Hospodársky denník
USD41,45 Sk
EUR41,78 Sk
CHF28,556 Sk
CZK1,359 Sk
  Štvrtok  14.Novembra 2002

Lídri idú do dôchodku

Ťiang Ce-mina zrejme nahradí Chu Ťin-tchao

Peking (TASR) - Čínsky prezident Ťiang Ce-min a päť ďalších lídrov sa počas tohtotýždňového XVI. Zjazdu Komunistickej strany Číny nebudú pokúšať o znovuzvolenie. Ide o jasný znak, že vodcovia plánujú odísť do dôchodku. Predbežné voľby nových členov Ústredného výboru Komunistickej strany Číny včera túto úvahu potvrdili. Ťiang Ce-min a päť ďalších lídrov opustia na záver zjazdu vedúce posty v strane. Vyplýva to z kandidátskej listiny pre voľby, ktoré sa v rámci zjazdu uskutočnia dnes. Na listine nefiguruje prezident a generálny tajomník strany Ťiang Ce-min, predseda parlamentu Li Pcheng ani premiér Ču Žung-ťi. Do nového Ústredného výboru nekandiduje ani predseda druhej komory parlamentu Li Žuej-chuan a podpredseda Štátnej rady ČĽR Li Lan-čching. Nemenovaný delegát 16. zjazdu informoval, že viceprezident Chu Ťin-tchao je jediným zo sedemčlennej skupiny vodcov stojacich na čele Číny, ktorý bude dnes formálne znovuzvolený na vedúci post. „Starnú a chcú uvoľniť miesto mladším, aby mohli pokračovať v rozvoji,“ uviedol nemenovaný zdroj. Nové vedenie Číny zvolí Politbyro v piatok - pôjde o najdramatickejšie zmeny vo vedení krajiny za viac ako desať rokov. Chu Ťin-tchao má nastúpiť na post po 76-ročnom Ťiang Ce-minovi a spolu s ním má nastúpiť nová generácia vodcov. Odstupujúci prezident sa však podľa prognóz bude držať pri moci dosadením svojich spojencov na vedúce posty a pravdepodobne si ponechá funkciu najvyššieho veliteľa vojsk.

Prebiehajúci XVI. zjazd Komunistickej strany Číny má schváliť zásadné zmeny v stanovách strany a prebrať do svojich ideologických základov teóriu terajšieho predsedu strany Ťiang Ce-mina o „trojnásobnom“ zastúpení. Strana musí byť otvorená pre „pokrokové prvky“ zo všetkých spoločenských vrstiev, vyhlásil predseda čínskych komunistov vo svojom otváracom prejave.

Nemá sa hľadieť na to, či je niekto majetný alebo nie, ale na to, či súhlasí s cieľmi strany a s jej stanovami. Kvetnaté slová Ťiang Ce-mina znamenajú, že v chápaní čínskych komunistov prišlo k zásadným zmenám a členmi Komunistickej strany Činy sa môžu stať už aj dlho zatracovaní kapitalisti. V skutočnosti sa v radoch čínskych komunistov pohybuje niekoľko kapitalistov už dávno. Z najnovšie zverejneného zoznamu stovky najbohatších čínskych podnikateľov vyplynulo, že štvrtina superboháčov patrí medzi členskú základňu KS Číny. V procese reštrukturalizácie čínskeho hospodárstva sa z množstva súdruhov stali kapitalisti. Strana už nie je taká čistá, ako bola v minulosti. Veľké množstvo novodobých čínskych boháčov pochádza z niekdajšej kádrovej elity strany. Ďalšia časť komunistov začala podnikať ešte vo svojom starom zamestnaní, pretože zo svojich platov vyžila len veľmi ťažko. A do tretice - existuje aj skupina súdruhov, ktorá vykonáva kapitalistické funkcie, oficiálne sú však stále štátnymi zamestnancami, napríklad riaditeľmi podnikov.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.