Hospodársky denník
USD41,358 Sk
EUR41,428 Sk
CHF28,232 Sk
CZK1,355 Sk
  Štvrtok  21.Novembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Erupcia na Io

Nevedno prečo, ale vedci sa niekedy so zverejnením svojich objavov vôbec neponáhľajú. Bolo tomu tak aj v prípade jednej z najmohutnejších sopečných erupcií v slnečnom systéme, ktorú pozorovali americkí astronómovia v rámci rutinného výskumu Jupiterovho mesiaca Io. V priebehu dvoch dní sa spočiatku nenápadná škvrna na mesiaci premenila na jasno žiariacu zónu prudkej vulkanickej činnosti. Hoci sa to stalo vo februári 2001, informáciu priniesol až teraz astronomický časopis Icarus.

Z hľadiska sopečnej činnosti je Io najaktívnejšie teleso slnečnej sústavy. Extrémne silná gravitácia obrovského Jupitera mesiac stále „masíruje“, čo sa na povrchu prejavuje silnými sopečnými výbuchmi. Ten vlaňajší predviedol vulkán Surt a zaznamenal ho tím vedcov pod vedením Francka Marchisa z Kalifornskej univerzity v Berkeley. Sopka bola dejiskom mohutnej erupcie už v roku 1979, ktorej stopy objavila sonda Voyager 2.

Dňa 20. februára 2001 pozoroval Marchis Io Keckovým ďalekohľadom na Havaji, pričom si všimol mierne zvýšenie jasnosti sopky Surt. Keď sa im tá istá oblasť dostala do hľadáčika o dva dni neskôr, svetlá škvrna sa zmenila na extrémnu sopečnú erupciu, v centre ktorej vládla teplota viac ako 1100 stupňov Celzia. Materiál vyvrhnutý výbuchom pokryl plochu asi 1900 štvorcových kilometrov.

„Celkové množstvo energie, ktoré sa výbuchom uvoľnilo, je nesmierne veľké,“ uviedol Marchis. Vyprodukované teplo tejto jednej erupcie sa skoro rovná energii vyprodukovanej celým Io vrátane ostatných sopiek.

Na objave je potešujúce, že sa podaril pozemským ďalekohľadom. S blížiacim sa koncom sondy Galileo, ktorá zhorí v atmosfére Jupitera, totiž ubudne možnosť pozorovania „priamo namieste“. Výkonné ďalekohľady ako Keckov, ktorých adaptívna optika dokáže odstrániť rušivý vplyv atmosféry, by mali sondy plne nahradiť.

(hy)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno. V nižších polohách zrána miestami hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Ojedinele mrholenie alebo slabý dážď. Najvyššia teplota 5 až 10, v nížinách miestami, najmä na juhozápade, okolo 13, vo výške 1500 m 6 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7 m/s, na horách juhozápadný 10 až 15 m/s.V piatok bude polojasno až oblačno, v nižších polohách hmlisto alebo zatiahnuté nízkou oblačnosťou. Popoludní od západu ďalšie pribúdanie oblačnosti a v západnej polovici územia neskôr dážď. Nočná teplota 5 až 0, na juhozápade okolo 7, denná 8 až 13, na miestach s celodennou hmlou okolo 5 stupňov. V sobotu bude zamračené a dážď, v priebehu dňa od západu ubúdanie oblačnosti a zrážok. Nočná teplota 7 až 3, denná 7 až 11 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.12 a zapadne o 16.04.

Amsterdamdážď10
Aténypolojasno17
Belehradpolooblačno17
Berlínzamračené0
Bratislavapolojasno12
Bruselzamračené12
Budapešťpolooblačno13
Bukurešťjasno15
Frankfurtzamračené8
Helsinkipolojasno2
Istanbuloblačno17
Kodaňoblačno0
Kyjevpolooblačno6
Lisabonoblačno13
Londýndážď10
Madridoblačno11
Moskvadážď3
Osloprehánky5
Paríždážď10
Prahaoblačno2
Rímoblačno16
Sofiaoblačno10
Štokholmpolojasno6
Varšavajasno1
Viedeňpolooblačno9
Záhrebdážď15
Ženevadážď8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.