Hospodársky denník
USD42,526 Sk
EUR41,963 Sk
CHF28,719 Sk
CZK1,383 Sk
  Pondelok  7.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Cezhraničná spolupráca

Vo Ľvove o obchode, investíciách a integrácii

Otázky cezhraničnej regionálnej spolupráce, integračného procesu do EÚ a obchodných vzťahov dominovali na 2. medzinárodnom ekonomickom fóre v ukrajinskom Ľvove s okolo 500 účastníkmi zo 14 krajín. Delegáciu SR aj v tomto roku viedla podpredsedníčka vlády Mária Kadlečíková v sprievode zástupcov ministerstiev hospodárstva a pôdohospodárstva, Prešovského a Košického kraja a viacerých podnikateľských subjektov. Súčasťou podujatia bola výstava asi 250 investičných projektov Ľvovskej oblasti v hodnote 500 mil. USD. „Oproti minulému roku, ktorý bol zameraný na obchodné vzťahy, sa teraz viac hovorilo o investičných projektoch. Fórum sa rozšírilo o sekciu medzinárodných výstav. Účasť na ňom má zmysel, lebo v rámci stretnutí sa dajú prerokovať medzištátne veci a pre podnikateľskú sféru je to výborná možnosť stretnúť sa so zástupcami štátu a porozprávať sa o svojich obchodných a hospodárskych záujmoch,“ povedal vedúci obchodno-hospodárskeho odboru pri Veľvyslanectve SR v Kyjeve František Farkaš.

Naši podnikatelia sa stretli s ukrajinským ministrom hospodárstva a pre európsku integráciu Oleksandrom Šlapakom, M. Kadlečíková rokovala s premiérom Anatolijom Kinachom. Šlapak otvorene poznamenal, že Poľsko, SR a Maďarsko podporujú integračné ambície Ukrajiny značne viac ako samotná EÚ. Zo zahraničných delegácií boli tradične najviac zastúpení Poliaci, ktorí ako jediní prišli na čele s premiérom Leszkom Millerom.

Obrat vzájomného obchodu SR a Ukrajiny môže rásť ešte niekoľko rokov pri rozumnej politike zahraničného obchodu. Prekážkami v jeho rozvoji sú colné, kvótové a administratívne bariéry, ako aj zložitý proces certifikácie na Ukrajine. Obe krajiny podpísali dohodu o vzájomnom uznávaní výsledkov skúšok štátnych skúšobní, no uvažovať aj o dohode o uznávaní certifikátov bude možné až po zosúladení technických noriem. Väčšina z nich pochádza ešte zo ZSSR a nezodpovedá medzinárodným štandardom. Napriek prijatiu programu o prispôsobení vnútorných noriem zahraničným tento proces potrvá ešte dlho. SR preto podporuje pripojenie Ukrajiny k Svetovej obchodnej organizácii, pretože ako jej člen sa bude musieť správať inak a rešpektovať medzinárodné pravidlá obchodu. Objem vývozu zo SR na Ukrajinu sa za 8 mesiacov tohto roka zvýšil o 3,5 % na 4,6 mld. Sk, dovoz z Ukrajiny klesol o 17,5 % na 5,5 mld. Sk najmä v dôsledku zníženia spotreby vstupných surovín pre U. S. Steel Košice začiatkom roka. Pasívne saldo SR v obchode s Ukrajinou dosiahlo 900 mil. Sk, čo súvisí s tým, že viac ako polovicu nášho dovozu z Ukrajiny tvoria tri komodity: uhlie, železná ruda a surový hliník. Napriek tomu Ukrajine patrí po ČR a Veľkej Británii tretie miesto podľa výšky slovenských investícií v zahraničí so 45 miliónmi USD a podielom 11 %.

Martin Benko

Kyjev

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.