Hospodársky denník
USD41,407 Sk
EUR41,564 Sk
CHF28,332 Sk
CZK1,359 Sk
  Pondelok  18.Novembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Remeselná a voľná živnosť

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Po preštudovaní § 38 ods. 2 živnostenského zákona, ako aj prílohy, sme došli k presvedčeniu, že uplatňovanie v praxi nie je jednoznačné. Inak si ho vysvetľujú pracovníci živnostenských odborov okresných úradov a inak živnostníci. Pôvodný zákon č. 455/1991 Zb. poznal pohostinskú činnosť len ako koncesovanú živnosť, a to aj v prípade prevádzkovania tzv. bufetov a pohostinstiev IV. cenovej skupiny (nad osem miest). Dnes platný stav (od 1. septembra) umožňuje prevádzkovať takéto zariadenia podľa nášho názoru ako voľnú živnosť (§ 19 písm. c). Vychádzame práve z negatívnej definície § 38 ods. 2, kde sortiment predávaný v uvedených zariadeniach - priemyselne vyrábané nealkoholické nápoje, pivo, destiláty a iné tam uvedené tovary sú sortimentom týchto zariadení. Od účinnosti poslednej novely živnostenského zákona sa podľa § 80d niektorí živnostníci snažili o vydanie živnostenského listu (zrušenie koncesnej listiny) bez zodpovedného zástupcu. Svojím predmetom podnikania - nepripravujú a nepredávajú jedlá na priamu konzumáciu (nevzniká možnosť ohrozenia zdravia zákazníkov) nenaplňujú znaky § 38 ods. 1 - pohostinská (predtým hotelová) činnosť.

- Pohostinská činnosť je od 1. septembra 2001, teda od účinnosti novely živnostenského zákona (zákona č. 279/2001 Z. z.) remeselnou živnosťou (pozri prílohu č. 1 živnostenského zákona, Skupina 114 - Ostatné, por. čís. živnosti 32). Pohostinskou činnosťou sa podľa § 38 ods. 1 živnostenského zákona rozumie príprava jedál a nápojov, ak sa podávajú na priamu konzumáciu na mieste (tzv. predaj na priamu konzumáciu); súčasťou oprávnenia na pohostinskú činnosť je aj s ňou spojený predaj polotovarov alebo doplnkového tovaru.

Zákonnou podmienkou získania živnostenského oprávnenia na prevádzkovanie remeselnej živnosti je okrem splnenia všeobecných podmienok prevádzkovania živnosti podľa § 6 živnostenského zákona (dosiahnutie veku 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony a bezúhonnosť) aj splnenie odbornej spôsobilosti získanej vyučením v odbore, tá sa preukazuje výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení učebného odboru (v tomto prípade napríklad kuchár - čašník) alebo študijného odboru a dokladom o vykonaní najmenej trojročnej praxe v odbore. Tieto doklady o odbornej spôsobilosti je možné podľa § 22 živnostenského zákona nahradiť taxatívne vymenovanými dokladmi. Ak podnikateľ - fyzická osoba nespĺňa osobitné podmienky prevádzkovania živnosti, je povinný ustanoviť na základe pracovnoprávneho vzťahu zodpovedného zástupcu pre každú prevádzkareň, ak má zriadených viac prevádzkarní ako jednu alebo združenú prevádzkareň (§ 11 živnostenského zákona).

Pohostinskou činnosťou, teda remeselnou živnosťou, nie je podľa § 38 ods. 2 živnostenského zákona predaj na priamu konzumáciu nealkoholických a priemyselne vyrábaných mliečnych nápojov, koktailov, piva, vína a destilátov, zmrzliny, ak sa na jej prípravu použijú priemyselne vyrábané koncentráty a mrazené krémy, tepelne rýchlo upravovaných mäsových výrobkov a obvyklých príloh, ako aj bezmäsitých jedál, jedál, nápojov a polotovarov ubytovaným hosťom v ubytovacích zariadenia s kapacitou do desať lôžok. Ak by sa tieto činnosti vykonávali sústavne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, s cieľom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených živnostenským zákonom (§ 2), išlo by o prevádzkovanie voľnej živnosti, na ktorej vykonávanie živnostenský zákon vyžaduje splnenie len všeobecných podmienok prevádzkovania živnosti a nie aj odbornej spôsobilosti. Za týchto podmienok je voľnou živnosťou aj predaj na priamu konzumáciu po domácky vyrobeného vína a s ním spojený predaj sezónnych jedál na priamu konzumáciu, ak sa nevykonáva viac ako štyri mesiace v roku (v tomto prípade sústavnosťou je vykonávanie tejto činnosti maximálne štyri mesiace v jednotlivom roku).

Podľa prechodného ustanovenia účinného od 1. septembra 2001 - § 80d ods. 1 živnostenského zákona - živnostenské oprávnenia na činnosti, ktoré sú živnosťami podľa živnostenského zákona, zostávajú síce zachované, ale podľa § 10 ods. 2 písm. a) živnostenského zákona preukazom živnostenského oprávnenia na prevádzkovanie ohlasovacích živností (ktorou sú aj remeselné živnosti) je živnostenský list, je potrebné požiadať živnostenský úrad, miestne príslušný podľa bydliska fyzickej osoby (sídla právnickej osoby) o vydanie živnostenského listu. V tomto prípade nepôjde o vydanie živnostenského listu podľa § 47 živnostenského zákona, ale o formálnu zmenu, ktorá sa podľa zákona č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov nespoplatňuje (pozri prílohu zákona - sadzobník správnych poplatkov, Poznámka 2. k položke 148).

Ako SZČO poskytujem zdravotnú starostlivosť na základe povolenia na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v neštátnom zdravotníckom zariadení v súlade so zákonom NR SR č. 277/1994 Z. z. o zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov. Je mojím zámerom pokračovať v tejto činnosti ako právnická osoba. V súvislosti s tým sa nezmenil druh a rozsah činnosti, ani miesto výkonu poskytovania zdravotnej starostlivosti (jedinou zmenou je zmena právnej subjektivity). Som povinný požiadať príslušný orgán o vydanie nového povolenia na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zmysle § 32 uvedeného zákona v zmene - zákon č. 80/2000 Z. z. (právnická osoba)? Alebo požiadať iba o zmenu údaja v zmysle § 33 ods. 4 citovaného zákona?

- § 33 ods. 4 zákona NR SR č. 277/1994 Z. z. o zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov taxatívne určuje, čo považuje za zmenu údajov uvedených v povolení na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Zmenu právnej subjektivity držiteľa povolenia citovaný zákon nepovažuje za zmenu. Je preto potrebné požiadať povoľujúci orgán (ministerstvo zdravotníctva alebo samosprávny kraj) o vydanie nového povolenia.

JUDr. Katarína Horvatová

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.