Hospodársky denník
USD41,464 Sk
EUR41,555 Sk
CHF28,24 Sk
CZK1,355 Sk
  Pondelok  25.Novembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nedá sa tvrdiť, že platí zákon

Prezident U. S. Steel Košice (USSK) John H. Goodish, ktorý je od septembra nositeľom Zlatého biateca a horúcim kandidátom prestížneho ocenenia Prominent ekonomiky, sa nezúčastní na decembrovom mítingu Hospodárskeho klubu (NEF) pre povinnosti v zahraničí. Koncom pracovného týždňa sme ho oslovili krátko po tom, ako odovzdal 42-miliónový dar na pomoc košickému hokeju, aby sa zamyslel nad témami klubového mítingu (korupcia, integrácia) a zhodnotil najnovšie dianie na lovensku .

Hd: Ako sa podľa vás zmení rezervovaný prístup zahraničných investorov k slovenskému podnikateľskému prostrediu po pozvánke krajiny do Severoatlantickej aliancie?

J. H. Goodish: NATO je zárukou bezpečnosti. To dáva určité garancie aj zahraničným investorom o tom, že ich investície na Slovensku budú chránené. To je však iba jeden z kľúčov, ktoré potrebujeme, aby sme ich sem dostali. Podstatne väčším sú výsledky tohtoročných parlamentných volieb na Slovensku, po ktorých sa v princípe predošlá koalícia veľmi nezmenila a zmeny sa vzhľadom na niektoré jej slabé stránky v minulosti teraz udiali v jej prospech. Krátko po voľbách Centrum ekonomického rozvoja USSK zaznamenalo podstatný nárast počtu telefonátov od rozličných potenciálnych aj iných investorov. Ľudia nadobudli presvedčenie, že došlo k politickému stabilizovaniu Slovenska. Z nášho hľadiska je však stabilita relatívnym pojmom. Pre nás je to trochu iný uhol, pretože sme tu boli aj za „starej vlády“, sme tu aj teraz. Avšak nedávne voľby vyslali signál ľuďom mimo hraníc tejto krajiny, že tu bude určitá stabilita a ona pokračuje

v načatom kurze,

je to kontinuita. Slovensko by odteraz malo začať trochu agresívnejšie pristupovať k svojmu vstupu do EÚ. Kým v roku 1988 bolo jedným z posledných bežcov v uzatváraní kapitol vstupu do EÚ, teraz, a to tvrdia nielen domáci, ale aj zahraniční pozorovatelia, ste v tomto procese na prvom mieste. Okrem poľnohospodárstva a rozpočtu sú všetky ostatné kapitoly uzavreté a z pozície prvého miesta by ste si mohli dovoliť byť aj trochu požadovační a žiadať vstup od januára 2004, nie až od mája alebo júna, ako navrhuje komisia. Základné tri piliere, ktorými sú výsledky volieb, pozvánka do NATO a jasná cesta vstupu do EÚ spôsobia to, že tu dôjde k skutočnej akcelerácii prílevu zahraničných investícií.

Hd: Na brífingu predsedu vlády SR M. Dzurindu a ministra obrany USA D. Rumsfelda v deň jeho pobytu na Slovensku v závere minulého týždňa zo štyroch položených otázok v troch sa novinári zaujímali o stav korupcie na Slovensku. Ako ju vnímate vy osobne, ktorý tu žijete?

J. H. Goodish: Rád by som povedal, že zmeny vidím, ale odpoveď nemôžem tak formulovať. Je to oblasť, ktorou sa vláda a napokon celá republika musí intenzívne zaoberať a jej riešeniu venovať veľmi veľa energie. Investori, ktorí majú potenciálny záujem o krajinu, si musia byť istí, že tunajší právny systém je použiteľný, funkčný a spravodlivý. Dnes ťažko nájdete niekoho, kto by povedal, a to bez ohľadu na to, či v rámci daného súdneho sporu bol na strane obžalovaného, alebo druhej strany, že daný rozsudok alebo celý proces je férový, otvorený. Jednoducho, musí sa vyvodiť zodpovednosť. Všetci by mali vedieť a platí to

najmä o sudcoch,

že ak raz vynesú rozsudok, ktorý nie je v poriadku, môže sa obrátiť proti nim. Momentálne sa nič proti sudcom nerobí, nie sú spätné väzby. Na Slovensku sa celá krajina snaží identifikovať, či sú činy v súlade so zákonom, venuje sa tomu veľmi veľa energie. Vo väčšine prípadov to dopadne tak, že nájdete nejakú malú bráničku, malý paragraf, podľa ktorého bez ohľadu na to, čo ste vykonali, poviete, že je to v poriadku. Ale sú také rozhodnutia správne? Určite nie.

Hd: Podobne sa treba zaoberať otázkou transparentnosti.

J. H. Goodish: Ľudia veľmi natesno čítajú literu zákona a keď sa im podarí dostať sa na jeho hranu, tak stále sa schovávajú za to, že predsa sú ešte v povolených medziach. Takýmto spôsobom sa biznis veru robiť nemôže. Neverím tomu, že by dnes bol ktorýkoľvek politik ochotný alebo schopný postaviť sa a povedať počet kriminálnikov, ktorí sú vyšetrovaní a odsúdení právoplatne, prípadne sú za mrežami a či sú tie počty vyššie, aké boli pred štyrmi, ôsmimi, prípadne dvanástimi rokmi. Opakujem, že investori si musia byť istí v právnom justičnom systéme, a túto istotu tu zatiaľ nemajú. Je mi jasné, že tieto pripomienky spôsobia búrku po Slovensku, ale predstavte si, keď ja ako cudzí investor nemám pocit zákonnosti, aký pocit môžu mať obyčajní ľudia na dedinách? Ja som návštevníkom tejto krajiny, ale je tu 5,5 milióna ľudí, ktorí očakávajú od právneho systému, že je funkčný a o ktorý sa dá oprieť. A to jednoznačne nik z nás povedať nemôže.

Hd: Môžeme túto búrku vyvolať uverejnením tohto názoru?

J. H. Goodish: Nech sa páči.

Hd: Od budúceho roka ceny energií budú vyššie. Ako sa to dotkne USSK, ktoré potrebujú najmä veľa elektrickej energie?

J. H. Goodish: Akékoľvek zvýšenie cien, predovšetkým v prípade energií, ovplyvní náš hospodársky výsledok. My však generujeme podstatnú časť spotreby svojej elektrickej energie, okolo 70 % jej vyrábame sami a predstavuje asi 45 % z ceny, za ktorú nám ju slovenskí energetici predávajú. Prvú otázku, ktorú by som v tejto súvislosti položil, by smerovala k nim, prečo ich výroba elektrickej energie stojí o toľko viac, pretože pokiaľ my sme ju schopní vyrábať za 45 % ich ceny, prečo Slovenské elektrárne

nie sú schopní

urobiť to isté? Minulý týždeň sme zistili existenciu nového zákona, podľa ktorého by USSK mali zaplatiť 175 Sk za každú megawatthodinu, ktorú samy vygenerujú. Je prinajmenej zaujímavé, že som majiteľom vlastnej elektrárne, investujem do údržby a do generátorov milióny dolárov a napriek tomu ju dokážem vyrobiť za 45 % ceny, ktoré tu platia. A odo mňa sa ešte vyžaduje, aby som zaplatil 175 Sk tým, ktorí ju produkujú drahšie. Pýtam sa, akým právom? Na základe čoho mám ešte prispievať elektrárňam na ich neefektívnu prevádzku? Mojou povinnosťou je predložiť mesačne svojmu šéfovi report, na ktorom je vstup a výstup produkcie vrátane miery vygenerovaného zisku. Som tu na Slovensku investorom, ktorý spotrebúva určité množstvo energie. Ale pokiaľ odo mňa zákon túto povinnosť vyžaduje, rád by som sa aj ja dozvedel informácie o efektivite prevádzky každého generátora vyrábajúceho elektrickú energiu na Slovensku. Vláda SR by nemala dať svoje rozpočtové peniaze ani do výroby, ani do distribúcie elektrickej energie. Práve naopak, tieto odvetvia by mali vyrábať

obrovské zisky,

z čoho by mali prispievať do štátneho rozpočtu. A pokiaľ to tak nie je, niekto by sa mal spýtať, prečo. Chápem zvýšenie cien energie, napokon sa to deje aj v USA. Ale neviem pochopiť, že ak investujem do nových zariadení, do údržby, do výroby, prečo mám byť povinný ešte niekomu prispievať na prevádzku. Je to oblasť priemyslu evidentne vedená ľuďmi, ktorí sú zvyknutí na plánovanú ekonomiku a vôbec nevedia, čo výraz trhová ekonomika znamená. Nám sa vďaka investovaniu podarilo znížiť náklady na výrobu jednej MWh v priebehu posledného roka o 4 USD. Investovali sme napríklad do turbogenerátora, ktorý bol niekoľko rokov odstavený, pretože predchádzajúce vedenia jednoducho neboli schopné získať potrebné financie na jeho uvedenie do prevádzky. Niekdajší podiel výroby vlastnej energie z 50 až 60 % spotreby sme zvýšili až na 72 %. Nie je to otázka iba investovania pre investovanie, ale potreby umiestnenia investícií do tej oblasti, odkiaľ sa každá zainvestovaná koruna vráti čo najrýchlejšie a čo najefektívnejšie.

Hd: Nedávno ste zmenili svoj záujem o kúpu akcií VSŽ na kúpu niektorých dcérskych spoločností. Urobili ste v tomto zámere niektoré nové kroky?

J. H. Goodish: Máme záujem o spoločnosť Gastrometal, o určité časti spoločnosti VSŽ Servis, Obal - Servis a asi 16 nehnuteľností vrátane budov. Nezaujímajú nás napríklad hotely a podobné zariadenia, ale skôr to, čo má niečo spoločné s naším biznisom. Napríklad údržba budov, čistenie fabriky, ako aj hlavnej budovy, údržba okolitého terénu, pranie pracovných odevov, niektoré rekondičné zariadenia, do ktorých chodia naši zamestnanci. Momentálne o nich rokujeme,

prvé výsledky

by sa mohli dostaviť do mesiaca, avšak vzhľadom na vianočné obdobie je reálnejšia lehota od 60 až 90 dní. Čo sa týka nemocnice, tam hľadáme spolu so súčasným riaditeľom MUDr. J. Vančíkom trochu odlišné riešenie od súčasného. Jednou z alternatív by bolo zohnať investora, prípadne vytvoriť spoločný podnik. Študujeme alternatívu z oblasti Pittsburgu Medical Center. Je to podobné fakultnej nemocnici, ktorá patrí pod tamojšiu univerzitu a má určité prevádzky alebo nemocnice v Taliansku i v Prahe a hľadáme cesty rozšírenia aj do Košíc.

Ladislav Kulik

Počasie

Dnes bude oblačno miestami polojasno. Ráno a predpoludním miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Ojedinele slabé zrážky. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na miestach s dlhotrvajúcou nízkou oblačnosťou okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 sa popoludní zmení na západnom a strednom Slovensku na západný až severozápadný 3 až 7, miestami na juhozápade a na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. V utorok bude oblačno až zamračené, miestami občasný dážď, na hrebeňoch Tatier sneženie. Ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla. Najnižšia nočná teplota 8 až 4, najvyššia denná teplota 10 až 14, na miestach s dlhotrvajúcou hmlou okolo 7 stupňov. V stredu bude veľká oblačnosť až zamračené. Miestami občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie. Cez deň na juhu a východe územia miestami zmenšená oblačnosť. Najnižšia nočná teplota 7 až 3, najvyššia denná teplota 9 až 13, na miestach s nízkou oblačnosťou okolo 7 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.17 a zapadne o 16.01 hod.

Amsterdamdážď6
Atényslnečno22
Belehradzamračené14
Berlínzamračené 6
Bratislavaoblačno10
Bruseldážď5
Budapešťzamračené8
Bukurešťoblačno11
Frankfurtdážď5
Helsinkizamračené-1
Istanbuloblačno13
Kodaňdážď6
Kyjevdážď7
Lisabonpolooblačno13
Londýnjasno10
Madridoblačno11
Moskvazamračené1
Oslooblačno1
Paríždážď8
Prahadážď 7
Rímdážď18
Sofiaoblačno13
Štokholmoblačno2
Varšavaoblačno8
Viedeňdážď12
Záhrebzamračené14
Ženevadážď10

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 21. 11. 2002: Bratislava 99,35, Sliač 97,62, Košice 98,64, Poprad 93,01, za 22. 11. 2002: Bratislava 98,71, Sliač 96,93, Košice 97,99, Poprad 92,56, za 23. 11. 2002: Bratislava 99,45, Sliač 97,22, Košice 98,14, Poprad 92,67.Údaje poskytuje SPP.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.