Hospodársky denník
USD40,55 Sk
EUR41,136 Sk
CHF28,118 Sk
CZK1,341 Sk
  Utorok  12.Novembra 2002

Stačí len oprášiť

Zvýšenie cien plynu pre domácnosti v priemere až o 43,7 % načrie do peňaženky najmä tým, ktorí plyn používajú na kúrenie. V priemere zaplatia až o 500 Sk mesačne viac ako dosiaľ. Hoci týmto krokom sa ceny plynu pre domácnosti stále ešte nedostanú na úroveň, aby pokryli oprávnené náklady na nákup a distribúciu plynu, predsa len už dnes sa mnohí pýtajú, prečo treba prijať také radikálne opatrenie, keď napríklad v susednej ČR ceny plynu klesajú. Iste, majú pravdu, ale u našich susedov sú v odstraňovaní deformácií cien energií výrazne vpredu. Kým v uplynulých rokoch zvyšovanie postupne dávkovali, v SR sa nepopulárne rozhodnutia odkladali. Najmä v období od vzniku samostatnej SR do roku 1998. No vstup strategických investorov do energetických podnikov v SR a otvorenie trhu s energiami ako jedna z podmienok prijatia Slovenska do EÚ si vyžiadali urýchlené stanovenie jasných a transparentných pravidiel hry. Ich cieľom je aj konečné odstránenie krížových dotácií (podniky svojimi cenami za plyn dotovali domácnosti), ktoré sú v rozpore s očakávanými prínosmi liberalizácie trhu. Veď logicky by malo platiť heslo - čím väčší odberateľ, tým lepšia cena. Uvedené argumenty by občania určite ľahšie pochopili, keby zvyšovanie cien sprevádzala i adekvátna osvetová kampaň a dostupné poradenstvo o tom, ako v domácnosti teplo racionálne využívať. Kým v krajinách EÚ je už roky doslova samozrejmosťou, že veľké energetické firmy venujú značné sumy (a tie sa postupne zvyšujú) na poradenskú činnosť, na Slovensku zostáva dostupnosť praktických a včasných informácií o tom, ako znížiť spotrebu, zamedziť stratám v rozvodoch a podobne, viac-menej len v polohe proklamácií.

Slovenské elektrárne síce tento trend nepodcenili a rozbehli energetické poradenstvo, ale vplyv znižovania nákladov v rámci Slovenských elektrární pribrzdil rozvoj jeho plánovaných a očakávaných aktivít. Predstavitelia SPP k téme poradenstva zdôrazňujú, že aj v spolupráci s partnermi zo zahraničia pripravujú niekoľko projektov, ale ich plnenie prinesie ovocie až v nasledujúcich rokoch. Keďže od 1. 1. 2004 sa očakáva rast cien pre domácnosti približne ešte raz o 47 %, občanom v dostatočnom predstihu nik nepodá pomocnú ruku. Ani štát, hoci istú zodpovednosť za dôsledky dosť radikálneho zvýšenia cien energií pre domácnosti predsa len nesie. A tak tým, ktorí chcú investovať do zníženia spotreby, zostáva len spoľahnúť sa na vlastné sily. Zvyšovanie cien plynu (elektriny, vodného, stočného...) sa však dotkne aj podnikateľov, hoci pri plyne v menšej miere. To znamená, že sa odzrkadlí aj v cenách výrobkov a služieb. Rast životných nákladov bude teda od nového roka určite vo väčšine domácností väčší ako 600 Sk mesačne a stúpne tiež počet tých, ktorí ich nebudú môcť uhradiť. Iste, oficiálne existuje možnosť podpory prostredníctvom príspevku na bývanie.

Žiaľ, skúsenosti z praxe ukazujú, že existuje príliš veľa objektívnych aj subjektívnych faktorov, prečo ho tí sociálne najslabší, predovšetkým dôchodcovia, nevyužívajú. Paradoxne pritom v danej situácii vyznieva však fakt, že napríklad SPP už v rokoch 1995 - 1996, keď sa márne pokúšal o zreálnenie cien, navrhol účinný systém kompenzácie dôsledkov zvýšenia cien sociálne najslabším. Doteraz leží „odložený“ v zásuvke, aj keď predstavuje systémový prístup k riešeniu danej problematiky a vychádza z princípov, aké sa uplatňujú vo vyspelých krajinách sveta. Vo viacerých v nich sú energetické podniky povinné dokonca spoločne vytvárať určité fondy, z ktorých sa vypláca podpora sociálne najslabším občanom.

Zdena Rabayová

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.