Hospodársky denník
USD41,358 Sk
EUR41,428 Sk
CHF28,232 Sk
CZK1,355 Sk
  Štvrtok  21.Novembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













O zemetrasení

Zemetrasenia postihujú nielen povrch našej planéty, ale odohrávajú sa aj v jej vnútri. O ich príčinách sa iba špekuluje. Vedcom z Bavorského geologického inštitútu a University College v Londýne sa podarilo v laboratóriu simulovať takéto hĺbkové zemetrasenie. Väčšina zemetrasení vzniká vo vrchných 50 kilometroch zemskej kôry, keď sa zlomami v horninách uvoľní veľké množstvo seizmickej energie. Vo väčších hĺbkach, kde teplota i tlak rastú, sa horniny nelámu, ale sa plasticky tvarujú, pričom sa neuvoľňuje seizmická energia. Zemetrasenia by sa tu preto vlastne nemali vyskytovať.

Napriek tomu zaznamenávajú seizmológovia na miestach, kde sa stretávajú tektonické platne, silné zemetrasenia sú aj v značných hĺbkach. Najsilnejšie takéto zemetrasenie sa odohralo v roku 1994 v Bolívii, 600 kilometrov pod povrchom a malo silu 8,4 stupňa Richterovej stupnice.

Simulovať hĺbkové zemetrasenie v laboratóriu sa podarilo Davidovi P. Dobsonovi a jeho londýnskym kolegom Philipovi Meredithovi a Stephenovi Boonovi. Pomocou špeciálneho vysokotlakového lisu vystavili vzorky horniny podmienkam, aké vládnu v hĺbke 50 - 200 kilometrov. Teploty tu dosahujú rozpätie 300 - 600 stupňov Celzia a tlak 1,5 - 8,5 gigapascalu.

V takýchto extrémnych podmienkach začala zo vzorky vystupovať voda. V dôsledku dehydratácie vznikli v hornine maličké trhliny. Dynamika praskania zodpovedala seizmickej aktivite slabého zemetrasenia.

Podľa názoru vedcov môže byť dehydratácia zodpovedná za zemetrasenia do hĺbky asi 200 kilometrov. Aké mechanizmy spúšťajú otrasy v ešte väčších hĺbkach, zostáva stále záhadou. „Keď pochopíme tieto hĺbkové zemetrasenia, mohli by sme získať kľúč k celej platňovej tektonike,“ povedal Dobson.

(hy)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno. V nižších polohách zrána miestami hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Ojedinele mrholenie alebo slabý dážď. Najvyššia teplota 5 až 10, v nížinách miestami, najmä na juhozápade, okolo 13, vo výške 1500 m 6 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7 m/s, na horách juhozápadný 10 až 15 m/s.V piatok bude polojasno až oblačno, v nižších polohách hmlisto alebo zatiahnuté nízkou oblačnosťou. Popoludní od západu ďalšie pribúdanie oblačnosti a v západnej polovici územia neskôr dážď. Nočná teplota 5 až 0, na juhozápade okolo 7, denná 8 až 13, na miestach s celodennou hmlou okolo 5 stupňov. V sobotu bude zamračené a dážď, v priebehu dňa od západu ubúdanie oblačnosti a zrážok. Nočná teplota 7 až 3, denná 7 až 11 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.12 a zapadne o 16.04.

Amsterdamdážď10
Aténypolojasno17
Belehradpolooblačno17
Berlínzamračené0
Bratislavapolojasno12
Bruselzamračené12
Budapešťpolooblačno13
Bukurešťjasno15
Frankfurtzamračené8
Helsinkipolojasno2
Istanbuloblačno17
Kodaňoblačno0
Kyjevpolooblačno6
Lisabonoblačno13
Londýndážď10
Madridoblačno11
Moskvadážď3
Osloprehánky5
Paríždážď10
Prahaoblačno2
Rímoblačno16
Sofiaoblačno10
Štokholmpolojasno6
Varšavajasno1
Viedeňpolooblačno9
Záhrebdážď15
Ženevadážď8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.