Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Perfektná bodka za sezónou

Belgičanka Clijstersová víťazstvom na Turnaji majsteriek šokovala tenisový svet

Belgická tenistka Kim Clijstersová sa stala víťazkou dvojhry na Turnaji majsteriek v Los Angeles, keď za jeden a polhodinu vo finále prekvapujúco zdolala obhajkyňu titulu, svetovú jednotku Serenu Williamsovú v dvoch setoch 7:5, 6:3.

Piata nasadená hráčka zaskočila nielen svoju súperku, ale aj zaplnenú halu Staples Center a jej meno sa po prvý raz objavilo medzi víťazmi tohto prestížneho podujatia. Hoci si mladšia zo sestier Williamsových pred finále verila (ťahala šnúru 18 víťazných zápasov), prehrala vďaka neuveriteľným 44 nevynúteným chybám, ktoré idú hlavne na vrub jej bekhendu. S. Williamsová už v semifinálovom stretnutí s Capriatiovou musela siahnuť na dno svojich síl a schopností. Až v závere rozhodujúceho setu, v ktorom prehrávala 1:3 a Capriatiovú delil jeden fiftýn od zisku štvrtého bodu, Serena spresnila hru. Tvrdým podaním dokázala otočiť game a vyhrať tri hry za sebou. V stretnutí s Clijstersovou už toľko šťastia nemala. Belgičanka, ktorá sa v rebríčku WTA posunula na 4. miesto, zahrala síce iba 5 víťazných úderov (jej súperka 19), ale využila 5 brejkbalov z 10 (Williamsová 3/10). „Pre mňa to bol neuveriteľný a nezabudnuteľný týždeň,“ povedala po stretnutí Clijstersová. Hoci magická méta 4 milióny dolárov zarobených na prémiách v jednej sezóne v podaní Sereny Williamsovej odolala, porazená finalistka aj tak vytvorila nový rekord v zárobkoch 3 657 826 dolárov. Starý primát držala dva roky Hingisová (3 457 049).

Slovenská tenistka Janette Husárová dala na Turnaji majsteriek v Los Angeles perfektnú bodku sa svojou najlepšou sezónou v kariére, keď spolu s Ruskou Jelenou Dementievovou zvíťazili vo finále štvorhry za 1:50 h nad zimbabwiansko-ruským párom Blacková, Lichovcevová (5-Zimb./Rus.) 4:6, 6:4, 6:3.

Za historicky prvý titul pre Slovensko z Masters si Husárová s Dementievovou podelia 290 000 dolárov. V úvodnom dejstve stratil rusko-slovenský pár dve podania, súperky iba jedno a po 36 minútach získali set Blacková s Lichovcevovou v pomere 6:4. V druhom dejstve sa karta obrátila, Dementievová s Husárovou viedli 3:1, potom síce prišla chvíľka nepozornosti a trojbodová šnúra súperiek, ale záver patril opäť tretiemu nasadenému páru, ktorý si po 43 minútach vynútil tretí rozhodujúci set. V ňom mal rozhodujúci vplyv na konečný výsledok 6. gem, ktorý získala slovensko-ruská dvojica a v 9. geme dala nadšene hrajúca dvadsaťosemročná Husárová s Dementievovou bodku za úspešnou sezónou.

Finále - dvojhra: Clijstersová (5-Belg.) - Serena Williamsová (1-USA) 7:5, 6:3

štvorhra: Dementievová, HUSÁROVÁ (3-Rus./SR) - Blacková, Lichovcevová (5-Zimb./Rus.) 4:6, 6:4, 6:3.

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, spočiatku miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Ojedinele mrholenie. Najvyššia teplota 10 až 14, na severe a východe okolo 7 stupňov. Slabý vietor. Teplota vo výške 1500 m 4 stupne.Vo štvrtok bude polooblačno, časom až oblačno. Zrána a predpoludním v nižších polohách miestami hmla. Nočná teplota 6 až 2, denná 11 až 15, na severe a pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 7 stupňov. V piatok bude prevažne malá, na západe časom zväčšená oblačnosť, ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Nočná teplota 8 až 3, denná 11 až 15, pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 7 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.46 a zapadne o 16.40 hod.