Hospodársky denník
USD42,763 Sk
EUR41,94 Sk
CHF28,635 Sk
CZK1,383 Sk
  Streda  9.Októbra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Cena za medicínu

Nobelovu cenu za medicínu 2002 získala dnes za výskum v oblasti rozvojovej biológie a tzv. programovanej smrti buniek - apoptózy - trojica vedcov: Sydney Brenner (Veľká Británia), Robert Horvitz (USA) a John E. Sulston (Veľká Británia). V zdôvodnení sa uvádza, že skúmali reguláciu apoptózy a v oblasti vývoja orgánov dosiahli významné objavy. S využitím hlísty Caenorhabditis elegans sa im podarilo precízne sledovať delenie a špecializáciu jednotlivých buniek od oplodnenej vaječnej bunky až po dospelé indivíduum.

Ocenení vedci pritom identifikovali dôležité gény, ktoré regulujú vývoj orgánov a tzv. programovanú smrť buniek. Zároveň dokázali, že príslušné gény sa vyskytujú u vyššie vyvinutých organizmov vrátane človeka. Ich objavy majú veľký význam pre lekársky výskum a prehlbujú poznanie o vzniku celého radu ochorení.

Výskumný pracovník Inštitútu molekulárnych vied v kalifornskom Berkeley, 75-ročný rodák z Juhoafrickej republiky (JAR), britský vedec Sydney Brenner dokázal, že rôzne mutácie môžu viesť k špecifickým génom a špecifickým efektom vo vývoji orgánov, čo bolo základom pre tohtoročné udelenie Nobelovej ceny za medicínu.

O 15 rokov mladší Brit John E. Sulston, ktorý je v Cambridge považovaný za špecialistu na vedecký výskum s hlístami a červmi, identifikoval prvú mutáciu génu, ktorý sa podieľa na procese apoptózy.

Najmladší z laureátov, Američan Robert Horvitz (55) z massachusettského Technologického inštitútu, preukázal, ako sa gény vzájomne ovplyvňujú v procese smrti buniek a dokázal, že podobné gény jestvujú aj u vyšších organizmov vrátane človeka.

Aj vlani udelili Nobelovu cenu za medicínu britsko-americkej trojici vedcov, Američanovi Lelandovi H. Hartwellovi a dvom Britom, Timothymu Huntovi a Paulovi M. Nursemu, za ich práce o regulácii bunkového cyklu. Rovnako ako vlani je cena aj v tomto roku dotovaná sumou 10 miliónov švédskych korún.

(TASR)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabý dážď, od 1400 m sneženie. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši okolo 8 stupňov. Na horách vo výške 1500 m okolo 1 stupeň. Slabý premenlivý, neskôr juhovýchodný vietor 2 až 5 m/s. Vo štvrtok bude polooblačno až oblačno, ojedinele slabý dážď. Nočná teplota 4 až 0, v horských dolinách okolo -2 stupňov, denná teplota 11 až 15, na krajnom severe okolo 9 stupňov. V piatok bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď. Nočná teplota 8 až 4, denná teplota 13 až 17 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.06 a zapadne o 18.11 hod.

Amsterdamoblačno11
Aténypolojasno24
Belehradoblačno15
Berlínpolooblačno12
Bratislavaoblačno14
Bruseljasno13
Budapešťpolooblačno14
Bukurešť jasno15
Frankfurtoblačno13
Helsinkioblačno6
Istanbuloblačno21
Kodaňpolooblačno9
Kyjevdážď6
Lisabonpolooblačno21
Londýnoblačno15
Madridprehánky20
Moskvaoblačno6
Oslopolojasno6
Paríždážď15
Prahaoblačno11
Rímdážď21
Sofiapolooblačno14
Štokholmpolojasno7
Varšavapolooblačno9
Viedeňoblačno13
Záhreboblačno13
Ženevaoblačno13

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.