Hospodársky denník
USD41,407 Sk
EUR41,564 Sk
CHF28,332 Sk
CZK1,359 Sk
  Pondelok  18.Novembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zacielené na index nálad

Americké akcie finišovali v piatok so zmiešanými výsledkami. Zatiaľ čo bluechipsové tituly v závere dňa obrátili klesajúci trend a podporené priaznivými údajmi o silnom spotrebiteľskom sentimente uzatvárali so ziskami, technologické tituly pod vplyvom nepriaznivých správ zaznamenali straty. Predpoludňajšia nálada na trhu sa dostala na bod mrazu po tom, čo významné analytické spoločnosti (J. P. Morgan, Merrill Lynch) znížil hodnotenie niektorých bluechipsových emisií (General Electric Co., Intel Corp.). K nákupnej aktivite však obchodníkov v popoludňajších hodinách opäť vyprovokovala informácia, že index spotrebiteľských nálad, ktorý vypracúva Univerzita v Michigane, v novembri stúpol na 85 bodov z októbrových 80,6 bodu. Po piatich mesiacoch tak konečne došlo k zlepšeniu trendu, pričom nárast bol významne výraznejší než očakávali analytici. Index Dow Jones Industrial Average vzrástol o 0,43 %, resp. 39,96 bodu na konečných 8579,09 bodu. Index NASDAQ Composite na druhej strane finišoval so stratou 0,38 bodu (-0,03 %) na 1411,14 bodu. Za celý týždeň si však tento index pripočítal zisk 3,8 %, Dow Jones len 0,5 %.

Precenili nákupy?

Nemecké energetické giganty E.ON a RWE sa stali v piatok obeťou špekulácií, že svoje nedávne akvizície vysoko preplatili. Deväťmesačný čistý zisk firmy RWE nesplnil očakávania analytikov (klesol o 12 % na 9 006 mil. EUR), a to vďaka tomu, že firma výsledky českej firmy Transgas a britskej Innoga po prvý raz začlenila do výsledkov celej skupiny. E.ON zase musel pre pokles hodnoty britského Powergenu odpísať viac než 2 mld. EUR. V piatok sa však veľmi nedarilo ani akciám bánk a leteckých spoločností. Index DAX sa tak napokon v závere seansy ustálil so stratou 0,9 % na hodnote 3159 bodov. Ziskové však boli technologické akcie. Analytici si to vysvetľovali tým, že investori presedlali z bezpečných dlhopisov na akcie a práve technologické tituly boli najvyhľadávanejšie.

Americké dáta ovplyvnili aj vývoj na londýnskej akciovej burze. V kladných číslach sa vďaka tomu ocitli napríklad akcie banky HSBC (+6,8 %) či strojárskej firmy Tomkins (+3,8 %). Britskí investori (na rozdiel od štvrtka) napokon tiež uvítali správu, že banka HSBC kúpi za 14 mld. USD americkú firmu Household International, ponúkajúcu pôžičky pre obyvateľstvo. Index FTSE 100 sa v závere seansy stabilizoval posilnený o 0,25 % na 4063,3 bodu.

Tokijská burza po dvojdňovej šnúre strát napokon v piatok zvrátila trend. Investori sa priam vrhli na bluechipsové tituly, medzi ktorými dominovali, čo sa týka objemu obchodov, ako aj denného prírastku práve akcie Sony (stúpli o 4,04 %). Index Nikkei Average poskočil o 2,41 % na 8503,59 bodu.

Dominovali domáci

Moskovská burza uzatvárala v kladných číslach. Objemy obchodov však boli nízke, pričom podstatnú časť aktivity vytvárali lokálni investori. Centrom ich záujmu boli akcie telekomunikačnej firmy Rostelekom (stúpli o 2,59 %) a hutníckej firmy Norilsk Nickel (+4,8 %). Index RTS si pripočítal k dobru 0,41 % na 350,28 bodu.

(I. Sedliaková/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.