Hospodársky denník
USD42,526 Sk
EUR41,963 Sk
CHF28,719 Sk
CZK1,383 Sk
  Pondelok  7.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Makroúdaje priali doláru

Počas posledného pracovného dňa sa dolár mierne zotavil zo štvrtkového mesačného minima k spoločnej európskej mene, zatiaľ čo oproti jenu sa obchodoval bez väčších zmien. Díleri čakali predovšetkým na údaje o americkej nezamestnanosti. Vývoj na americkom trhu práce je kľúčový pre hospodárske oživenie, pretože sebadôvera spotrebiteľov je to jediné, čo zatiaľ drží najväčšiu svetovú ekonomiku nad vodou.

Miera nezamestnanosti v USA klesla v septembri na 5,6 % z augustovej úrovne 5,7 %, čím dosiahla najnižšiu hodnotu od tohoročného februára, keď sa dostala na 5,5 %. Počet miest mimo poľnohospodárskeho sektora sa znížil o 43 000 po augustovom revidovanom náraste o 107 000. Analytici čakali rast nezamestnanosti na 5,9 % a predpokladali, že americký trh práce vytvoril mimo poľnohospodársky sektor 5000 pracovných miest.

V predpoludňajších hodinách sa zelená bankovka kótovala na 122,84 jenu. Euro, ktoré sa vo štvrtok prvýkrát za posledný mesiac vyšplhalo nad hranicu 99 amerických centov, sa oslabilo na 0,9862 dolára.

Dolár sa zotavil vďaka správe o prekvapujúco vysokom náraste aktivity v americkom sektore služieb. Naopak, aktivita v službách eurozóny v septembri prvýkrát klesla. Aktivita v službách eurozóny v septembri klesla a prerušila tak osemmesačný rast. Index aktivity v službách sa znížil na 49,1 bodu z augustovej úrovne 50,8 bodu, čím sa dostal na najnižšiu úroveň od minuloročného novembra a zároveň pod hodnotu 50 bodov - svedčiacu o celkovom raste sektora. Index PMI pre oblasť služieb v Nemecku klesol na úroveň 44,6 oproti augustovým 47,7. Je to kontinuálny pokles, ktorý spolu s prepadom indexu PMI pre výrobný sektor predznamenáva hrozbu recesie hospodárstva. V rámci Európy sú tieto hodnoty indexov pre Nemcov, ako tradičných lídrov hospodárstva, vnímané so znepokojením.

„Eurozóne sa nedarí veľmi dobre, predovšetkým Nemecku so stagnujúcou produktivitou a s rastúcimi platmi,“ uviedol Hideki Hajaši, globálny stratég zo Shinko Securities. „Ľudia však budú aj napriek tomu dávať prednosť európskym dlhopisom pred americkými. Bilancia amerického rozpočtu sa v tomto roku nepochybne zhorší,“ dodáva Hajaši.

Po štyroch rokoch rozpočtového prebytku budú Spojené štáty hospodáriť v tomto aj budúcom roku s deficitom približne 150 miliárd dolárov a federálny rozpočet sa zrejme nevyrovná skôr než v roku 2006. Podľa analytikov sa rozpočtový schodok výrazne zväčší v prípade, že USA začne vojenskú operáciu v Iraku.

Obchodovanie s českou korunou bolo bez pohybu. Od rána sa česká mena držala na 30,35 Kč za euro. Na korunu pôsobili dva protichodné faktory. Centrálna banka ju chcela zraziť ešte k slabším hodnotám, na druhej strane mala koruna potenciál na ďalšie posilnenie. Slovenská koruna sa oproti euru posilňovala, keď otvárala na úrovni 42,010/060 SKK/1 EUR a neskôr sa posunula na 41,930 /970 SKK/1 EUR. Oproti doláru sa dostala na 42,520/570 SKK/1 USD. Kurz slovenskej a českej meny bol 1,3800/3820 Sk za Kč.

Katarína Krajmerová, Bartolomei Finance

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.