Hospodársky denník
USD40,947 Sk
EUR41,471 Sk
CHF28,342 Sk
CZK1,35 Sk
  Streda  13.Novembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













MÁTE „LACNÉ" EURÁ?

Nie?! Práve včera ste mali výbornú príležitosť kúpiť lacné eurá. V utorok ráno už totiž Národná banka Slovenska (NBS) v plnej zbroji vyhlásila „vojnu“ prudkému posilňovaniu koruny, vďaka čomu už dnes kúpite tie isté eurá drahšie. To, čo už niekoľko dní predpovedali ekonómi, sa nakoniec predsa len stalo skutočnosťou a NBS po 30 mesiacoch priamymi intervenciami znovu zasiahla proti korune. O čo vlastne ide?

Intervencia predstavuje zásah. Intervencia centrálnej banky (v našom prípade NBS) na devízovom trhu je priamy zásah s cieľom vrátiť kurz meny na reálnu úroveň. Pod priamym zásahom (intervenciou) sa rozumie predaj, prípadne nákup časti devízových rezerv podľa toho, či centrálna banka intervenuje na podporu domácej meny, alebo proti nej. Keďže referenčnou menou koruny je euro, tak NBS nakupuje a predáva práve túto menu.

Priamym vstupom centrálnej banky na devízový trh zväčša predchádzajú tzv. nepriame (slovné) intervencie, keď najvyšší predstavitelia centrálnej banky sa snažia svojimi vyhláseniami zastaviť neodôvodnené posilňovanie, teda oslabovanie meny. Slovné intervencie sú pomerne časté, pretože na rozdiel od priamych zásahov na devízovom trhu centrálnu banku nič nestoja.

Od polovice júla, keď koruna oproti svojej referenčnej mene euru dosiahla tohtoročné minimum (44,886 SKK/1 EUR), sa naša mena zhodnotila o viac ako 8 %. Takto sa v posledných dňoch dostala na svoje historické maximá.

NBS už v minulých týždňoch vyhlasovala (nepriame, slovné intervencie), že posilňovanie našej meny oproti euru nezodpovedá reálnemu stavu slovenskej ekonomiky. Koncom októbra vrchný riaditeľ menového úseku NBS P. Ševčovic označil kurz koruny oproti euru za „bublinu“ položenú na politických základoch. Guvernér NBS Marián Jusko v tom istom čase v rozhovore pre agentúru REUTERS trhu nezabudol pripomenúť, že NBS je pripravená použiť všetky nástroje vrátane intervencií. Minulý týždeň po zasadnutí vlády guvernér povedal, že nie je proti posilňovaniu koruny, avšak prudký vzostup na úrovni 10 % ročne "nie je situáciou, ktorú by rád videl“. Viceguvernérka NBS Elena Kohútiková v tom čase vyhlásila, že slovenská mena je nadhodnotená a domáca ekonomika ešte nedosiahla výsledky, ktoré by odôvodňovali zhodnocovanie meny na rekordnú úroveň.

Cieľom týchto slovných vyjadrení najvyšších predstaviteľov NBS bolo prinútiť (predovšetkým zahraničných) obchodníkov na trhu, aby nenakupovali korunu za každú cenu. Nákupná horúčka sa na devízovom trhu začala hneď po parlamentných voľbách. Oddychovou zastávkou bolo írske referendum. Aj jeho výsledok však pre našu menu neznamenal žiadnu prekážku, a tak sa jej kurz oproti euru mohol dostať na úroveň 41,15 SKK/1 EUR.

Pri tejto hodnote však NBS došla trpezlivosť a hneď ráno vstúpila celkovo trikrát na devízový trh. Koruna sa potom dostala z hodnoty 41,15 na úroveň 41,500 SKK/1 EUR. Intervencie NBS tak včera splnili svoj účel. Otázne však je na ako dlho.

Posilňovanie našej meny nesúvisí so súčasnou ekonomickou situáciou. Predovšetkým zahraničné banky dnes nakupujú koruny, pretože očakávajú, že v blízkej budúcnosti sa ekonomický vývoj na Slovensku podstatne zlepší, čo sa odrazí aj v ďalšom posilnení koruny. Aj keď včerajšie intervencie môžeme považovať za úspešné, podľa analytikov sa posilňovaniu koruny v najbližšom čase nevyhneme. Dokonca to môže zájsť až tak ďaleko ako v prípade českej meny, kde priame intervencie centrálnej banky proti korune trh prakticky odignoroval. Keďže nezabrali intervencie, Českej národnej banke ostalo v rukáve už len jedno eso - znižovanie úrokových sadzieb. Aj vďaka tomu dnes majú v Česku nižšie úrokové sadzby ako v EÚ (!).

NBS má pomerne vysoké devízové rezervy, preto môže naďalej cieľavedome oslabovať príliš silný kurz koruny. Aj napriek tomu však zahraničie nemusí stratiť záujem o našu menu. Dokonca sa môže zopakovať situácia z Česka a trh bude intervencie ignorovať. Vtedy pre NBS nastanú ťažké chvíle, pretože znižovanie sadzieb pri predpokladanej vysokej inflácii v roku 2003 je nepravdepodobné.

Ak ste včera nestihli kúpiť lacné eurá, nemusíte sa báť. Možno ich kúpite lacnejšie o mesiac, o týždeň alebo už zajtra.

Marcel Laznia

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, spočiatku miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Ojedinele mrholenie. Najvyššia teplota 10 až 14, na severe a východe okolo 7 stupňov. Slabý vietor. Teplota vo výške 1500 m 4 stupne.Vo štvrtok bude polooblačno, časom až oblačno. Zrána a predpoludním v nižších polohách miestami hmla. Nočná teplota 6 až 2, denná 11 až 15, na severe a pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 7 stupňov. V piatok bude prevažne malá, na západe časom zväčšená oblačnosť, ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Nočná teplota 8 až 3, denná 11 až 15, pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 7 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.46 a zapadne o 16.40 hod.

Amsterdamdážď13
Aténymalá oblačnosť17
Belehradoblačno13
Berlínoblačno10
Bratislavapolojasno15
Bruseloblačno12
Budapešťmalá oblačnosť16
Bukurešťjasno9
Frankfurtpolooblačno13
Helsinkisnehové prehánky-3
Istanbulpolooblačno12
Kodaňdážď7
Kyjevdážď3
Lisabonoblačno18
Londýndážď13
Madriddážď14
Moskvadážď so snehom-1
Oslosneženie-2
Paríždážď14
Prahaoblačno11
Rímoblačno20
Sofiaoblačno7
Štokholmsnehové prehánky-3
Varšavamalá oblačnosť7
Viedeňpolojasno14
Záhrebmalá oblačnosť14
Ženevaoblačno13

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.