Hospodársky denník
USD40,947 Sk
EUR41,471 Sk
CHF28,342 Sk
CZK1,35 Sk
  Streda  13.Novembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Irak hrá divadlo

Iracký parlament včera ráno znovu otvoril parlamentnú diskusiu o novej rezolúcii BR OSN o odzbrojení Iraku. Syn prezidenta Saddáma Husajna Udaj ešte pred rozhodnutím poslancov vyzval na jej prijatie. Predseda parlamentu Sádún Hammadí však informoval, že konečné oficiálne rozhodnutie v tejto otázke prijme Saddám Husajn. 250-členný parlament nakoniec včera jednomyseľne zamietol rezolúciu BR OSN o odzbrojení Bagdadu, avšak podľa očakávania ponechal definitívne rozhodnutie Saddámovi Husajnovi. Parlament deklaroval, že nech už bude prezidentovo rozhodnutie akékoľvek, bude vždy stáť pri politickom vedení krajiny. Irak sa musí do 15. novembra rozhodnúť, či prijme tvrdé podmienky stanovené v rezolúcii a umožní zbrojným inšpektorom neobmedzený prístup na všetky miesta, ktoré budú chcieť preskúmať.

Iba Saddámov hlas

Biely dom včera označil odmietnutie rezolúcie OSN o odzbrojení Iraku v irackom parlamente za „obyčajné divadlo“. Zároveň uviedol, že konečné stanovisko Bagdadu očakáva od Saddáma Husajna. „Hlas irackého parlamentu neberie nikto vážne. V Iraku je za tohto režimu iba jeden hlas, ktorý niečo znamená, a to je hlas samotného Saddáma Husajna,“ vyhlásil hovorca Národnej bezpečnostnej rady USA Sean McCormack.

Faktor strachu

Ak iracký prezident Saddám Husajn nebude spolupracovať so zbrojnými inšpektormi OSN, bude vojna, uviedol včera francúzsky šéf diplomacie Dominique de Villepin. „Je to na Saddámovi, aby splnil medzinárodné záväzky,“ vyhlásil a dodal, že ak ich nesplní, bude sa zrejme odpovedať silou. Bezpečnosť Američanov je podľa Villepina najmä po udalostiach z 11. septembra 2001 ohrozovaná osobami, ako je Saddám, ktoré sú náchylné použiť chemické a bakteriologické zbrane. „Nezabúdajme, že strach je určujúcim faktorom v medzinárodných otázkach,“ uzavrel minister.

Britské rozpory

Prípravám Británie na prípadný útok proti Iraku, ak Bagdad nesplní podmienky rezolúcie OSN číslo 1441 a predchádzajúcich rezolúcií, sa aj včera venovali britské denníky. Británia na základe predchádzajúcich skúseností Iraku veľmi nedôveruje, a tak sa prípravami na vojnu ani netají. S možnou, i keď nie nevyhnutnou inváziou na Irak, súvisí aj zvýšená hrozba teroristických útokov proti Británii, pred ktorou v pondelok varoval premiér Tony Blair. Independent v tejto súvislosti píše o rozkole vo vláde kvôli ďalšiemu postupu Británie proti Iraku. Podľa novín vyhlásenie britského šéfa diplomacie Jacka Strawa a ministra obrany Geoffa Hoona o prípadnom útoku na Irak odporuje slovám Clare Shortovej, ministerky pre medzinárodný rozvoj, ktorá uviedla, že zásah proti Iraku bude možný len so súhlasom BR OSN. Times zase uviedli, že rozhodnutie o rozmiestnení britských ozbrojených zložiek neďaleko Iraku by mohlo padnúť ešte tento týždeň, i keď pravdepodobnejšie to bude až nasledujúci týždeň.

Kvantá liekov

Irak si objednal veľké množstvá liekov, ktoré môžu byť použité ako protilátky v prípade použitia nervového plynu, informovali včera americké noviny New York Times s odvolaním sa na predstaviteľov administratívy USA. Objednávky, ktoré omnoho prevyšujú množstvá potrebné na nemocničné účely, sú väčšinou od dodávateľov z Turecka. USA však Turecko tlačia k tomu, aby predaj pozastavilo. Ak by chcel Irak použiť nejakú látku s nervovým plynom, určite by najskôr podnikol opatrenia na ochranu svojich vojakov, prípadne populácie, domnieva sa denník a dodáva, že americká tajná služba si je vedomá tejto možnosti. Irak objednal milión dóz atropínu a automatických injekcií.

Jadrový konflikt?

Vojna proti Iraku by mohla vyústiť do jadrového konfliktu, ktorý by si vyžiadal takmer štyri milióny obetí na životoch a katastrofálne by sa odrazil na zdraví obyvateľov postihnutých oblastí a životnom prostredí. Uviedli to včera odborníci z medzinárodnej zdravotníckej organizácie Medact. Aj bez použitia jadrových zbraní by pri vojnovom konflikte mohlo prísť o život až pol milióna ľudí, mohlo by dôjsť k občianskej vojne, hladu, vzniku epidémií a požiarom na ropných poliach, tvrdia experti.

(TASR, jnk)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, spočiatku miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Ojedinele mrholenie. Najvyššia teplota 10 až 14, na severe a východe okolo 7 stupňov. Slabý vietor. Teplota vo výške 1500 m 4 stupne.Vo štvrtok bude polooblačno, časom až oblačno. Zrána a predpoludním v nižších polohách miestami hmla. Nočná teplota 6 až 2, denná 11 až 15, na severe a pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 7 stupňov. V piatok bude prevažne malá, na západe časom zväčšená oblačnosť, ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Nočná teplota 8 až 3, denná 11 až 15, pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 7 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.46 a zapadne o 16.40 hod.

Amsterdamdážď13
Aténymalá oblačnosť17
Belehradoblačno13
Berlínoblačno10
Bratislavapolojasno15
Bruseloblačno12
Budapešťmalá oblačnosť16
Bukurešťjasno9
Frankfurtpolooblačno13
Helsinkisnehové prehánky-3
Istanbulpolooblačno12
Kodaňdážď7
Kyjevdážď3
Lisabonoblačno18
Londýndážď13
Madriddážď14
Moskvadážď so snehom-1
Oslosneženie-2
Paríždážď14
Prahaoblačno11
Rímoblačno20
Sofiaoblačno7
Štokholmsnehové prehánky-3
Varšavamalá oblačnosť7
Viedeňpolojasno14
Záhrebmalá oblačnosť14
Ženevaoblačno13

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.