Hospodársky denník
USD41,288 Sk
EUR41,637 Sk
CHF28,37 Sk
CZK1,361 Sk
  Utorok  19.Novembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Na vine sú dotácie

Prezident Svetovej banky (SB) James Wolfensohn, od minulého piatka nositeľ Ceny Josepha Schumpetera, v rozhovore pre rakúsky denník Der Standard odmietol tvrdenia kritikov tejto svetovej organizácie, že SB je súčasťou globálneho systému, ktorý vykorisťuje najchudobnejšie krajiny sveta. Bankár pripomenul, že SB už odpísala úvery v celkovej hodnote 40 mld. USD. Z tohto rozhodnutia malo prospech 26 krajín, ktorým sa dlhy a úroky z nich znížili o dve tretiny. To zmenilo celú ich hospodársku situáciu. Krajiny sa zaviazali, že prostriedky, ktoré takto získali, použijú na rozvoj školstva, zdravotníctva a sociálneho systému. Ďalším šiestim krajinám sa teraz pripravuje odpustenie časti dlhov a úrokov. Wolfensohn sa domnieva, že by bolo treba kritizovať vlády, ktoré nechcú pristúpiť na ďalšie odpustenie dlhov nad rámec 40 mld. USD.

Wolfensohn vidí nerovnováhu vo svetovom obchode. Domnieva sa, že otvorenie trhov a obchod nemôžu poškodzovať chudobných. „Roky bojujem proti agrárnym subvenciám v priemyselne vyspelých krajinách,“ povedal bankár, „ktoré im znemožňujú, aby predávali, čo najlepšie môžu. Je v poriadku to, že nikto nemôže prinútiť rozvojové krajiny, aby otvorili vlastné trhy, keď nedostanú primeranú protihodnotu. Nikto ich nemôže nechať napospas osudu a iným umožniť, aby svoje poľnohospodárstvo podporovali ročne 350 miliardami USD, pričom len 50 miliónov sú ochotné vynaložiť na rozvojovú pomoc.“ Napríklad rozvojové krajiny nemôžu na americkom trhu predať ani svoju bavlnu vyrobenú za najnižšiu cenu, lebo americké bavlníkové plantáže sú vysoko dotované. V Európe je to tak s obilím. „Zníženie agrárnych subvencií by bolo tou najlepšou cestou, ako pomôcť chudobným krajinám,“ povedal.

Rakúsky profesor ekonómie Joseph Alois Schumpeter (1883 - 1950) patril medzi najvýznamnejšie osobnosti ekonomickej vedy uplynulého storočia. Pôsobil na vysokých školách v Rakúsku, Nemecku a od roku 1932 na Harvardskej univerzite v USA. Bol spoluzakladateľom a prvým prezidentom americkej Econometric Society a neskôr aj American Economic Association. Medzi jeho najznámejšie práce patrí Teória rozvoja kapitalistického hospodárskeho systému. Táto práca bola zásadným príspevkom k vypracovaniu teórie hospodárskej konjunktúry. Obával sa konca kapitalizmu, keď by bol inovačný proces nahradený predovšetkým byrokratizáciou v podnikoch a zosilnenou úlohou štátu.

(TASR)

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno, od západu veľká oblačnosť až zamračené a neskôr na mnohých miestach dážď. Najvyššia denná teplota 12 až 16, vo výške 1500 m okolo 9 stupňov. Južný až juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s sa popoludní na juhozápade postupne zmení na severozápadný až západný.V stredu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5, denná teplota 9 až 13, na severe okolo 7 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno a ojedinele prehánky, cez deň postupne až polojasno. Ráno lokálne hmly. Nočná teplota 10 až 6, v údoliach okolo 4, denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.08 a zapadne o 16.06 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamzamračené10
Aténypolojasno20
Belehradoblačno23
Berlínpolojasno11
Bratislavazamračené12
Bruseloblačno9
Budapešťzamračené14
Bukurešťjasno20
Frankfurtpolooblačno12
Helsinkisneženie-1
Istanbuljasno20
Kodaňoblačno7
Kyjevoblačno15
Lisabondážď14
Londýndážď9
Madridpolooblačno10
Moskvaoblačno5
Oslooblačno0
Parížoblačno9
Prahazamračené10
Rímoblačno18
Sofiajasno20
Štokholmoblačno3
Varšavadážď12
Viedeňzamračené13
Záhreboblačno17
Ženevaoblačno12

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.