Hospodársky denník
USD41,407 Sk
EUR41,564 Sk
CHF28,332 Sk
CZK1,359 Sk
  Pondelok  18.Novembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Padla vláda Anatolija Kinacha

Prezident Ukrajiny Leonid Kučma odvolal v sobotu pred cestou cez Rusko do Číny premiéra Anatolija Kinacha a spolu s ním celú vládu po poldruharočnej činnosti a navrhol parlamentu schváliť za nového premiéra hlavu Doneckej oblasti Viktora Janukovyča. Uzavreli sa tým zdĺhavé diskusie zástupcov deviatich parlamentných centristických frakcií a skupín tzv. proprezidentskej väčšiny, ktoré sa pre rozpory nedokázali zhodnúť na jednej zo štyroch kandidatúr. Hoci bol medzi nimi aj terajší šéf vlády spolu s prvým vicepremiérom Olehom Dubynom a predsedom Štátnej daňovej administratívy Mykolom Azarovom, nakoniec podľa očakávania prevážil vplyv 52-ročného Janukovyča, jedného z hlavných predstaviteľov čoraz silnejšieho doneckého klanu. Ten cez Industriaľnyj sojuz Donbassa takmer monopolne ovláda priemyselno-banícku a najľudnatejšiu Doneckú oblasť, považovanú za jeden z najviac skorumpovaných regiónov.

Oficiálnym dôvodom odvolania Kinachovho kabinetu je nevyhnutnosť realizácie oznámeného kurzu na reformovanie politického systému v krajine so zabezpečením konštruktívnej súčinnosti s parlamentom pri založení zodpovednej a efektívnej vlády. Tá by mala byť preformovaná na koaličnom základe z proprezidentských síl, ktoré však tvoria aj terajší kabinet. Kučma označil za hlavné nedostatky Kinachovej vlády neriešené sociálne problémy, aj keď sa jej podarilo zachovať tendenciu ekonomického rastu pri spomalenom tempe. Kabinetu chýbala podpora parlamentu, a preto prezident dal možnosť parlamentnej väčšine navrhnúť kandidáta na premiéra a sformovať koaličnú vládu. Podľa ústavy táto kompetencia však stále patrí hlave štátu s právom vymenovávať a odvolávať jej zloženie, pričom súhlas poslancov potrebuje iba pri schválení premiéra. Viacerí pozorovatelia tvrdia, že v skutočnosti nepôjde o koaličnú vládu, ale iba o ďalšie preskupenie vplyvu a záujmov finančno-priemyselných skupín už aj s výhľadom na blížiace sa prezidentské voľby o dva roky.

Bez zmeny terajšieho neštandardného politického systému, založeného na umelom udržiavaní moci oligarchických klanov pod ochranou prezidenta bez ohľadu na výsledky parlamentných volieb však ťažko možno očakávať efektívnu činnosť vlády a parlamentu. Jedným z jeho prejavov je aj krátka životnosť vlád - za vyše 11 rokov štátnej nezávislosti mala krajina už 10 premiérov spolu s tromi úradujúcimi a najdlhšie (dva a pol roka) vydržal vo funkcii Valerij Pustovojtenko v závere prvého prezidentského mandátu Kučmu v rokoch 1997-1999. Kinachova vláda bola druhá v terajšom funkčnom období hlavy štátu. Jeho predchodkyňa na čele s Viktorom Juščenkom na rozdiel od všetkých iných vlád ukončila činnosť po vyslovení nedôvery v parlamente.

Martin Benko, Kyjev

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.