Hospodársky denník
USD41,407 Sk
EUR41,564 Sk
CHF28,332 Sk
CZK1,359 Sk
  Pondelok  18.Novembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Radosť z rastu cien

Ceny výrobcov v Spojených štátoch amerických po doterajšej stagnácii v poslednom čase nečakane vzrástli. Pod tento vzostup sa podpísalo predovšetkým zdraženie pohonných látok a automobilov. Pre analytikov a ekonómov je piatková prekvapujúca správa amerického ministerstva práce priaznivá, pretože stojí v rozpore so špekuláciami o nástupe deflácie a ekonomickej krízy v najväčšej svetovej ekonomike.

Hladina amerických cien na veľkoobchodnej úrovni sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšila o 1,1 percenta po septembrovom náraste 0,1 percenta. V medziročnom porovnaní sa tak septembrový pokles týchto cien o 1,9 percenta v októbri zmenil na rast (0,6 percenta). Inflačné jadro bez započítania cien potravín a energií bolo v medzimesačnom porovnaní vyššie o 0,5 percenta, čo predstavuje najväčšiu mesačnú zmenu od septembra 1999. Rovnakú hodnotu dosiahol očistený index cien výrobcov aj na ročnej báze.

K rastu produkčných cien najviac prispeli ceny energií svojím vzostupom o 4,2 percenta, pričom najväčší nárast v tejto položke zaznamenal benzín (medzimesačne až o 17,9 percenta). Ceny potravín sa zvýšili o 0,7 percenta.

Hlavným faktorom rastu inflačného jadra boli ceny automobilov, ktoré zaznamenali rast o 2,2 percenta. Podľa pozorovateľov to bolo dané tým, že v októbri sa s nástupom nových modelov skončila platnosť niektorých agresívnych zliav a automobilové koncerny zvýšili ceny nových modelov. K vzostupu cenovej hladiny nepatrnou mierou prispeli aj ceny liekov na predpis, ktoré v sledovanom období zaznamenali jednopercentný nárast.

Aj napriek tomuto vysvetleniu však správa predstavuje až príliš nepravdepodobnú odchýlku od doterajšieho trendu. Niektorí ekonómi tak týmto informáciám neprikladajú príliš veľkú váhu. „Je to v rozpore so všetkým, čo sme doteraz počuli o veľkých ťažkostiach spracovateľského priemyslu. Preto si myslím, že predstavitelia FED-u (americká centrála banka) nebudú dôverovať tejto správe. Inflačné tlaky považujem aj naďalej za veľmi umiernené,“ povedal hlavný ekonóm newyorskej pobočky Bank of Tokyo-Mitsubishi Chris Rupkey.

Menový výbor americkej centrálnej banky (FED) znížil pred dvoma týždňami razantným spôsobom úrokové sadzby, aby podporil ekonomiku ohrozenú opakovaním útlmu. Niektorí ekonómi v poslednom čase vyjadrovali obavy z nástupu deflácie, teda obnovenie poklesu cien pri súčasnom znižovaní produkcie firiem Spojených štátov amerických.

(ČTK)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.