Hospodársky denník
USD40,55 Sk
EUR41,136 Sk
CHF28,118 Sk
CZK1,341 Sk
  Utorok  12.Novembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Existuje život na Titane?

Výskum vesmíru je v poslednom čase mimoriadne intenzívny a na výsledky skúmania sú zvedaví nielen odborníci, ale aj laici. Vedci v súčasnosti skúmajú možnosť, že na Titane, najväčšom z mesiacov obiehajúcich planétu Saturn, sa nachádzajú formy života.

Podmienky, ktoré vládnu na Titane, podľa pozemského ponímania vylučujú existenciu akýchkoľvek foriem života. Na mesiaci je extrémne chladno a nenachádza sa tam voda.

Predpokladá sa, že atmosféra Titanu je zložená z dusíka, metánu a chemickej zmesi organických molekúl. Je to podobné zloženie, ako bolo zloženie zemskej atmosféry pred vznikom života.

Vedci sa domnievajú, že na povrchu Titanu existujú jazerá kvapalného etánu a metánu prikryté tenkou vrstvou zamrznutého metánu a čpavku.

Špekulácie odborníkov o možnosti existencie života vychádzajú zo skutočnosti, že na Zemi existujú mikróby, ktoré dokážu odolávať extrémnym podmienkam a nepotrebujú k svojej existencii vodu ani kyslík.

Do troch rokov by mala do atmosféry mesiaca Titan preniknúť vesmírna sonda Huygens. Jej misia je výsledkom medzinárodného projektu, na ktorom participovalo 17 krajín.

Titan nie je iba jediným mesiacom Saturna, ktorý má atmosféru, ale aj jedným z dvoch mesiacov s atmosférou v slnečnej sústave - ďalším je Triton, ktorý obieha okolo planéty Neptún.

Hoci zamračená atmosféra Titanu obsahuje prevažne dusík, podobne ako na Zemi, obsahuje aj oveľa viac chemikálií, ako je metán a etán. Tých môže byť také množstvo, že dážď na tomto mesiaci by mohol pripomínať ropný produkt.

Hustota mrakov znemožňuje vedcom preskúmať povrch Titanu. V roku 1980 urobila fotografie Titanu sonda Voyager 1. V rámci misie Cassini, odštartovanej v roku 1997, by mal byť zmapovaný povrch mesiaca v roku 2004.

Deň na Titane trvá 16 pozemských dní a rok približne 30 pozemských rokov. Atmosférický tlak je 1,5-krát vyšší ako na Zemi, čo predstavuje asi tlak na dne bazéna. Mesiac má priemer viac ako 5100 kilometrov a jeho rozmery sú tak približne o polovicu menšie ako rozmery Zeme.

Objavil ho v roku 1655 holandský astronóm Christiaan Huygens. O viac ako 250 rokov neskôr sa zistilo, že Titan má aj atmosféru a 50 rokov po tom vedci zistili, že táto atmosféra obsahuje organický materiál.

(do)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, na severe lokálne prehánky, od 1000 m snehové. Zrána v dolinách miestami hmla. Najvyššia teplota 3 až 7, na juhozápade a na juhu stredného Slovenska 8 až 11 stupňov. Severozápadný vietor 2 až 5 m/s postupne zoslabne. Teplota vo výške 1500 m -2 stupne.V stredu bude polojasno, časom až oblačno, ojedinele slabý dážď. Zrána v nižších polohách miestami hmla. Nočná teplota 5 až 0, denná teplota 9 až 13, na severe a pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 6 stupňov. Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, ráno a predpoludním miestami hmla, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Nočná teplota 6 až 2, v údoliach miestami aj chladnejšie, denná 9 až 14, pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 6 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.40 a zapadne o 16.38.

Amsterdamveľká oblačnosť10
Aténymalá oblačnosť20
Belehradoblačno10
Berlínprehánky6
Bratislavapolooblačno8
Bruseloblačno10
Budapešťoblačno10
Bukurešťjasno7
Frankfurtpolooblačno10
Helsinkisnehové prehánky-3
Istanbulpolooblačno10
Kodaňdážď3
Kyjevoblačno3
Lisabonoblačno18
Londýnoblačno13
Madridmalá oblačnosť18
Moskvadážď so snehom-1
Oslosneženie-2
Paríždážď14
Prahaoblačno8
Rímoblačno20
Sofiapolooblačno7
Štokholmsnehové prehánky-3
Varšavamalá oblačnosť3
Viedeňpolooblačno8
Záhreboblačno13
Ženevadážď12

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.