozemský objekt doraziť na úroveň heliopauzy, na hranicu slnečnej sústavy a medzihviezdneho vesmírneho priestoru.

Hoci veda od zostavenia kozmických aparátov podstatne pokročila, technické vybavenie Voygerov má dodnes veľké uznanie odborníkov. Rozlišovacia schopnosť kamier napríklad umožňuje čítať novinové titulky zo vzdialenosti jedného kilometra. Každá zo sond obsahuje 65 000 častí, pričom mnoho z nich je zložených z tisícok ďalších, menších súčiastok. Obe majú ochranné vybavenie proti silnému rádioaktívnemu žiareniu. Intenzita žiarenia v blízkosti Jupitera pritom prekračuje viac ako tisíckrát hranicu, ktorá je smrteľne nebezpečná pre človeka.

Oba Voyagery sú pripravené podať informácie mimozemským civilizáciám. Na pozlátených medených diskoch sú zachytené obrazové a zvukové záznamy, ktoré nesú správu o rozmanitosti života na Zemi. Celkom 115 obrazových výjavov a množstvo rôznych zvukov, ktoré vybrala komisia Cornellovy Univerzity, obsahuje napríklad ľudský pozdrav v 55 jazykoch.

(kab)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.