Hospodársky denník
USD42,804 Sk
EUR41,924 Sk
CHF28,684 Sk
CZK1,384 Sk
  Utorok  8.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Komisia „požehnala“ rozšírenie

Podľa hodnotiacich správ sa už na jar podpíšu prístupové zmluvy

Brusel (TASR) - Slovensko a ďalších deväť kandidátskych krajín bude pripravených na členstvo v Európskej únii od začiatku roku 2004. Európska komisia odporúča uzavretie prístupových rokovaní s týmito krajinami do konca tohto roka s cieľom podpísať prístupové zmluvy na jar 2003. Tak znie navrhovaný text strategického dokumentu o rozšírení, ktorý EK schváli a zverejní v stredu. Podľa komisie Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Slovinsko, Cyprus a Malta spĺňajú politické kodanské kritériá a ekonomické kritériá splnia v čase vstupu.

Pokrok SR

Podľa správy Slovensko dosiahlo od roku 1997 taký pokrok v príprave na členstvo v Európskej únii, že by malo byť schopné prevziať záväzky členstva v súlade s predpokladaným časovým plánom. „Slovensko naďalej plní kodanské politické kritériá,“ píše sa v konečnom návrhu záverov k hodnotiacej správe. Z dvoch ekonomických kritérií SR spĺňa jedno a druhé je schopná splniť vstupom do únie. „Slovensko je fungujúcou trhovou ekonomikou. Pokračovanie v súčasnej ceste reforiem by malo Slovensku umožniť čeliť konkurenčným tlakom v rámci únie,“ uvedie v stredu komisia.

Hoci „istý pokrok“ sa podarilo dosiahnuť v boji proti korupcii, táto zostáva „dôvodom vážneho znepokojenia“, píše sa v návrhu, podľa ktorého „úsilie musí pokračovať“. Slovensko naďalej rešpektuje ľudské práva a slobody a vyvinulo výrazné úsilie v rozvoji a realizácii plánov na ochranu národnostných menšín. Závery správy oceňujú posilnenie právomocí vládneho splnomocnenca pre rómsku otázku i navýšenie financií na túto oblasť.

Od roku 1997 dosiahlo Slovensko makroekonomickú stabilitu, došlo k urýchleniu reforiem. V makroekonomickej situácii možno urobiť zlepšenia, čo si však vyžaduje „naliehavé opatrenia s cieľom znížiť rozpočtový deficit a deficit bežného účtu“, upozorní komisia. Za „nevyhnutné“ označí reformu výdavkov, najmä v oblasti zdravotníctva a dôchodkov. „Vysoká nezamestnanosť si vyžaduje celý rad štrukturálnych reforiem vrátane odstránenia demotivujúcich účinkov systému sociálnej ochrany a zavedenia pružnejšej legislatívy v oblasti práce,“ zdôrazňuje komisia v návrhu správy o SR.

V oblasti preberania legislatívy a čoraz viac aj v posilňovaní administratívnych kapacít urobilo Slovensko od roku 1997 „veľmi dobrý pokrok“. „Štrukturálne slabiny, ktoré pretrvávajú vo viacerých oblastiach ako právo spoločností, dopravná politika, životné prostredie a finančná kontrola, sa do veľkej miery podarilo napraviť,“ píše sa v návrhu. Čo sa týka administratívy, Slovensko „do veľkej miery dosiahlo dostatočné, ale stále krehké kapacity potrebné na efektívne uplatňovanie a vymáhanie legislatívy“, zhodnotí v stredu komisia. Pri 27 uzavretých kapitolách „Slovensko vo všeobecnosti plní záväzky, ktoré dalo v prístupových rokovaniach“, uvedie EK.

Časovaná bomba?

Pod tlakom politických, historických alebo morálnych argumentov o rozšírení EÚ sa prehliada, že toto rozšírenie o 10 nových štátov je skutočnou časovanou bombou, píše vo včerajšom komentári denník Le Figaro. Podľa denníka na rozšírenie nikto nie je pripravený. Týka sa to kandidátskych krajín, ako aj súčasných členských štátov EÚ. Európska komisia v hodnotiacej správe o 10 kandidátskych krajinách neskrýva realitu: všetci uchádzači zaostávajú, najmä Poľsko. Ešte vždy však bude možné oneskorenie dohnať po vstupe do únie, uvádza denník. Čo sa týka členských krajín EÚ - na čele s Francúzskom a Nemeckom - tie skutočne nemôžu dávať lekcie kandidátskym štátom. Až na summite EÚ v Bruseli koncom mesiaca sa pokúsia nájsť spoločné stanovisko k takým otázkam, ako je spoločná poľnohospodárska politika alebo rozpočet - považujú sa za najťažšie - lebo sa im to nepodarilo skôr. Bude na to najvyšší čas, zdôraznil denník.

Počasie

Dnes bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a na niektorých miestach prehánky, na severe asi od 1000 m snehové. Najvyššia denná teplota 5 až 10, na juhu okolo 12 stupňov. Západný až severozápadný vietor 2 až 5 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo -2 stupne. V stredu bude polooblačno až oblačno, na severe a východe miestami prehánky, asi od 1000 m snehové. Nočná teplota 3 až -1, v horských dolinách okolo -3, najvyššia denná teplota 9 až 13, na severe okolo 6 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, ráno ojedinele hmla. Popoludní od juhu pribúdanie oblačnosti. Nočná teplota 3 až -1, v údoliach miestami okolo -3, denná teplota 9 až 13, na severe okolo 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.04 a zapadne o 18.13 hod.

Amsterdampolooblačno9
Aténypolojasno23
Belehradoblačno14
Berlínprehánky11
Bratislavapolooblačno13
Bruseloblačno10
Budapešťpolooblačno12
Bukurešť jasno13
Frankfurtoblačno12
Helsinkioblačno5
Istanbuldážď18
Kodaňoblačno9
Kyjevdážď6
Lisabonpolooblačno24
Londýnoblačno14
Madridpolooblačno24
Moskvadážď4
Oslooblačno5
Parížjasno14
Prahaoblačno9
Rímpolooblačno20
Sofiapolooblačno12
Štokholmpolooblačno5
Varšavadážď7
Viedeňpolooblačno13
Záhreboblačno12
Ženevaoblačno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.