Hospodársky denník
USD42,763 Sk
EUR41,94 Sk
CHF28,635 Sk
CZK1,383 Sk
  Streda  9.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rozhodujú riasinky

Stavba väčšiny rastlín a zvierat je v podstate symetrická. Vznik takýchto symetrií v embryonálnom vývoji je záležitosťou regulujúcich látok - morfogénov, ktoré sa rovnomerne šíria od ústredného bodu a na obidvoch stranách vytvárajú tie isté znaky. Ak má vzniknúť komplexný organizmus, musia byť niektoré morfogény rozložené nerovnomerne, inak by napríklad na obidvoch stranách embrya vznikla hlava. Vedci doteraz nevedeli uspokojujúco odpovedať na otázku, ako vznikajú asymetrické znaky stavovcov. Prečo má človek srdce vľavo hore a pečeň vpravo dole? Prvé asymetrické znaky sa objavujú už v ranom štádiu embryonálneho vývoja, gastrule. V roku 1995 objavili vedci gény, ktoré sa v embryu asymetricky premieňali na proteíny. Ukázalo sa však, že iba jeden z nich zohráva úlohu u všetkých stavovcov. Musia teda existovať ešte iné procesy, súvisiace so vznikom asymetrie.

Dva tímy vedcov zverejnili v časopise Nature výsledky výskumu, z ktorých vyplýva, že nerovnomerné rozdelenie morfogénov pravdepodobne spôsobuje čisto mechanický proces. Maličké riasinky (cílie) na povrchu buniek, pomocou ktorých sa organizmy pohybujú alebo uvádzajú do pohybu okolité prostredie, transportujú regulujúce látky na jednu stranu embrya. Keď sa Hiroši Hamada z univerzity v Osake pokúsili obrátiť tok tekutiny cez myší zárodok, jeho vnútorné orgány sa nevyvinuli tam, kde mali byť. Tento poznatok dopĺňa výskum Josepha Josta z University of Utah v Salt Lake City. Embryonálne cílie boli doteraz známe len u myší. Jost objavil tieto štruktúry aj u rýb, žiab a sliepok. Zdá sa teda, že tieto vlásky hrajú dôležitú úlohu vo všetkých skupinách stavovcov počas ich embryonálneho vývoja. Pred vedcami sa teraz vynorili nové otázky, súvisiace s látkami, ktoré cílie transportujú. Zaujíma ich, aké sú najdôležitejšie morfogény, ako a kde vznikajú a pôsobia, ktoré faktory kontrolujú smer pohybu cílií. Je však možné, že vedci objavia ďalšie procesy, ktoré ovplyvňujú vznik asymetrických znakov.

(kab)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabý dážď, od 1400 m sneženie. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši okolo 8 stupňov. Na horách vo výške 1500 m okolo 1 stupeň. Slabý premenlivý, neskôr juhovýchodný vietor 2 až 5 m/s. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno, ojedinele slabý dážď. Nočná teplota 4 až 0, v horských dolinách okolo -2 stupňov, denná teplota 11 až 15, na krajnom severe okolo 9 stupňov. V piatok bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď. Nočná teplota 8 až 4, denná teplota 13 až 17 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.06 a zapadne o 18.11 hod.

Amsterdamoblačno11
Aténypolojasno24
Belehradoblačno15
Berlínpolooblačno12
Bratislavaoblačno14
Bruseljasno13
Budapešťpolooblačno14
Bukurešť jasno15
Frankfurtoblačno13
Helsinkioblačno6
Istanbuloblačno21
Kodaňpolooblačno9
Kyjevdážď6
Lisabonpolooblačno21
Londýnoblačno15
Madridprehánky20
Moskvaoblačno6
Oslopolojasno6
Paríždážď15
Prahaoblačno11
Rímdážď21
Sofiapolooblačno14
Štokholmpolojasno7
Varšavapolooblačno9
Viedeňoblačno13
Záhreboblačno13
Ženevaoblačno13

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.