Utorok  8.Októbra 2002

Sú progresívni v každom smere

Zo Záriečia vychádzajú majstri sveta

O marketing sa im starajú profesionáli

Bol 26. august 2001, asi osem hodín večer. Z japonského Idadori sa do celého sveta rozletela správa, že jazdec z cyklotriálového klubu Záriečie Peter Barták je majstrom sveta. Úspech v cyklotriale nevídaný. Slovensko sa prezentovalo výkonom, ktorý vzbudil údiv a uznanie všetkých odborníkov sveta. Ak niekto chcel zistiť presne odkiaľ nový majster sveta pochádza, potreboval podrobnú mapu Slovenska.

Maličká dedinka na Považí vychovala svetu kráľa v cyklotriale. Lenže, kto sa dlhšie pohybuje medzi milovníkmi novodobého cyklistického športu vie, že v prípade Petra Bartáka a dedinky Záriečie nejde o náhodný úspech. Je to výsledok dlhoročnej poctivej práce, založenej na entuziazme a odbornosti. Dušou a hnacím motorom úspechov cyklotrialistov zo Záriečia sú manželia Šidlíkovci. Takmer jednu celú dekádu sa venujú tomuto športu. V ich cyklotrialovom košiari sú viaceré ovečky, ktoré tvoria našu úspešnú reprezentáciu. No zatiaľ tou najvýraznejšou a najúspešnejšou „ovečkou“ je Peter Barták.

Peter Barták sa s krásou i náročnosťou cyklotrialu oboznámil po prvý raz v ôsmich rokoch. Práve začal chodiť do 2. triedy na Základnú školu v Záriečí. Jedným zo záujmových krúžkov na škole bol práve cyklotrial. Síce to neboli motorky ani autá, ktoré ho ako chlapca najviac lákali, ale aj jazda na bicykli v krásnom teréne miestneho kraja mala pre mladého chlapca príchuť dobrodružstva. Navyše dobre vedel, že práve tento šport má veľkú podporu v dedine a mládenci sa pravidelne vyberajú s trénermi na rôzne túry a súťaže. Netrvalo dlho a Peter našiel veľkú záľubu v zdolávaní zložitého terénu na bicykli. Už v roku 1990 na svojich prvých majstrovstvách Slovenska získal 3. miesto. Majstrom Slovenska sa stal o tri roky neskôr a odvtedy až dodnes sa s ním nerozlúčil. Keď sa po prvý raz predstavil na svetovom šampionáte, bol šokovaný najmä poznaním, že súperi majú oveľa lepšie vybavenie a servis ako on. Skončil do 10. miesta. Umiestnenie absolútne nekorešpondovalo s jeho predstavami a ambíciami. To bol hnací motor do jeho pedálov v tréningu i súťažiach. O dva roky neskôr sa už pýšil titulom vicemajstra sveta. Po prestupe zo základnej školy na gymnázium v Púchove nastali problémy s podmienkami na tréning. Našťastie pod odborným vedením manželov Šidlíkovcov a najmä jeho húževnatosťou sa tento fakt neodrazil na jeho výkonnosti. V roku 1996 sa mu naskytla príležitosť štartovať na Svetovom pohári v Púchove medzi najlepšími pretekármi. Ako veľmi mladý jazdec nezaznamenal žiadny výrazný úspech, ale bola to preňho významná skúsenosť a opäť naštartoval správne hnací motor na jeho ďalšie pôsobenie v tomto športe. V nasledujúcom roku sa konal jeden diel majstrovstiev sveta v Záriečí. Začiatok seriálu MS v roku 1997 nevyzeral príliš nádejne, ale záver na Slovensku a v Japonsku sa mu vydaril a opäť skončil na 3. mieste. Úspešné boli pre Petra aj roky 1998 a 1999, keď začal juniorskú kategóriu. V silnej konkurencii sa stal dvakrát vicemajstrom sveta. Najzložitejší bol preňho rok 2000, keď prestúpil do kategórie senior. Práve skončil štúdium na gymnáziu, pripravoval sa na maturitu a na Univerzitu T. Baťu v Zlíne. Na Slovensku si opäť vybojoval titul majstra Slovenska, darilo sa mu na súťažiach v susedných krajinách, ale majstrovstvá sveta mu nevyšli podľa predstáv. Satisfakciou za nevydarený šampionát bol úspech v novembri na Halových majstrovstvách sveta v Púchove, kde v konkurencii absolútnej svetovej špičky získal 2. miesto. No a prišiel šampionát v Itadori. Jeho forma bola grandiózna a veru málokto pochyboval, žeby nemal v Japonsku stáť na najvyššom stupni. Veril tomu aj Peter s trénermi Annou a Jánom Šidlíkovcami. Vedel, že postup do elitnej kategórie ho pravdepodobne neminie. A aj keď to nedával najavo, nechcel tam vstúpiť bez titulu. Prvé kolo seriálu majstrovstiev sveta v Španielsku sa mu vydarilo, umiestnil sa na 1. mieste, vo Francúzsku obsadil 3. priečku a v Nemecku opäť vyhral. Napriek vynikajúcim výsledkom o titule stále nebolo rozhodnuté. Až výsledok z poslednej súťaže v Japonsku mal určiť víťaza - buď náš Peter, alebo japonský jazdec Mizutani. Neistota, zle skrývaná nádej a nervozita napĺňali čas od skončenia súťaže a vyhlásenia oficiálnych výsledkov konečného poradia. Tomu, že sen sa po dvanástich rokoch konečne stal skutočnosťou, uveril až vtedy, keď sa z reproduktorov ozvalo: „...and the winner is Peter Barták.“ S tým, že iný záver si nevedel a nechcel ani len predstaviť, sa priznal až potom, keď zišiel zo stupňa víťazov so zlatou medailou na krku.

Lenže ziskom titulu majstra sveta sa iba rozbieha veľká kariéra nádejného a húževnatého cyklotrialistu Petra Bartáka. Prestúpil do kategórie Elite - teda medzi najlepších profesionálov sveta. Hoci jeho príchod bol korunovaný veľkým úspechom z MS, predsa to nedávalo záruku, že aj v Elitnej kategórii sa bude pýšiť dobrými výsledkami. Lenže Peter Barták ostal verný svojej povesti a rovnakým spôsobom sa prejavoval aj v prvom roku medzi profesionálmi v Elite. Na svetovom šampionáte UCI v Kaprune 1. septembra sa aj v tejto spoločnosti postavil na stupne víťazov. Síce tentoraz to nebol ten najvyšší, ale aj tretie miesto je v premiérovom roku viac než lepší odrazový mostík do ďalších rokov.

Lenže pre Petra Bartáka sa zmenili nielen kategórie, v ktorých štartuje, ale aj podmienky na prípravu. Pod krídla si mladého reprezentanta a aj cyklotrial v Záriečí zobrala šporotovo-marketingová agentúra AAT, a. s. Dlhoročná spolupráca s profesionálmi z oblasti marketingu v zastúpení firmy AAT a odborníkmi - trénermi manželmi Šidlíkovcami, priniesla pre cyklotrialový oddiel v Záriečí nové dimenzie. Kým manželia Šidlíkovci sa plne venujú zverencom zo stránky výkonnostnej, agentúra AAT sa im stará o materiálne vybavenie, medicínsko-diagnostický servis, propagáciu. Táto deľba práce a úloh prináša nášmu cyklotrialu želateľné úspechy. V Záriečí rastú popri majstrovi sveta či bronzovému profesionálovi Petrovi Bartákovi ďalší adepti na vynikajúce svetové úspechy. Je to napríklad Ján Šidlík, Michal Špalek, Peter Muziga či Peter Javorek. Cyklotrialisti zo Záriečia ako jedni z mála našich športovcov pochopili, že súčasný trend v športovom svete si žiada skĺbenie viacerých profesionálov z viacerých profesií. Komplexný servis, nevyhnutný pre najlepších športovcov sveta, sa nedá zastať jedným či dvoma ľuďmi. Chce to rad odborníkov, ktorí sa postarajú o rast pretekára, ale zároveň zabezpečia aj kontinuitu vývoja športu. V Záriečskom cyklotrialovom oddiele rastú vynikajúci pretekári. Manželia Šidlíkovci sa venujú tak mladým pretekárom, ako aj tým skúsenejším a úspešným. Z ich oddielu vychádza každý rok základ slovenskej reprezentácie. Majstrovské tituly krajiny vlastnia takmer vo všetkých vekových kategóriách. Okrem spomínaných mládencov sa im darí pracovať aj s dievčatami. Z icxh oddielu vyšla aj Gabriela Daníková, niekoľkonásobná majsterka sveta. Cyklotrialový oddiel v Záriečí už dávno prekročil hranice nielen púchovsko-považskej oblasti, ale aj republiky či starého kontinentu. Je považovaný za jeden z najlepších a najúspešnejších oddielov vo svete. Z veľkej miery je to zásluha aj spolupráce s ľudmi z agentúry AAT, ktorí odbremenili trénerov oddielu tým, že prevzali za nich marketingové povinnosti. Vďaka tejto spolupráci sa trénerské duo Anna a Ján Šidlíkovci môžu zverencom venovať bez akýchkoľvek rušivých vplyvov. Pochopením nevyhnutnej spolupráce s odborníkmi na marketing urobilo zo záriečskeho cyklotrialového klubu aj v tomto smere u nás jeden z najprogresívnejších klubov.

(dog)

Počasie

Dnes bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a na niektorých miestach prehánky, na severe asi od 1000 m snehové. Najvyššia denná teplota 5 až 10, na juhu okolo 12 stupňov. Západný až severozápadný vietor 2 až 5 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo -2 stupne. V stredu bude polooblačno až oblačno, na severe a východe miestami prehánky, asi od 1000 m snehové. Nočná teplota 3 až -1, v horských dolinách okolo -3, najvyššia denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, ráno ojedinele hmla. Popoludní od juhu pribúdanie oblačnosti. Nočná teplota 3 až -1, v údoliach miestami okolo -3, denná teplota 9 až 13, na severe okolo 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.04 a zapadne o 18.13 hod.