Hospodársky denník
USD42,526 Sk
EUR41,963 Sk
CHF28,719 Sk
CZK1,383 Sk
  Pondelok  7.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Neznáme dimenzie

Francúzski vedci z Komisie pre atómovú energiu tvrdia, že našli dôkaz pre hypotézu, podľa ktorej skryté dimenzie pôsobia na magnetické pole Zeme a menia tak aj intenzitu gravitácie modrej planéty na rôznych miestach. Uvedená hypotéza bola doteraz veľmi kontroverzná, pretože sa zatiaľ nepodarilo dokázať existenciu žiadnej ďalšej priestorovej dimenzie. Jean Paul Mbelek a Marc Lachieze-Ray sú však presvedčení, že ich laboratórne merania Newtonovej gravitačnej konštanty G sú indíciou takéhoto vzájomného pôsobenia. Newtonova konštanta opisuje silu, ktorou na seba pôsobia dve telesá. Fyzikom sa ju stále nepodarilo presne definovať. Aj dve najpresnejšie merania, ktoré sa doteraz urobili na Zemi, sa od seba odlišujú o tisícinu - hoci chyba merania môže tvoriť iba desatinu tohto rozdielu. Vedci sa domnievajú, že našli príčinu tejto odchýlky. Podľa nich ovplyvňuje magnetické pole hodnotu konštanty, a tým aj zemskú príťažlivosť. Konštanta musí byť najväčšia na južnom a severnom póle, pretože tu je magnetické pole Zeme najsilnejšie. Slávne Newtonove jablko by teda na južnom póle padalo na zem trochu rýchlejšie ako na hociktorom inom mieste. Známe hodnoty G túto hypotézu podporujú, ale vyžadujú si presnejšie merania na póloch a rovníku.

Práca francúzskych fyzikov sa opiera okrem iného o tzv. teóriu strún, ktorá sa pokúša zjednotiť všetky známe prírodné sily, pričom počíta aj s neznámymi dimenziami. Podľa tejto teórie nie sú základnými stavebnými kameňmi elementárne častice, ale malé pretiahnuté objekty - struny (anglicky strings). Teória strún počíta až s desiatimi dimenziami na rozdiel od štyroch, ktoré dokážeme vnímať.

Správnosť teórie strún však doteraz nepotvrdili žiadne experimenty. Fyzici sa preto pozerajú skepticky na nový model, ktorý má vysvetliť premenlivosť konštanty G. Podľa amerického odborníka na gravitáciu Clifforda Willa z Washingtonovej univerzity v St. Louis riešenie netreba hľadať v skrytých dimenziách, ale v lepších meracích metódach.

(TASR)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.